Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Dzień Ptaków

czesiek
czesiek
Nie ma dwóch słowików śpiewających identycznie.
Nie ma dwóch słowików śpiewających identycznie.
1 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ptaków. Dzień ten ustanowiono w 1906 roku podczas ratyfikacji konwencji o ochronie ptaków pożytecznych dla rolnictwa.

Celem tego dnia jest zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa jakie zagrażają tym zwierzętom na całym świecie oraz zachęcenie ludzi do pomocy w ochronie ptaków i ich siedlisk.
Ptaki to bardzo zróżnicowana gromada zwierząt. Najmniejszy z nich ma zaledwie kilka centymetrów wielkości, a kilkaset razy większy od niego struś jest największym ptakiem na Ziemi. Do chwili obecnej sklasyfikowano ponad 10 000 gatunków ptaków, chociaż i tak uczeni nie są zgodni co do ich konkretnej liczby. Upierzenie ptaków zależy od gatunku i wydaje się, że gdyby zebrać wszystkie kolory, jakie przyjmują ptaki, to więcej barw nie bilibyśmy zdolni sobie wyobrazić.
Zależnie od gatunku, ptaki jedzą wszystko a różnorodność ta zadecydowała o ich pozycji w świecie zwierząt. Ptaki obecne w każdym ekosystemie, począwszy od gorących lasów tropikalnych aż po białe przestrzenie Antarktydy. Zróżnicowane są także ptasie zwyczaje które w dużej mierze zależne są od miejsca ich siedlisk.
Patrząc na przyrodę, której degradacja postępuje w lawinowym tempie, warto zastanowić się w jaki sposób można pomóc chronić ptaki by nie okazało się, że któregoś dnia po przebudzeniu nie będzie słychać ptasiego śpiewu za oknem. A wiosna bez ptasich treli? Byłaby raczej mało ciekawa.
Kilka ciekawostek:Dzięcioły najkrócej wysiadują jaja - 10 do 12 dni.Nie ma dwóch słowików śpiewających identycznie.U wróbli pióro rośnie z prędkością 4 mm/dobę a u żurawi 13 mm/dobęSowy są to jedyne ptaki o nieruchomych gałkach ocznych.Koliber ma niespełna 1000 piór, a łabędzie ponad 25 tys.U niektórych dzięciołów język jest nawet czterokrotnie dłuższy od dzioba.Ptaki potrafią śpiewać nie robiąc żadnej przerwy na tzw. wzięcie oddechu.Jerzyki potrafią latać z prędkością nawet 160 km/h, dymówki 90 km/h, gołąb 60 km/h. 

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto