Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Konstancina przeciw "Wielkiej Warszawie". Referendum będzie jednak nieważne?

baw
Referendum w Konstancinie (zdjęcie ilustracyjne).
Referendum w Konstancinie (zdjęcie ilustracyjne). Piotr Smoliński
W niedzielę, 28 czerwca, w Konstancinie Jeziornie odbyło się referendum w którym mieszkańcy odpowiadali na pytanie, czy są za tym, by m.st. Warszawa jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego objęła ich gminę.

Podczas niedzielnego głosowania mieszkańcy odpowiadali na jedno pytanie: "Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m. st. Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Konstancin-Jeziorna". Pod pytaniem referendalnym umieszczone będą dwa warianty odpowiedzi: ,,TAK”, ,,NIE”.
Lokale wyborcze zostały otwarte o godz. 7 rano, a głosowanie zakończyło się o 21.

Referendum z powodu zbyt niskiej frekwencji najprawdopodobniej nie będzie ważne. Z 19 tysięcy 332 osób uprawnionych do głosowania, swoje głosy wrzuciło jedynie 5 tysięcy 670 osób. Aby referendum okazało się ważne, potrzebna była przynajmniej 30-procentowa frekwencja, a tej nie udało się uzyskać. Zabrakło... około 100 głosów.

Jak podaje komisja referendalna, za tym, żeby m.st. Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Konstancin-Jeziorna, głosowały 172 osoby. Przeciw takiemu scenariuszowi było 5 tysięcy 447 osób. Daje to aż 97 procent przeciwników "Wielkiej Warszawy".

Nie tylko Konstancin
W marcu podobne referendum zorganizowano w gminie Legionowo. Wtedy 94,27 procent głosujących mieszkańców opowiedziało się przeciwko przyłączeniu miasta do metropolii warszawskiej. referendum w sprawie ustawy metropolitalnej odbyło się też w Nieporęcie. Tam również mieszkańcy byli przeciwko przyłączeniu gminy do Warszawy.

Referenda odbędą się jeszcze w Ożarowie Mazowieckim, Podkowie Leśnej, Karczewie, Wiązownie, Wieliszewie, Piastowie i Lesznowoli.

Wielka metropolia według PiS-u

W styczniu 2017 roku do Sejmu trafił projekt ustawy przygotowany przez PiS, który przewidywał utworzenie z Warszawy jednostki metropolitalnej samorządu terytorialnego. Projekt ustawy metropolitalnej wzbudził wiele kontrowersji. Zakładał, że do Warszawy zostaną przyłączone 32 okoliczne gminy. Jedną z nich miała być gmina miejska Warszawa, na którą składałoby się 18 dzielnic. Planowana metropolia zajmowałaby obszar około 2/3 dawnego województwa warszawskiego, które funkcjonowało do 1989 r. Pomysł wywołał sprzeciw w wielu miejscowościach, w kilkunastu odbyły się referenda dotyczące przyłączenia się do metropolii.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto