Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy sprzeciwiają się zapachom z żydowskiej restauracji. Są oskarżani o antysemityzm!

Dagmara Sidyk
Strona restauracji Rambam na portalu Facebook
Smażona wątróbka, czosnek i cebula – takie nieprzyjemne zapachy unoszą się w okolicach żydowskiej restauracji Rambam przy ul. Grzybowskiej. Mieszkańcy, którzy domagają się zamknięcia lokalu, są oskarżani o antysemityzm. Pikanterii dodaje jednak fakt, że wśród protestujących są również Żydzi.

Mieszkańcy apartamentowca przy ul. Grzybowskiej są zdesperowani. Uważają, że smród z restauracji dochodzi aż na 17. piętro budynku. Od dłuższego czasu wysyłali skargi do odpowiednich urzędów, jednak te działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Postanowili zorganizować protest, na który przynieśli własnoręcznie robione plakaty z hasłami „Mamy prawo do świeżego powietrza” czy „Dość smrodu w naszych mieszkaniach”. Tego samego dnia, czyli 12. kwietnia, Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dokonał kontroli lokalu, jednak nieprzyjemnego zapachu nie wykryto – żydowska restauracja jest bowiem zamknięta z powodu święta Paschy, którego obchody w tym roku trwają do 14. kwietnia.

Czytaj także: II edycja "Warszawa od Kuchni"! Zgarnij bon i zostań jurorem!

Restauracja Rambam została otwarta w październiku ubiegłego roku w miejscu nieprzystosowanym do celów gastronomicznych. – Najemca lokalu przedstawił jednak dokumenty potwierdzające pozytywną opinię kominiarską oraz sanepidu, nie było więc powodu do wszczęcia postępowania – stwierdza Andrzej Kłosowski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. – W związku z pojawiającymi się skargami mieszkańców postanowiliśmy przeprowadzić kolejną kontrolę, bez wcześniejszego uprzedzania najemcy o planowanym terminie – dodaje Kłosowski.

David Sosntzky, który prowadzi Rambam, przypuszcza, że rzeczywistym problemem dla mieszkańców nie jest nieprzyjemny zapach. Według niego, mieszkańcom przeszkadzają coraz częstsze wizyty ortodoksyjnych Żydów w jarmułkach i oskarża ich o antysemityzm. Mieszkańcy z kolei stanowczo stwierdzają, że nie są antysemitami i wskazują, że wśród protestujących lokatorów są również Żydzi – w tym Lejb Fogelman, ceniony prawnik.

Czytaj także: 5 sposóbów na wystający brzuch (nie tylko) po świętach Wielkiej Nocy

Sosntzky uważa, że jego restauracja jest jedynym miejscem tego rodzaju w Warszawie. To niemalże obowiązkowy punkt programu każdej wycieczki szkolnej z Izraela, dlatego nie może zniknąć z kulinarnej mapy stolicy. Zdecydował się pójść na rękę protestującym mieszkańcom i zainwestować w instalację wentylacji.

Koszerna kawiarnia i restauracja Rambam mieści się przy ul. Grzybowskiej 4, niedaleko synagogi im. Małżonków Nożyków. W menu znajdują się między innymi rosół sefardyjski z kurczakiem i warzywami, pikantny tanjin wołowy z czerwoną fasolą, a także dania rybne i desery. Lokal składa się z osobnych kuchni dla mięsa i nabiału oraz posiada specjalny certyfikat koszerności, wydany przez rabina z Wielkiej Brytanii.

Źródło: gazeta.pl

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto