Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejscy aktywiści: "Chcemy mieć wpływ na kryteria wyboru centrów lokalnych"

st
Miejscy aktywiści: "Chcemy mieć wpływ na kryteria wyboru centrów lokalnych"
Miejscy aktywiści: "Chcemy mieć wpływ na kryteria wyboru centrów lokalnych" mat. pras.
Warszawscy aktywiści apelują do władz miasta. Przedstawiciele kilku stołecznych organizacji stworzyli list otwarty, w którym wnoszą o możliwość wpływu (mieszkańców i mieszkanek naszego miasta) na decyzje utworzonych przez miasto "Warszawskich Centrów Lokalnych". To projekt, który ma być realizowany przez Stowarzyszenie Architektów Polskich.

Do tej pory odbyło się pierwsze spotkanie, które dotyczyło wyznaczania kierunki działania Warszawskich Centrów Lokalnych. - Czym są, jakie mają znaczenie dla funkcjonowania miast, dlaczego ważne jest by w nie inwestować? - to główne zagadnienia wydarzenia. Należy jednak podkreślić, że wzięli w nim udział wyłącznie eksperci z Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich, Miasta Stołecznego Warszawy i Muzeum Pragi. Taki układ nie odpowiada miejskim aktywistom. Dlatego stworzyli otwarty list do władz, którego treść publikujemy poniżej:

"Tworzenie lokalnych centrów jest jednym z ważniejszych wyzwań w polityce miejskiej. W Warszawie, szczególnie na terenach zdegradowanych oraz w dzielnicach oddalonych od centrum, brakuje ośrodków sąsiedzkiego życia. Mieszkańcy potrzebują dobrej przestrzeni publicznej, która łączy funkcje handlowe, kulturalne, rekreacyjne. W wielu rejonach naszego miasta galerie handlowe przejęły codzienny ruch związany z zakupami oraz aktywnością mieszkańców. Jednocześnie te prywatne podmioty blokują działania społeczne. Dlatego z wielką radością i nadzieją przyjęliśmy rozpoczęcie prac nad projektem „Warszawskie Centra Lokalne”, którego realizacji podjął się warszawski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich na zlecenie miasta stołecznego Warszawy.

Mimo że rozpoczęcie prac nad tworzeniem centrów lokalnych w Warszawie jest zjawiskiem bardzo pozytywnym, to niepokoi nas sam przebieg tego procesu. Uważamy, że w zbyt małym stopniu włączono do działań mieszkanki i mieszkańców Warszawy.Chcemy mieć nie tylko możliwość zgłaszania propozycji miejsc, ale również realny wpływ na kryteria wyboru centrów lokalnych. Uważamy też, że konieczne jest zwiększenie przejrzystości całego procesu.

Jest to ważne także ze względu na skalę projektu. Suma przeznaczona na realizację 10 wybranych centrów lokalnych wynosi aż 50 mln zł. To podobna kwota do tej, którą władze Warszawy przeznaczyły na realizację projektów z budżetu partycypacyjnego (51 mln). Istotne jest, żeby ten i każdy kolejny proces współtworzenia przestrzeni miejskiej służył zwiększaniu przejrzystości działania samorządu i wzmacnianiu partycypacji społecznej, a nie ich osłabianiu.

W związku z tym postulujemy:

1. Ogłoszenie otwartego naboru do społecznej grupy konsultacyjnej.
2. Włączenie do prac zespołu SARP trzech delegatów społecznej grupy konsultacyjnej wyłonionych spośród jej członków. Funkcja ta byłaby pełniona rotacyjnie. Delegaci mają reprezentować głos ogółu, a nie być wyłącznie rzecznikami bliskich sobie projektów.
3. Nadanie delegatom Społecznej Grupy Konsultacyjnej prawa do zgłaszania uwag oraz współdecydowania o wyborze lokalizacji (wg zasady 1 delegat - 1 głos).
4. Sporządzanie i publikowanie protokołów ze spotkań zespołu.
5. Zapewnienie miejsca na głos strony społecznej w publikacji podsumowującej projekt.
6. Przygotowanie dalszych wytycznych dla sposobu tworzenia centrów lokalnych w rekomendowanych obszarach, z uwzględnieniem postulatów strony społecznej.

Uważamy, że rozpoczęta już debata o warszawskich centrach lokalnych jest doskonałą okazją do rewizji sposobu myślenia o strategicznym rozwoju miasta. O całościowym i zrównoważonym planowaniu przestrzeni w wymiarach mieszkaniowym, ekonomicznym, społecznym, środowiskowym, transportowym i estetycznym powinni decydować wszyscy mieszkańcy i mieszkanki miasta, a nie tylko wybrani politycy i eksperci.

Apelujemy zatem do władz miasta i warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich o włączenie strony społecznej do prac nad Warszawskimi Centrami Lokalnymi.

SYGNATARIUSZE
Koalicja MIASTO WSPÓLNA SPRAWA, w tym:
Otwarty Jazdów
Inicjatywa Mieszkańców Kultura na Sielcach
Inicjatywa Osiedle Przyjaźń
Projekt Ursus
Nasze Odolany
Stowarzyszenie "Moja Narbutta"
Stowarzyszenie Rembertów Bezpośrednio
Praskie Stowarzyszenie Mieszkańców „Michałów”
Mokotowska Grupa Rowerowa"

Miasto Wspólna Sprawa jest koalicją lokalnych inicjatyw mieszkańców Warszawy. - Łączy nas wola ochrony i rozwijania tego, co stanowi o społecznym wymiarze stolicy: centrów lokalnej aktywności, śladów historii, miejsc ważnych dla lokalnej tożsamości. Celem koalicji ma być wzajemne wsparcie, wymiana doświadczeń, a także podejmowanie działań na rzecz społecznego kształtowania wspólnej przestrzeni w Warszawie. Koalicja została zawiązana w marcu 2015 roku. Do współpracy zapraszamy wszystkie grupy nieformalne i stowarzyszenia, które identyfikują się z naszymi celami - piszą o sobie autorzy inicjatywy.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto