Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkam na... Osiedlu Piastowskim

Redakcja
Osiedle Piastowskie, czyli 1000-lecie Państwa Polskiego

Jedno z największych blokowisk Inowrocławia, drugie nasze najstarsze osiedle. O jakim terenie mowa? O Osiedlu Piastowskim. Osiedle rozciąga się od ulicy Cegielnej, aż po ulicą Długą, położone jest w wschodniej części Inowrocławia.
Jakie są początki tego osiedla?
Pierwsze początki sięgają początków lat 60-tych. Wtedy to kończyły się tereny pod budowę bloków na Osiedlu Nowym. Postanowiono budować następne osiedle. Wtedy zrobiono konkurs, a także powstawała nowa dokumentacja i pomysły.
Nazwa nowego osiedla została skojarzona z.. obchodami 1000- lecia Państwa Polskiego, które były głośno  obchodzone w 1966 roku. I tak zaczęło się nowe osiedle. Zakładano, że pierwsze bloki miały być po obu stronach ulicy Władysława Łokietka, od ul. Cegielnej do Ronda, które miało kończyć osiedle. Jednak postanowiono budować dalej, lecz druga część tzw. Piasta , nie była już taka głośna jak pierwsza.
Historyczna linia autobusowa, która po raz pierwszy wyruszyła na nowe tereny, to linia MPK nr 8, wyjechała w 1967. W czasie budowy drugiej części piastowskiego, zaczęto również budować kolejne osiedle mieszkaniowe, czyli sąsiada... Osiedle Toruńskie.
Co znajduje się na Osiedlu Piastowskim?
Dużo by można wymieniać, ale warto wspomnieć: Trzy Pawilony Handlowo-Usługowe oraz Administracja KSM, Szkoła Podstawowa nr 11, Gimnazjum nr 3, Dwa Przedszkola 8 i 14, Kościół Św. Ducha, Zakład Poligraficzno -Wydawniczy Pozkal, Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka  (dawny Dom Dziecka) im.Marii Konopnickiej, Sklepy sieci Polomarket, Stawek przy ul.Krzywoustego, plac zielony , oraz park. Jest tutaj również sala IKS Karate, Rozgłośnia i Biuro Radia Gra.
Cegielnie
Warto także wspomnieć, że przed budową  na piastowskim znajdowały się cegielnie. Pozostałością po nich był m.in stawek, który znajdował się w obecnym parku na pierwszej części osiedla.
Chociaż osiedle piastowskie nie jest najstarsze, to wybrałem je jako pierwsze, ze względu na to, że jest to moje macierzyste terytorium i mieszkam tu do dnia dzisiejszego.
Kolejne tereny mieszkalne Inowrocławia, ukażą się niebawem. Warto znać historię swojego osiedla, a  zdjęcia  z nich, również pięknie ozdobią nasze albumy...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto