Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy osiedla Słonecznego wciąż walczą z Serwimedem

Redakcja
Mieszkańcy os. Słonecznego twierdzą, że miejscowy zakład utylizacji odpadów medycznych i weterynaryjnych krakowskiej firmy Serwimed zagraża ich życiu i zdrowiu. UM w Rzeszowie ma dla nich pocieszające wieści – do marca przyszłego roku zezwolenie na działalność Serwimedu ma stracić ważność.

O sporze między mieszkańcami i Serwimedem pisaliśmy już dwukrotnie. Ostatni raz w czerwcu br., gdy mieszkańcy zwrócili się o pomoc do władz miasta. - Powódź pokazała, że ten zakład to bomba mikrobiologiczna, która nam zagraża! – przekonywali radnych i burmistrzów. Prosili ich o wsparcie, otrzymali zapewnienie, że mogą korzystać z pomocy miejskich radców prawnych. – Wiemy, że Marszałek Województwa Podkarpackiego wszczął postępowanie w sprawie uchylenia decyzji zezwalającej na unieszkodliwianie odpadów przez Serwimed – informował również radę miasta Leszek Pazdyka, przewodniczący RO Słoneczne. - Postępowanie trwa, ale nic nie wiemy o jego efektach. Prosimy, żeby państwo radni, jako nasi reprezentanci, zapytali w Rzeszowie o tę sprawę.
Nowiny także były ciekawe efektów postępowania, dlatego zadzwoniliśmy do Aleksandry Gorzelak-Nieduży, rzeczniczki prasowej marszałka podkarpackiego. - Rzeczywiście wszczęto postępowanie. Na razie za wcześnie, by mówić o jego wynikach. Ale raczej nie będą pozytywne dla mieszkańców – przyznała szczerze Gorzelak-Nieduży. Wyjaśniła, że na podstawie Kodeksu Postępowania Administracyjnego „decyzja ostateczna, na mocy której strona nabyła prawo, może być w każdym czasie za zgodą strony uchylona". A stroną w tym przypadku jest Serwimed. Trudno, więc oczekiwać, że firma zgodzi się na uchylenie decyzji pozwalającej jej na działalność. Rzeczniczka marszałka przekazała nam jednak jeszcze jedną informację. Aleksandra Gorzelak-Nieduży pisze do nas w e-mailu, że z ostatniej nowelizacji ustawy o odpadach (wprowadzonej w 2010 r.) wynika, że „decyzje na unieszkodliwianie zakaźnych odpadów medycznych i weterynaryjnych, metodami innymi niż spalanie, utracą swoją ważność z dniem 12 marca 2011 r. Dotyczy to także działającej aktualnie instalacji w Dębicy (w firmie Serwimed – dopisek red.)".
- Nowe przepisy to dla nas światełko w tunelu – komentuje przewodniczący Pazdyka, do którego zadzwoniliśmy z tą wiadomością. – Boimy się jednak, że kiedy pozwolenie wygaśnie, właściciel Serwimedu wystąpi o nowe i ono zostanie mu przyznane. Na razie jednak mamy nadzieję, że wywalczymy swoje.
Arkadiusz Tułecki, prezes „Serwimedu" nie zgadza się z zarzutami RO Słoneczne. Twierdzi, że podczas powodzi nie było żadnego zagrożenia ze strony firmy. Wylicza, że w swoim zakładzie miał już wizyty z Sanepidu, z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Urzędu Marszałkowskiego. Kontrole nie wykazały żadnych nieprawidłowości. Tułecki stwierdza również, że ma dość ciągłego nękania go przez RO Słoneczne. Jego radca prawny zwrócił się już w tej sprawie do prokuratora.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto