Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Mazowsza zużywają rekordowe ilości prądu. "To najwyższy wynik w skali kraju"

Redakcja
Szymon Starnawski/archiwum
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2020 r. zużycie energii elektrycznej na gospodarstwo domowe w województwie mazowieckim wyniosło 4 991 GWh – jest to najwyższy wynik w skali kraju. Szczegóły w tekście poniżej.

Mieszkańcy Mazowsza zużywają najwiecej prądu

Jak wynika z najnowszych danych GUS-u, Mazowsze zajmuje pierwsze miejsce pod względem zużycia prądu na jedno gospodarstwo domowe. Na kolejnych pozycjach uplasowały się województwa śląskie, wielkopolskie i małopolskie.

Według statystyk, w 2020 r. zużycie energii elektrycznej na gospodarstwo domowe w województwie mazowieckim wyniosło 4 991 GWh – jest to najwyższy wynik w skali kraju.

Co ciekawe, zapotrzebowanie na energię elektryczną ogółem na jednego mieszkańca wyniosło 5 385,59 kWh, co plasuje województwo mazowieckie na trzeciej pozycji, za województwem opolskim (5 783,32 kWh) i śląskim (5 591,31 kWh).

Coraz drożej

Jak wskazują eksperci Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, obowiązkowy dla firm energetycznych zakup uprawnień do emisji dwutlenku węgla stanowi obecnie już nawet połowę kosztów energii i jest głównym czynnikiem wpływającym na wysokość taryf, a w konsekwencji również rachunków wysyłanych do konsumentów. Środki z drożejących uprawnień do emisji trafiają do budżetu państwa i przynajmniej w połowie powinny być przeznaczane na inwestycje sprzyjające redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz system wsparcia dla odbiorców energii.

Te sprzęty pochłaniają najwięcej prądu

Wśród urządzeń domowych, które pochłaniają najwięcej prądu, prawie w każdym domu pierwsze miejsca zajmują: lodówka z zamrażarką, bojler elektryczny oraz ceramiczna kuchenka elektryczna. Mimo nadchodzących podwyżek – mieszkańcy województwa mazowieckiego nadal są w stanie ograniczyć ich wpływ na budżet gospodarstwa domowego. Rozwiązaniem jest kilka prostych nawyków, których stosowanie może pomóc w oszczędzaniu energii elektrycznej.

- Zaczynając od oświetlenia, które standardowo powinniśmy wyłączać w pomieszczeniach, z których nie korzystamy. Równie istotna jest wymiana żarówek starego typu na energooszczędne, szczególnie w tych częściach domu czy mieszkania, w których przebywamy najczęściej. Tradycyjna żarówka jedynie ok. 5% pobieranej energii przetwarza na światło, natomiast aż 95% to strata, którą odczuwamy na rachunku - wskazują eksperci Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto