Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejskie sauny - pływająca sauna na Wiśle. Głosujemy na coś, co nie ma szans na realizację? Projekt wzbudza kontrowersje

Sonia Tulczyńska-Starnawska
Sonia Tulczyńska-Starnawska
Miejskie sauny - pływająca sauna na Wiśle. Głosujemy na coś, co nie ma szans na realizację? Projekt wzbudza kontrowersje
Miejskie sauny - pływająca sauna na Wiśle. Głosujemy na coś, co nie ma szans na realizację? Projekt wzbudza kontrowersje ARCHIWUM / EWELINA WÓJCIK
Miejskie sauny - pływająca sauna na Wiśle. Tak brzmi jeden z projektów ogólnomiejskich tegorocznego budżetu partycypacyjnego. Taki pomysł, który przeszedł akceptację Zarządu Zieleni w Warszawie, zgłosił jeden z warszawskich radnych. Idea poróżniła warszawiaków, a my postanowiliśmy sprawdzić, jaka jest szansa na zrealizowanie górnolotnych marzeń.

Trzeba przyznać, że opis brzmi imponująco: "Projekt zakłada postawienie jednej sauny miejskiej pływającej po Wiśle. Sauna będzie cumowana w Porcie Czerniakowskim. Latem i wiosną będzie istniała możliwość wypłynięcia sauną na rzekę. Pływającą sauną sterować będzie odpowiednio przeszkolona osoba" - czytamy w opisie. Pomysł do budżetu obywatelskiego złożył radny dzielnicy Białołęka, Filip Pelc. Jego pomysł przeszedł pomyślnie wszelkie weryfikacje i został zaakceptowany przez Zarząd Zieleni w Warszawie. Teraz możemy na niego głosować, jako na jeden spośród 190 innych pomysłów w budżecie obywatelskim na 2020 rok.

Sauna na Wiśle - koszt
Budowa takiej instalacji miałaby pochłonąć około 300 tysięcy złotych, z czego połowę wyniosłyby koszty budowy a drugą część - użytkowania. W tych drugich (dokładnie 159 600 zł) wymieniani są m.in. pracownicy, którzy będą odpowiedzialni m.in. za bezpieczeństwo w saunie oraz sterowanie podczas wypływania na Wisłę.

Warszawiaków ten pomysł podzielił. - Według mnie to coś kuriozalnego. Kto miałby korzystać z czegoś takiego? Zupełnie nie rozumiem - mówi nam jedna z mieszkanek Mokotowa, Monika. Ale są i tacy, których uwagę ten pomysł przyciąga. - To zupełnie coś innego w całym budżecie, dlatego mi się podoba. Brzmi odważnie, ale na niego zagłosuję. Ciekawe czy powstanie - komentuje Tomek, mieszkaniec Woli.

Pływająca sauna na Wiśle - czy to możliwe?

Postanowiliśmy sprawdzić, czy taki projekt w ogóle może powstać. Do tej pory mieliśmy już saunę z widokiem na Wisłę, ale znajdowała się w kontenerze i należała do jednego z nadwiślańskich klubów. Stanowiła sezonową atrakcję a właściciele miejsca nie zdecydowali się na jej dalsze prowadzenie. Z tą różnicą, że sauna stała na lądzie i nie była przystosowana do pływania po wodzie.

Zobacz również: Budżet obywatelski, Warszawa 2020. Głosowanie ruszyło. Oto najciekawsze projekty dzielnicowe i ogólnomiejskie w budżecie partycypacyjnym

O to, czy możliwe jest stworzenie jednostki pływającej po Wiśle będącej sauną zapytaliśmy eksperta, który prowadzi taki obiekt na Mazurach. - Swego czasu jako pasjonat saunowania i warszawiak interesowałem się projektami pływających saun na Wiśle zgłoszonymi do budżetu obywatelskiego. Widziałem w nich wiele chęci autorów stworzenia cudownej pływającej sauny, ale za dobrymi chęciami nie szła merytoryczna wiedza o budowie i prowadzeniu takich obiektów, a to nie jest łatwa sprawa. Wisła to bardzo duża i niebezpieczna rzeka z szybko zmieniającym się poziomem wody. Do tego dochodzą uwarunkowania prawne regulujące ruch na Wiśle w sezonie letnim i zimowym oraz fakt, że woda w Wiśle nie nadaje się do schładzania po kąpielach saunowych. Od czterech lat kieruję statkiem "Mazurska SAUNA" - pływającym na jeziorze Bocznym k/ Giżycka i na podstawie swojej wiedzy i doświadczenia odradzam pomysł pływającej sauny na Wiśle w Warszawie - mówi nam Paweł Winnicki, Kapitan "Mazurskiej SAUNY".

Jako alternatywne rozwiązanie proponuje stworzenie mobilnej sauny ustawianej na jednej z plaż po praskiej stronie Warszawy. - Najlepiej w okolicy istniejących już zapleczy sanitarnych. Taka sauna opalana drewnem mieszcząca ok. 20 osób będzie kosztować mniej niż 100.000 zł. Ważne, żeby było w niej duże okno przez które będzie można podziwiać panoramę Warszawy. Nieodłącznym elementem sauny jest basenik ze stale wymienianą wodą, w którym można się schłodzić. Gwarancją sukcesu takiego przedsięwzięcia jest również operator sauny, który zadba o czystość i porządek w saunie i w jej okolicy. Chętnie pomogę przy przygotowaniu takiego projektu - dodaje.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto