Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzyrzecz: w regionie szaleje ASF, a w chlewni są uchybienia

Redakcja
w związku z walką z rozprzestrzenianiem się ASF służby weterynaryjne w pow. międzyrzeckim mają naprawdę masę roboty: w styczniu było tu do sprawdzenia ponad 120 gospodarstw z trzodą chlewną. Jednak wielu gospodarzy likwidowało działalność choćby po to, by uniknąć dodatkowych kosztów zabezpieczania chlewów.
w związku z walką z rozprzestrzenianiem się ASF służby weterynaryjne w pow. międzyrzeckim mają naprawdę masę roboty: w styczniu było tu do sprawdzenia ponad 120 gospodarstw z trzodą chlewną. Jednak wielu gospodarzy likwidowało działalność choćby po to, by uniknąć dodatkowych kosztów zabezpieczania chlewów. pixabay.com
Czytelnik powiadomił nas o tym, że w chlewni w podmiędzyrzeckiej wsi (na południe od miasta) nie są przestrzegane wymogi inspekcji weterynaryjnej. Sprawdziliśmy: faktycznie podczas sprawdzenia inspektorzy dopatrzyli się nieprawidłowości.

O tym, że w chlewni na 1.500 świń nie ma należytych zabezpieczeń przed ASF, czyli niezwykle groźnym dla zwierząt Afrykańskim Pomorem Świń, zaalarmował nas jeden z mieszkańców (dane do wiadomości redakcji).

Zgłoszenie potraktowaliśmy poważnie, ponieważ na części powierzchni pow. międzyrzeckiego - w gminach Międzyrzecz, Trzciel i Pszczew - obowiązuje strefa ochronna żółta, czyli taka, w której obowiązują zaostrzone wymogi w zakresie bioasekuracji i przemieszczania świń.

Służby mają masę pracy

Skontaktowaliśmy się z powiatowym lekarzem weterynarii Małgorzatą Matysek. Potwierdziła to, co usłyszeliśmy od Czytelnika. - Faktycznie we wskazanej chlewni podczas kontroli znaleźliśmy uchybienia. Powinny zostać wyeliminowane. Sprawdzimy to podczas wizyty, która będzie w ciągu najbliższych dni - powiedziała GL M. Matysek.

Zaznaczyła, że jeśli właściciel chlewni nie dostosuje się do podwyższonych wymagań, jakie są w strefie ochronnej żółtej, sprawa może zostać skierowana na policję, a ostatecznie świnie mogą nawet zostać wybite bez odszkodowania, co oznacza dla gospodarza wielotysięczne straty.

Przypomnijmy: w związku z walką z rozprzestrzenianiem się ASF służby weterynaryjne w pow. międzyrzeckim mają naprawdę masę roboty: w styczniu było tu do sprawdzenia ponad 120 gospodarstw z trzodą chlewną. Jednak wielu gospodarzy likwidowało działalność choćby po to, by uniknąć dodatkowych kosztów zabezpieczania chlewów.

Żółta strefa pełna wymagań

Sprawdziliśmy obostrzenia, jakie od 2 stycznia obowiązują właśnie w żółtej strefie na terenie pow. międzyrzeckiego. Lista jest długa. Inspekcja nałożyła na właścicieli m.in. obowiązek wyłożenia mat dezynfekcyjnych we wszystkich wjazdach i wejściach do gospodarstw; wykonywania badań klinicznych przy przemieszczaniu świń; wykonywanie badań przedubojowych i poubojowych... W piśmie z inspektoratu czytamy jeszcze: „Gospodarstwa (...), które nie są w stanie spełnić przepisów dotyczących biosekuracji ze względów ekonomicznych lub strukturalnych, technicznych, organizacyjnych - powinny pilnie rozważyć celowość dalszego utrzymywania świń”.

Śmiertelność sięga 100 procent

Jak wyjaśnia Główny Inspektorat Weterynarii, afrykański pomór to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100 proc. - Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia - zapewniają eksperci.

Problem polega na tym, że choroba uderza po kieszeni właścicieli gospodarstw.

Jak ostrzega bowiem GIS, groźna przypadłość wiąże się z wysokimi kosztami związanymi ze zwalczaniem choroby w gospodarstwach gdzie zostanie stwierdzona (likwidacja stada, utylizacja zwłok, konieczność przeprowadzenia oczyszczania i dezynfekcji oraz badań laboratoryjnych), jak również z drastycznym ograniczeniem możliwości sprzedaży i wywozu świń lub wieprzowiny zarówno w kraju jak i poza granice.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Międzyrzecz: w regionie szaleje ASF, a w chlewni są uchybienia - Plus Gazeta Lubuska

Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto