Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Starówki mówią "dość". Nasze zabytki niszczeją!

Redakcja
UM
- Co pani zrobiła przez ostatnie 10 lat? - pytają stołeczną konserwator zabytków mieszkańcy Starego Miasta.

Podpowiedz jak ma być zarządzane Stare Miasto


Każde miejsce, które figuruje na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, powinno mieć stworzony plan zarządzania. Stare Miasto, chociaż na liście jest już od 1980 roku, wciąż nie ma takiego planu. Miasto postanowiło nadrobić zaległości. Powstał projekt planu, który został poddany dyskusji.

- Chcemy poprosić o pomoc w stworzeniu katalogu niepożądanych zjawisk na Starówce. To konieczny warunek powstania planu zarządzania – powiedziała Ewa Nekanda-Trepka, stołeczna konserwator zabytków. Mieszkańcy tłumnie przybyli w środę do Pałacu Ślubów na konsultacje społeczne, żeby podzielić się swoimi spostrzeżeniami.

"Co pani zrobiła w czasie 10 lat swojej działalności?"

- Codziennie płaczę, kiedy spaceruję po Starym Mieście, gdzie mieszkam od 55 lat – mówił Henryk Usakowski. - W innych krajach dba się o zabytki. U nas niszczeją! – krzyczał mocno zirytowany. – Co pani zrobiła w czasie dziesięciu lat swojej działalności? Jak pani nie wstyd, że dopiero teraz zaczyna pani coś robić? – pytał Ewę Nekandę-Trepkę, stołeczną konserwator zabytków.

Zobacz: Konflikt o "nowy" Ogród Krasińskich

Konserwator zaczęła opowiadać o planach remontowych. - W tym roku zamierzamy przeprowadzić izolację piwnic, żeby zlikwidować problem z wodą z cieków wodnych, która przyczynia się do niszczenia piwnic i parterów. Planujemy też wymianę nawierzchni oraz remont dachów i elewacji budynków – wyliczała.

– Pamiętajmy, że sama odbudowa Starówki po wojnie była tandetna, wykonano ją z bardzo słabych materiałów – podkreślała. Jednak mimo intensywnych nalegań pana Henryka nie chciała odpowiedzieć, co zdołała zrobić dla Starego Miasta przez ostatnie dziesięć lat.

Na co idą pieniądze?

Krzysztof Górski, radny Śródmieścia nawiązał do rewaloryzacji Ogrodu Krasińskich, która była tematem konsultacji społecznych na początku marca. – Miasto chce przeznaczyć na to kilkanaście milionów złotych, chociaż tam wystarczy po prostu dobry ogrodnik. Kolejne miliony zostały wydane na nikomu niepotrzebny park fontann na Podzamczu. Natomiast od dawna słyszymy, że brakuje pieniędzy na remont sypiących się kamienic Starówki – mówił poirytowany.

Zobacz:**Za dwa lata Stare Miasto zmieni oblicze**

Usłyszał w odpowiedzi, że plan zarządzania Starym Miastem przewiduje utworzenie Rady Konsultacyjnej, w skład której wejdą mieszkańcy. – Dzięki temu członkowie rady będą mieli wpływ na to, na co będą wydawane pieniądze i nie dopuszczą do realizacji inwestycji, których nie chcą. Poza tym inne polskie miasta wpisane na listę Światowego Dziedzictwa też borykają się z brakiem pieniędzy na należytą opiekę nad zabytkami – odpierała zarzuty.

Artyści znikną ze Starówki?

Z kolei Krzysztof Sobieski stanął w obronie artystów malarzy i rzeźbiarzy, którzy mają zostać wyrzuceni ze Starówki. – Przecież to ogromna atrakcja, ważny element życia kulturalnego. Wtórował mu Piotr Lewandowski: - Czemu artyści nie mogą pozostać na swoim miejscu, a nikt nie zajmuje się nielegalnie grającymi muzykantami, którzy hałasują pod naszymi oknami nawet w nocy?

Zobacz:**
Stare Miasto zbombardowane wierszami**

Maciej Lewandowski zacytował słowa Jana Zachwatowicza, generalnego konserwatora zabytków w latach 1945-1947: „Konserwacja jest dawaniem nowego życia”. – W latach 30 XX wieku wąskie uliczki miały sens. Teraz należałoby przystosować je do współczesności, gdzie jeżdżą samochody, a nie tylko dorożki. Krawężniki są niepotrzebne. Warto je usunąć, żeby poszerzyć ulice. I tak jesteśmy skazani na chodzenie ulicami zamiast po chodnikach, które niemal w całości zajmują handlarze i żebracy.

Gdzie zapoznać się z projektem?

Z projektem planu zarządzania zapoznać się można w dwóch punktach Warszawskiej Informacji Turystycznej (w godzinach 9.00-19.00) przy Rynku Starego Miasta 19/21/21a oraz w Pałacu Kultury i Nauki (wejście od ul. Emilii Plater, pomiędzy Salą Kongresową i Muzeum Techniki).

Plan zarządzania można również pobrać: część 1, część 2, mapa strefy buforowej.
Kolejne spotkanie z mieszkańcami odbędzie się 24 marca (czwartek) o godz. 18.00 w Centrum Prasowym Foksal, ul. Foksal 3/5

W jaki sposób składać uwagi?

Swoje uwagi można składać poprzez stronę www.konsultacje.um.warszawa.pl, a także na adres mailowy [email protected] oraz bezpośrednio na spotkaniach i w miejscach wyłożenia dokumentu. Można to zrobić do 3 kwietnia 2011 r.



Zobacz również:
"Tu było, tu stało". Wyburzone historyczne budynki trafiły na wirtualną mapę
Pałac Kultury zniknie za wieżowcami? Rada zatwierdziła plan zagospodarowania pl. Defilad

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto