MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkania do wynajęcia? Warszawa powala cenami. Tyle zapłacisz dziś za najem w poszczególnych dzielnicach. Czemu jest tak drogo?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Czynsze najmu w Warszawie są bardzo zróżnicowane w zależności od dzielnicy, liczby pokoi i standardu lokum. Na zdjęciu dzielnica Wola, położona po lewej stronie Wisły na zachód od centrum.
Czynsze najmu w Warszawie są bardzo zróżnicowane w zależności od dzielnicy, liczby pokoi i standardu lokum. Na zdjęciu dzielnica Wola, położona po lewej stronie Wisły na zachód od centrum. Krystian Dobuszynski / Polska Press / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Jeśli chodzi o mieszkania do wynajęcia, Warszawa jest oczywiście najdroższym miastem w Polsce. Koszty najmu mocno się jednak wahają pomiędzy dzielnicami, a jeśli relacja między najemcą a właścicielem nieruchomości układa się dobrze, czynsz potrafi długo pozostawać na niezmiennym poziomie. Sprawdź, które dzielnice Warszawy są najdroższe, a które najtańsze dla najemców.

Spis treści

Szukasz mieszkania do wynajęcia? Warszawa wymaga grubego portfela

– Przez jakiś czas szukałam do wynajęcia dwupokojowego mieszkania, ale szybko odkryłam, że ceny najmu w Warszawie są absurdalnie wysokie – mówi pani Anna, wynajmująca kawalerkę w Śródmieściu. – Gdybym zdecydowała się na przeprowadzkę do niewielkiego, dwupokojowego lokum, większego o 13 m kw., za każdy pokój musiałbym płacić niemal tyle, co obecnie za kawalerkę.

Podobne opinie na temat rynku najmu w stolicy nie należą dziś do rzadkości. Niemal każdy, kto szuka kawalerki czy większego lokum w Warszawie zderza się z drożyzną, która robi wrażenie nawet na tle innych dużych miast.

– Z danych portalu GetHome.pl wynika, że w przypadku mieszkań trzy- i dwupokojowych najdroższymi dzielnicami są Śródmieście, Żoliborz i Mokotów. W tej pierwszej dzielnicy mediana czynszów, czyli ich wartość środkowa, sięga aż 6,8 tys. zł – podaje Marek Wielgo, ekspert GetHome.pl.

Nie wszędzie jest oczywiście aż tak źle – im dalej od centrum, tym niższe można spotkać czynsze najmu. Dla porównania na Targówku mediana czynszów wynosi 2,6 tys. zł, co jest całkiem niską kwotą jak na dzielnicę, z której metrem można dotrzeć do centrum w zaledwie kwadrans.

Czy jednak osoby zainteresowane wynajmem pokoju lub mieszkania w Warszawie są zawsze skazane na drożyznę? Niekoniecznie – wiele zależy od relacji z właścicielem lokum. Wynajmujący wiedzą bowiem, że podnosząc czynsz, mogą spowodować, że dotychczasowi lokatorzy się wyprowadzą, a na ich miejsce mogą przybyć osoby mniej godne zaufania.

– Myślę, że w obecnej sytuacji, kiedy mamy oficjalnie ogłoszony koniec pandemii i dodatkowe tysiące imigrantów z Ukrainy w Warszawie, nie miałabym problemu z wynajęciem mojego mieszkania po wyższej cenie – przyznaje Gosia z Warszawy. – Jednak bardzo chwalę sobie dotychczasową współpracę z obecnymi najemcami: płacą w terminie, nie są roszczeniowi, dobrze nam się rozmawia i widać że zadomowili się na Ursynowie (…). Zdecydowanie wolę długookresową współpracę nawet kosztem mniejszego zarobku. Daje mi to poczucie bezpieczeństwa, bo jednak ratę kredytu mam spłacaną teraz co miesiąc bez dodatkowych nerwów i stresów. A kredyty szaleją, ale to już zupełnie inny temat.

Warto też pamiętać, że wzrost czynszu niekoniecznie wynika z faktu, że właściciel mieszkania chce zarobić więcej – nieraz podwyżka jest podyktowana innymi, zewnętrznymi czynnikami.

– Mieszkanie wynajmuję na Ursynowie – mówi pani Katarzyna, właścicielka nieruchomości. – Cena za mieszkanie to prawie 2400, ale to już z czynszem i miejscem parkingowym. Kwota w tym roku wzrosła dwa razy, ale to przez podwyżkę czynszu [dla spółdzielni – przyp.red.] – kwoty, którą biorę dla siebie, nie podwyższałam.

Uchodźcy z Ukrainy mocno wpłynęli na rynek. Ubyło mieszkań na wynajem

Sytuację osób szukających mieszkania do wynajęcia w Warszawie utrudniła dodatkowo wojna na Ukrainie. Uciekający przed pociskami i bombami Ukraińcy potrzebowali oczywiście dachu nad głową, w związku z czym popyt na najem gwałtownie wzrósł. W wielu dzielnicach wolnych lokali szybko zaczęło brakować. Jednocześnie w górę poszły koszty najmu. Jak szacuje Agnieszka Pachulska z firmy deweloperskiej PROFIT Development, czynsze w stolicy wzrosły średnio o 25 proc., a w przypadku mieszkań do 38 m kw. nawet o 30,5 proc.

– W Warszawie w ciągu miesiąca od najazdu Rosji na Ukrainę oferta mieszkań na wynajem skurczyła się aż o 40 proc. W związku z tym media donoszą o skokowym wzroście średnich stawek czynszu. Pamiętajmy jednak, że może wynikać to z faktu, że z oferty mieszkań na wynajem w pierwszej kolejności znikają najtańsze. Tak więc nie dość, że oferta się skurczyła, to zostały w niej drogie mieszkania, które windują średnią – zauważa ekspert GetHome.pl.

Jak podał Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski cytowany przez tvn24.pl, aż co piąty z 3,7 mln uchodźców z Ukrainy przyjeżdżających do Polski kierował się do Warszawy. W szczytowym momencie stolica gościła aż 300 tys. Ukraińców. Obecnie część z tych osób wróciła już do domów bądź wyjechała gdzie indziej – dziś w Warszawie i okolicach przebywa według szacunków ratusza ok. 200 tys. obywateli Ukrainy, z czego w samej stolicy ok. 170 tys. (dane z dnia 21 czerwca 2022 r.).

Jak przyznają właściciele mieszkań, dla nich fala migracji z Ukrainy jest zjawiskiem korzystnym – zniknęły problemy ze znalezieniem najemcy, a czynsze nieraz poszły w górę. Jak się zresztą okazuje, wynajmem w Warszawie są dziś zainteresowani wszelkiej maści obcokrajowcy.

– Mieszkanie wynajmuje się bardzo szybko, osoby chętne na wynajem bardzo konkurują między sobą. Zdecydowanie mamy rynek właścicieli mieszkań – mówią Anna i Robert, właściciele mieszkań na Białołęce oraz w podwarszawskiej Jabłonnie. – Teraz częściej osobami szukającymi mieszkania są obcokrajowcy: najczęściej Ukraina, Białoruś, ale też osoby z Tadżykistanu, Turkmenistanu, Mongolii. Chętnych z Polski jest znacznie mniej.

Ile kosztuje wynajem mieszkania? Warszawa w podziale na dzielnice

Jak obecnie kształtują się czynsze najmu w stolicy? Wszystko zależy od tego, w jakiej dzielnicy szuka się mieszkania do wynajęcia. Warszawa oferuje szeroki wachlarz cen, od ok. 1400 zł miesięcznie za kawalerkę w dzielnicy Włochy do ok. 8700 zł za mieszkanie trzypokojowe w Śródmieściu. Poniżej prezentujemy widełki cenowe dla poszczególnych dzielnic. Są to uśrednione dane dla wszystkich mieszkań w danej dzielnicy, dające poglądowy obraz sytuacji. W dalszej części artykułu można znaleźć szczegółowe wyliczenia dla każdej dzielnicy z uwzględnieniem liczby pokoi w mieszkaniu.

Oto średni koszt wynajmu mieszkania w Warszawie z podziałem na dzielnice:

 • Bemowo – od 1950 do 4900 zł/mies.,
 • Białołęka – od 2033 do 4500 zł/mies.,
 • Bielany – od 2080 do 5300 zł/mies.,
 • Mokotów – od 2100 do 6900 zł/mies.,
 • Ochota – od 2200 do 5900 zł/mies.,
 • Praga-Północ – od 1900 do 6300 zł/mies.,
 • Praga-Południe – od 2060 do 6100 zł/mies.,
 • Rembertów – od 1900 do 3800 zł/mies.,
 • Śródmieście – od 2540 do 8700 zł/mies.,
 • Targówek – od 2030 do 4800 zł/mies.,
 • Ursus – od 2150 do 3850 zł/mies.,
 • Ursynów – od 2090 do 5000 zł/mies.,
 • Wawer – od 1850 do 4300 zł/mies.,
 • Wesoła – od 1800 do 6400 zł/mies.,
 • Wilanów – od 2600 do 7000 zł/mies.,
 • Włochy – od 1400 do 4900 zł/mies.,
 • Wola – od 2350 do 7000 zł/mies.,
 • Żoliborz – od 2190 do 6500 zł/mies.

Przedstawione dane obrazują stan na dzień 30 czerwca 2022 r. Źródłem danych cenowych są firma deweloperska PROFIT Development oraz biuro nieruchomości POWER INVEST. Średnie ceny obliczono m.in. w oparciu o oferty z popularnych serwisów ogłoszeniowych.

Bemowo – ile za wynajem mieszkania?

W przypadku położonego w zachodniej części stolicy Bemowa wynajem mieszkania nie jest ani przesadnie tani, ani nadmiernie drogi – można powiedzieć, że to średnia półka cenowa. Choć dzielnica ta jest dość mocno oddalona od centrum, dojazd trwa krótko dzięki podłączeniu Bemowa do sieci metra, a dodatkowym atutem jest także dobrze rozwinięta sieć tramwajowa. Nie brakuje też oczywiście autobusów miejskich.

Według danych PROFIT Development średni koszt wynajmu mieszkania na Bemowie wynosi:

 • ok. 35 m kw. – ok. 2400 zł/mies.,
 • ok. 60 m kw. – ok. 3300 zł/mies.,
 • ok. 100 m kw. – ok. 4900 zł/mies.

Z kolei biuro nieruchomości POWER INVEST podało następujące dane:

 • mieszkanie jednopokojowe – ok. 1950–2160 zł/mies.,
 • mieszkanie dwupokojowe – ok. 2490–3000 zł/mies.,
 • mieszkanie trzypokojowe – ok. 3410–3700 zł/mies.

Warto zerknąć również na mediany cen (wartość środkową), ponieważ liczby te dobrze pokazują, jaka kwota jest najczęściej płacona za wynajem mieszkania. Jak podaje GetHome.pl na podstawie danych serwisu Unirepo, mediana czynszów na Bemowie wynosi 2500 zł w przypadku kawalerki, 2695 zł przy mieszkaniu dwupokojowym i 3975 zł przy mieszkaniu trzypokojowym.

Białołęka – ile płaci się tu za mieszkanie na wynajem?

Białołęka to jedna z tańszych dzielnic, przede wszystkim z racji jej dużego oddalenia od centrum i stosunkowo słabego skomunikowania z resztą miasta. Dużo zależy jednak od tego, w której części Białołęki się zamieszka – zachodnie krańce dzielnicy oferują transport tramwajowy do metra. Gorzej wygląda sytuacja w części wschodniej, gdzie do dyspozycji mieszkańców są tylko autobusy.

Według danych PROFIT Development średni koszt wynajmu mieszkania na Białołęce wynosi:

 • ok. 35 m kw. – ok. 2100 zł/mies.,
 • ok. 60 m kw. – ok. 3100 zł/mies.,
 • ok. 100 m kw. – ok. 4500 zł/mies.

Jeśli chodzi o liczbę pokoi, biuro nieruchomości POWER INVEST przedstawiło następujące wyliczenia:

 • mieszkanie jednopokojowe – ok. 2033–2160 zł/mies.,
 • mieszkanie dwupokojowe – ok. 2130–2600 zł/mies.,
 • mieszkanie trzypokojowe – ok. 3150–3520 zł/mies.

Warte uwagi są też dane GetHome.pl i Unirepo dotyczące mediany czynszów. Jak się okazuje, za mieszkanie na Białołęce najczęściej płaci się 1800 zł/mies., gdy chodzi o kawalerkę, 2600 zł przy wynajmie dwóch pokoi oraz 3350 zł przy trzech pokojach.

Bielany – jaki jest koszt wynajmu nieruchomości w tej dzielnicy?

Bielany to jedna z północnych dzielnic Warszawy, podłączona do sieci metra, jednak posiadająca również obszary stosunkowo słabo skomunikowane. Z perspektywy najemcy jest to okolica stosunkowo tania oraz spokojna.

Jak podaje firma PROFIT Development, przeciętny koszt wynajmu mieszkania na Bielanach wynosi:

 • ok. 35 m kw. – ok. 2300 zł/mies.,
 • ok. 60 m kw. – ok. 3400 zł/mies.,
 • ok. 100 m kw. – ok. 5300 zł/mies.

Patrząc na liczbę pokoi w mieszkaniu, według biura nieruchomości POWER INVEST można podać takie kwoty:

 • mieszkanie jednopokojowe – ok. 2080–2180 zł/mies.,
 • mieszkanie dwupokojowe – ok. 2910–2960 zł/mies.,
 • mieszkanie trzypokojowe – ok. 3510–3620 zł/mies.

Jeśli chodzi o medianę czynszów, z danych GetHome.pl i Unirepo wynika, że kwota najczęściej płacona przez lokatora za mieszkanie na Bielanach to 2000 zł za kawalerkę, 2825 zł za dwa pokoje i 3750 zł za lokum trzypokojowe.

Mokotów – ile za mieszkanie na wynajem?

Mokotów – jedna ze starszych dzielnic stolicy – to miejsce nie najtańsze pod względem czynszów najmu, a w niektórych lokalizacjach wręcz bardzo drogie. Również i tu można jednak znaleźć tanie mieszkania do wynajęcia. Warto pamiętać, że Mokotów to dzielnica bardzo zróżnicowana komunikacyjnie – są tu obszary obsługiwane przez metro, tramwaje i autobusy, ale też miejsca, gdzie na transport publiczny trudno liczyć.

Według PROFIT Development za najem mieszkania na Mokotowie płaci się średnio:

 • ok. 35 m kw. – ok. 2500 zł/mies.,
 • ok. 60 m kw. – ok. 3900 zł/mies.,
 • ok. 100 m kw. – ok. 6900 zł/mies.

Z kolei agencja POWER INVEST obliczyła średnie czynsze z podziałem na liczbę pokoi:

 • mieszkanie jednopokojowe – ok. 2100–2655 zł/mies.,
 • mieszkanie dwupokojowe – ok. 3250–3855 zł/mies.,
 • mieszkanie trzypokojowe – ok. 3270–6700 zł/mies.

Mediana czynszów na Mokotowie według GetHome.pl i Unirepo wynosi 2300 zł dla mieszkania jednopokojowego, 3450 zł dla lokalu dwupokojowego oraz 5500 dla lokalu trzypokojowego.

Piękna i stylowa sypialnia

Materiały promocyjne partnera

Ochota – ile najemca zapłaci za mieszkanie do wynajęcia?

Dobrze skomunikowana z centrum tramwajami i pociągami Ochota jest popularna szczególnie wśród studentów, jednak nie tylko oni szukają tu mieszkań na wynajem. Ochota z racji dobrej lokalizacji i świetnie rozwiniętej infrastruktury jest dzielnicą o nie najniższych czynszach najmu.

Jeśli chodzi o wynajem mieszkania na Ochocie, według PROFIT Development płaci się za niego:

 • ok. 35 m kw. – ok. 2500 zł/mies.,
 • ok. 60 m kw. – ok. 3900 zł/mies.,
 • ok. 100 m kw. – ok. 5900 zł/mies.

Z wyliczeń agencji POWER INVEST wynikają z kolei następujące widełki czynszów:

 • mieszkanie jednopokojowe – ok. 2200–2450 zł/mies.,
 • mieszkanie dwupokojowe – ok. 3110–3270 zł/mies.,
 • mieszkanie trzypokojowe – ok. 3970–5000 zł/mies.

Jak podają portale GetHome.pl i Unirepo, mediana czynszów dla Ochoty, czyli najczęściej płacona za mieszkanie kwota wynosi 2500 zł za kawalerkę, 2850 zł za mieszkanie dwupokojowe i 4500 zł w przypadku trzech pokoi.

Praga-Północ – jaki koszt wynajmu lokalu mieszkalnego?

Zróżnicowana dzielnica z długą historią, w której każdy znajdzie coś dla siebie – tak można opisać Pragę-Północ. Osoba zainteresowana zamieszkaniem w tej okolicy znajdzie tu zarówno niedrogie lokale w niskim standardzie, jak i nieruchomości na wynajem o podwyższonym standardzie. Praga-Północ jest znakomicie skomunikowana z centrum tramwajami i autobusami, a także metrem.

Jeśli chodzi o ceny mieszkań na wynajem na Pradze-Północ, dane PROFIT Development pokazują następujące kwoty:

 • ok. 35 m kw. – ok. 2600 zł/mies.,
 • ok. 60 m kw. – ok. 4000 zł/mies.,
 • ok. 100 m kw. – ok. 6300 zł/mies.

Z kolei wyliczenia biura POWER INVEST pokazują takie oto liczby:

 • mieszkanie jednopokojowe – ok. 1900–2480 zł/mies.,
 • mieszkanie dwupokojowe – ok. 2950–3280 zł/mies.,
 • mieszkanie trzypokojowe – ok. 4800–6350 zł/mies.

Kwota najczęściej płacona za mieszkanie na Pradze-Północ, czyli mediana czynszów, wynosi według GetHome.pl i Unirepo 2150 zł przy jednym pokoju, 3350 zł przy dwóch pokojach i 3950 zł przy trzech pokojach.

Praga-Południe – jakich czynszów najmu można się spodziewać?

Praga-Południe to obszerna, zróżnicowana i stosunkowo niedroga dzielnica, najemca powinien więc zwrócić uwagę, w jakiej dokładnie części tego obszaru znajduje się upatrzone przez niego mieszkanie. Podczas gdy niektóre części Pragi-Południe oferują szybki dojazd do centrum tramwajami i autobusami, inne są obsługiwane wyłącznie komunikacją autobusową. Przez Pragę-Południe ma jednak w przyszłości przebiegać III linia metra.

Jak podaje firma PROFIT Development, najemca chcący zamieszkać na Pradze-Południe powinien przygotować się na takie oto czynsze:

 • ok. 35 m kw. – ok. 2400 zł/mies.,
 • ok. 60 m kw. – ok. 3500 zł/mies.,
 • ok. 100 m kw. – ok. 6100 zł/mies.

Jeżeli chodzi o liczbę pokoi, obraz sytuacji rysują dane biura nieruchomości POWER INVEST:

 • mieszkanie jednopokojowe – ok. 2060–2380 zł/mies.,
 • mieszkanie dwupokojowe – ok. 2785–3130 zł/mies.,
 • mieszkanie trzypokojowe – ok. 3200–4200 zł/mies.

Jak wynika z danych GetHome.pl i Unirepo, mediana czynszów, a więc kwota najczęściej płacona za wynajem mieszkania, wynosi na Pradze-Południe 2200 zł dla kawalerki, 2800 zł dla mieszkania dwupokojowego i 4000 zł dla lokalu trzypokojowego.

Rembertów – jak ceny najmu wyglądają w tej dzielnicy?

Rembertów położony jest na obrzeżach Warszawy, a z centrum dzielnicę tę łączą przede wszystkim pociągi podmiejskie. Z perspektywy najemcy plusem Rembertowa są niskie czynsze najmu, jednak za minus należy uznać znaczne oddalenie od potencjalnych miejsc pracy, uczelni i innych istotnych obiektów.

Dla dzielnicy Rembertów nie dysponujemy danymi firmy PROFIT Development. Możemy jednak zaprezentować dane zebrane przez agencję POWER INVEST:

 • mieszkanie jednopokojowe – ok. 1900–2400 zł/mies.,
 • mieszkanie dwupokojowe – ok. 2450–2500 zł/mies.,
 • mieszkanie trzypokojowe – ok. 3650–3800 zł/mies.

Jeśli chodzi o Rembertów, serwisy GetHome.pl i Unirepo dysponują tylko częściowymi danymi dotyczącymi mediany czynszów. Jak się okazuje, najczęściej płaconą za najem mieszkania kwotą jest tu 1900 zł dla mieszkania jednopokojowego i 2300 zł dla mieszkania dwupokojowego.

Śródmieście – ile kosztuje wynajem w najdroższej dzielnicy stolicy?

Śródmieścia nikomu przedstawiać nie trzeba – to ścisłe centrum miasta, najlepiej skomunikowane i oferujące najpełniej rozwiniętą infrastrukturę. Osoby zainteresowane wynajmem w Śródmieściu muszą się jednak przygotować na spore wydatki, choć i tu przy odrobinie szczęścia da się trafić na cenowe okazje.

Według PROFIT Development mieszkanie do wynajęcia w Śródmieściu będzie kosztować w przybliżeniu:

 • ok. 35 m kw. – ok. 2800 zł/mies.,
 • ok. 60 m kw. – ok. 4600 zł/mies.,
 • ok. 100 m kw. – ok. 8700 zł/mies.

Z kolei jak podaje biuro POWER INVEST, cena za najem mieszkania w centrum Warszawy wynosi:

 • mieszkanie jednopokojowe – ok. 2540–2830 zł/mies.,
 • mieszkanie dwupokojowe – ok. 4200–5390 zł/mies.,
 • mieszkanie trzypokojowe – ok. 5520–8610 zł/mies.

Jak wynika z danych GetHome.pl i Unirepo, kwota najczęściej płacona za mieszkanie w Śródmieściu (mediana czynszów) wynosi 2500 zł przy najmie kawalerki, 3975 zł przy najmie mieszkania dwupokojowego oraz 6800 przy najmie mieszkania trzypokojowego.

Targówek – na jakie ceny mieszkań na wynajem należy się nastawić?

Położony po prawej stronie Wisły Targówek to dzielnica stosunkowo tania, głównie z racji oddalenia od centrum, choć skomunikowanie metrem i tramwajami sprawia, że podróż tam trwa dość krótko. Choć Targówek kojarzy się przede wszystkim z blokowiskami, można tu znaleźć także inne typy budynków mieszkalnych.

Jak wynika z danych zgromadzonych przez PROFIT Development, wynajem mieszkania na Targówku kosztuje w przybliżeniu:

 • ok. 35 m kw. – ok. 2300 zł/mies.,
 • ok. 60 m kw. – ok. 3200 zł/mies.,
 • ok. 100 m kw. – ok. 4800 zł/mies.

Nieco inny sposób obliczeń przyjęli eksperci biura POWER INVEST, którzy podali następujące dane:

 • mieszkanie jednopokojowe – ok. 2030–2350 zł/mies.,
 • mieszkanie dwupokojowe – ok. 2395–2815 zł/mies.,
 • mieszkanie trzypokojowe – ok. 3280–3460 zł/mies.

Kwota najczęściej płacona za lokum na Targówku, a więc mediana czynszów, to według obliczeń GetHome.pl i Unirepo 2200 zł za kawalerkę, 3150 zł za lokal dwupokojowy i 2600 zł za lokal trzypokojowy.

Ursus – jaki jest koszt wynajmu lokalu w tej dzielnicy?

Ursus to rozbudowująca się dzielnica położona na zachodnich obrzeżach stolicy, która z racji peryferyjnego położenia oferuje dość niskie czynsze najmu. Jeśli chodzi o transport publiczny, do centrum można dojechać z Ursusa przede wszystkim pociągami, ale dzielnicę obsługuje też komunikacja autobusowa.

W przypadku Ursusa nie dysponujemy danymi PROFIT Development. Posiadamy jednak informacje udostępnione przez agencję POWER INVEST:

 • mieszkanie jednopokojowe – ok. 2000–2200 zł/mies.,
 • mieszkanie dwupokojowe – ok. 2700–2840 zł/mies.,
 • mieszkanie trzypokojowe – ok. 3200–3850 zł/mies.

Jeżeli chodzi o przeciętną kwotę, jaką najczęściej płaci się za wynajem mieszkania w Ursusie, to według niepełnych danych GetHome.pl i Unirepo mediana czynszów wynosi 3100 zł dla mieszkania dwupokojowego oraz 3800 zł dla lokum o trzech pokojach.

Kupuj artykuły do sprzątania taniej

Materiały promocyjne partnera

Ursynów – jakie czynsze najmu obowiązują na tym obszarze?

Ursynów to rozległa dzielnica na południu Warszawy, złożona z dwóch mocno od siebie odmiennych części. Tzw. Wysoki Ursynów to blokowisko doskonale skomunikowane z centrum dzięki linii metra, zaś tzw. Zielony Ursynów to stale rozbudowująca się część dzielnicy z bardziej zróżnicowaną zabudową, obsługiwana wyłącznie przez autobusy miejskie. Cenowo jest to dzielnica umiarkowanie tania.

Za mieszkanie do wynajęcia na Ursynowie płaci się, według ustaleń firmy PROFIT Development, około:

 • ok. 35 m kw. – ok. 2400 zł/mies.,
 • ok. 60 m kw. – ok. 3400 zł/mies.,
 • ok. 100 m kw. – ok. 5000 zł/mies.

Z kolei według danych POWER INVEST, przedstawiających ceny najmu z podziałem na liczbę pokoi:

 • mieszkanie jednopokojowe – ok. 2090–2370 zł/mies.,
 • mieszkanie dwupokojowe – ok. 2600–2890 zł/mies.,
 • mieszkanie trzypokojowe – ok. 3430–4350 zł/mies.

Najemca zastanawiający się, jaką kwotę najczęściej płaci się za mieszkanie na Ursynowie, może sięgnąć do danych GetHome.pl i Unirepo, zgodnie z którymi mediana czynszów w tej dzielnicy wynosi 2100 zł przy kawalerce, 2750 zł przy dwóch pokojach i 3500 zł przy trzech pokojach.

Wawer – ile płaci się tu za wynajem mieszkań?

Wawer to dalekie przedmieścia Warszawy, skomunikowane z centrum przede wszystkim pociągami. Wynajmując w tej dzielnicy, można liczyć na niskie czynsze, ale też długi czas dojazdu na uczelnię czy do pracy. Plusem może być z kolei duża ilość zieleni. Wawer jest zabudowany w przeważającej mierze domkami jednorodzinnymi.

Jeśli chodzi o wynajem w Wawrze, dane PROFIT Development pokazują następujące widełki czynszów:

 • ok. 35 m kw. – ok. 2300 zł/mies.,
 • ok. 60 m kw. – ok. 3200 zł/mies.,
 • ok. 100 m kw. – ok. 4300 zł/mies.

Z kolei biuro POWER INVEST przedstawiło dla tej dzielnicy takie oto dane cenowe:

 • mieszkanie jednopokojowe – ok. 1850–2800 zł/mies.,
 • mieszkanie dwupokojowe – ok. 2270–2870 zł/mies.,
 • mieszkanie trzypokojowe – ok. 2300–4720 zł/mies.

Eksperci GetHome.pl i Unirepo dysponują częścią danych dotyczących mediany czynszów w Wawrze. Jak podają, najczęściej płacona za lokum kwota wynosi tu 2800 zł, gdy chodzi o mieszkanie dwupokojowe oraz 5000 zł, gdy mowa o mieszkaniu trzypokojowym.

Wesoła – na jaki koszt wynajmu mieszkania powinni się nastawić lokatorzy?

Wesoła to przedmieścia stolicy. Dojazd z tych wschodnich rubieży miasta do centrum nie będzie ani szybki, ani łatwy, gdyż nie docierają tu tramwaje ani metro. Plusem, który może wynagrodzić mieszkanie w tej dzielnicy, są z kolei niskie czynsze najmu, na jakie może liczyć potencjalny lokator.

Dla dzielnicy Wesoła nie posiadamy danych PROFIT Development. Dysponujemy jednak informacjami udostępnionymi przez agencję POWER INVEST:

 • mieszkanie jednopokojowe – ok. 1800 zł/mies.,
 • mieszkanie dwupokojowe – ok. 2300–2540 zł/mies.,
 • mieszkanie trzypokojowe – ok. 6400 zł/mies.

Jak podają eksperci GetHome.pl i Unirepo, mediana czynszów dla Wesołej, a więc najczęściej płacona za najem kwota, wynosi 2200 zł za lokum jednopokojowe – dla innych typów mieszkań brak danych.

Wilanów – ile za najem w tej części miasta żądają właściciele nieruchomości?

Wilanów to położona na południu stolicy stosunkowo nowa dzielnica, skomunikowana z resztą miasta wyłącznie za pomocą autobusów (choć trwa budowa tramwaju na Wilanów). Mieszkania na wynajem należą tutaj do najdroższych, jednak ich atutem jest na ogół dość wysoki standard. Jako dzielnica młoda Wilanów ma wciąż rozwijającą się infrastrukturę.

Według danych cenowych PROFIT Development za wynajem mieszkania na Wilanowie płaci się:

 • ok. 35 m kw. – ok. 2600 zł/mies.,
 • ok. 60 m kw. – ok. 3900 zł/mies.,
 • ok. 100 m kw. – ok. 7000 zł/mies.

Inny sposób ujęcia danych o czynszach przyjęło biuro nieruchomości POWER INVEST:

 • mieszkanie jednopokojowe – ok. 2600–2900 zł/mies.,
 • mieszkanie dwupokojowe – ok. 3450–4000 zł/mies.,
 • mieszkanie trzypokojowe – ok. 4690–6790 zł/mies.

Mediana czynszów dla Wilanowa to według analityków GetHome.pl i Unirepo 3200 zł przy wynajmie lokalu dwupokojowego oraz 5000 zł przy wynajmie lokalu trzypokojowego.

Włochy – ile płaci się tu za mieszkanie na wynajem?

Włochy to dzielnica położona po lewej stronie Wisły, dość oddalona od centrum, skąd da się do niego dojechać tramwajami, pociągami i autobusami. W dzielnicy tej mieści się również lotnisko. Ponieważ Włochy zajmują duży obszar, oferta mieszkań na wynajem jest tu zróżnicowana, podobnie jak wysokość czynszów najmu.

W ujęciu ekspertów PROFIT Development Włochy to dzielnica oferująca następujące ceny najmu:

 • ok. 35 m kw. – ok. 2400 zł/mies.,
 • ok. 60 m kw. – ok. 3500 zł/mies.,
 • ok. 100 m kw. – ok. 4900 zł/mies.

Inne dane zgromadzili przedstawiciele biura POWER INVEST:

 • mieszkanie jednopokojowe – ok. 1400–2730 zł/mies.,
 • mieszkanie dwupokojowe – ok. 3075–3330 zł/mies.,
 • mieszkanie trzypokojowe – ok. 4130–4200 zł/mies.

Dla dzielnicy Włochy dysponujemy częściowo danymi zebranymi przez GetHome.pl i Unirepo dotyczącymi mediany czynszów. Kwota najczęściej płacona za mieszkanie na tym obszarze wynosi 2800 zł przy dwóch pokojach i 3950 zł przy trzech pokojach.

Wola – ile płaci się tu za wynajem mieszkania?

Wola to dzielnica położona blisko centrum, a pod pewnymi aspektami wręcz stanowiąca część centrum. Dzięki znakomitej lokalizacji i świetnemu skomunikowaniu z resztą miasta (metro, tramwaje, autobusy, pociągi) najemcy mogą cieszyć się miejskimi wygodami, ale muszą też pamiętać, że za mieszkanie na Woli na ogół sporo zapłacą, zwłaszcza przy większym metrażu.

Według informacji udostępnionych przez firmę PROFIT Development koszt najmu na Woli jest następujący:

 • ok. 35 m kw. – ok. 2900 zł/mies.,
 • ok. 60 m kw. – ok. 4200 zł/mies.,
 • ok. 100 m kw. – ok. 7000 zł/mies.

Z kolei analitycy biura POWER INVEST przedstawili takie oto dane cenowe:

 • mieszkanie jednopokojowe – ok. 2350–2570 zł/mies.,
 • mieszkanie dwupokojowe – ok. 3300–3610 zł/mies.,
 • mieszkanie trzypokojowe – ok. 4690–5720 zł/mies.

W przypadku wynajmu na Woli mediana czynszów, zgodnie z danymi GetHome.pl i Unirepo, to 2400 zł w przypadku kawalerki, 3200 zł przy najmie mieszkania dwupokojowego i 4500 zł, gdy lokum ma trzy pokoje.

Żoliborz – jakie czynsze najmu można spotkać w tej dzielnicy?

Żoliborz – podłączony do sieci metra i sieci tramwajowej, a także obsługiwany autobusami – to ciekawa dzielnica położona stosunkowo niedaleko centrum. Czynsze są tu raczej wysokie z uwagi na lokalizację oraz charakter tej części miasta, jednak przy odrobinie szczęścia można tu czasem znaleźć coś niedrogiego.

Jak podaje PROFIT Development, przeciętny koszt wynajmu mieszkania na Żoliborzu to:

 • ok. 35 m kw. – ok. 2500 zł/mies.,
 • ok. 60 m kw. – ok. 3900 zł/mies.,
 • ok. 100 m kw. – ok. 6500 zł/mies.

Z kolei biuro POWER INVEST podaje, iż czynsze najmu na Żoliborzu kształtują się następująco:

 • mieszkanie jednopokojowe – ok. 2190–2457 zł/mies.,
 • mieszkanie dwupokojowe – ok. 3500–3760 zł/mies.,
 • mieszkanie trzypokojowe – ok. 4300–5930 zł/mies.

Warto również rzucić okiem na medianę czynszów, a więc kwotę najczęściej płaconą za dany typ mieszkania na wynajem. Żoliborz jest pod tym względem dość drogi, gdyż mediana wynosi 2050 zł dla kawalerki, 3940 zł dla mieszkania dwupokojowego oraz 6000 zł, gdy mowa o lokum trzypokojowym.

Dodaj firmę
Logo firmy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Warszawa, pl. Powstańców Warszawy 1
Reklama
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Mieszkania do wynajęcia? Warszawa powala cenami. Tyle zapłacisz dziś za najem w poszczególnych dzielnicach. Czemu jest tak drogo? - RegioDom.pl

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto