Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejsca, których nie ma. Ich pozostałości mijasz codziennie, ile z nich znasz?

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
W czasach, gdy istniała była jedną z bardziej okazałych budowli ówczesnej Warszawy, nie tylko tej żydowskiej, ale również chrześcijańskiej. Wielka Synagoga była symbolem judaizmu reformowanego oraz jedną z ciekawszych klasycystycznych budowli przedwojennej stolicy. Synagoga została otwarta w 1878 roku, a zburzona osobiście w 1943 roku przez Jürgena Stroopa, SS-Gruppenführer i zbrodniarza odpowiedzialnego między innymi za stłumienie powstania w warszawskim getcie. Przed zburzeniem, w synagodze urządzono m.in. magazyn mebli.
Na miejscu dawnej Synagogi staną budowany przez wiele lat błękitny wieżowiec. Wokół budowli krąży opowieść o rzekomej klątwie jaką rzucić mieli na inwestycję warszawscy rabini. W ten sposób tłumaczono serie niepowodzeń, która doprowadziła do znacznych opóźnień w budowie i ukończeniu wysokościowca.
W czasach, gdy istniała była jedną z bardziej okazałych budowli ówczesnej Warszawy, nie tylko tej żydowskiej, ale również chrześcijańskiej. Wielka Synagoga była symbolem judaizmu reformowanego oraz jedną z ciekawszych klasycystycznych budowli przedwojennej stolicy. Synagoga została otwarta w 1878 roku, a zburzona osobiście w 1943 roku przez Jürgena Stroopa, SS-Gruppenführer i zbrodniarza odpowiedzialnego między innymi za stłumienie powstania w warszawskim getcie. Przed zburzeniem, w synagodze urządzono m.in. magazyn mebli. Na miejscu dawnej Synagogi staną budowany przez wiele lat błękitny wieżowiec. Wokół budowli krąży opowieść o rzekomej klątwie jaką rzucić mieli na inwestycję warszawscy rabini. W ten sposób tłumaczono serie niepowodzeń, która doprowadziła do znacznych opóźnień w budowie i ukończeniu wysokościowca. Leandro Jan Marconi (Domena Publiczna)
Stanowiły świadectwo swojej epoki, albo były nieukończonymi projektami ambitnych architektów. Czasami musiały po prostu ustąpić miejsca innym budowlom. Oto najciekawsze i nieistniejące już budowle w Polsce. Świadectwa ich istnienia mijamy często każdego dnia, nie zdając sobie z tego sprawy.

Miasta to stale zmieniające się organizmy, w których jedne elementy zastępują inne. Budynki są burzone i wznoszone od nowa, zgodnie z zapotrzebowaniem społecznym i duchem epoki, choć zdarza się, że gdy jedne budowle są tworzone, inne odchodzą w zapomnienie. Najczęściej pozbywamy się budynków, które przestały pełnić już swoją rolę lub nie zgadzają się z założeniami urbanistycznymi epoki. W ten sposób, w okresie PRL polska straciła m.in. wiele zabytkowych kamienic, ale to nie jedyne przykłady budynków, które zburzono po tym, jak "wyszły z mody". Często podobny los spotyka wieżowce, albo gmachy użyteczności publicznej, a bywa, że zamykane są miejsca takie, jak np. cmentarze. Oto najciekawsze nieistniejące już miejsca w polskich miastach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto