Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie dla bezdomnych LGBT W Warszawie. "Przywróci ludzką godność." Są już pierwsi lokatorzy

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Krystian Dobuszyński
- Bywa, że młody człowiek po coming oucie zostaje wyrzucony na ulicę – mówią społecznicy. Dla takich osób powstało pierwsze w Warszawie mieszkanie dla bezdomnych LGBT. Pierwsi lokatorzy już w nim mieszkają. Zapotrzebowanie jest ogromne.

W Warszawie otwarto właśnie pierwsze mieszkanie interwencyjne dla bezdomnych młodych osób LGBT. Ma pomóc tym, którzy ze względu na swoją orientację seksualną stracili dach nad głową. Mieszkanie nie jest inicjatywą miejską, a pomysłem czterech organizacji pozarządowych: Fundacji po Drugie, Kampanii Przeciw Homofobii, Lambda Warszawa i My, Rodzice.

Problem jest niezwykle poważny. Sprawę bezdomności osób LGBT śledziła Fundacja po Drugie. Przed pandemią z organizacją miesięcznie kontaktowały się 1 – 2 młode osoby w kryzysie bezdomności. W czasie pandemii ta liczba wzrosła do 3 – 4 osób tygodniowo. – Sytuacja każdej osoby, która nie ma gdzie mieszkać, bez względu na przyczynę, jest dramatem. Zależy nam, by każdy młody człowiek, który się do nas zgłosi, otrzymał pomoc oraz wsparcie w pokonaniu kryzysu – tłumaczy Agnieszka Sikora z Fundacji po Drugie.

Parada Równości 2019, Warszawa. Tęczowy tłum w centrum Warszawy [ZDJĘCIA]

Parada Równości 2019, Warszawa. Tęczowy tłum w centrum Warsz...

- Bywa, że młody człowiek po coming oucie traci wszelkie wsparcie ze strony najbliższych. Staje się wrogiem, balastem, wstydem. Zostaje wyrzucony z domu na ulicę bez środków do życia. Jego edukacja jest przerwana. Zostaje zepchnięty na margines. Nasze działania zmierzają do bezpośredniej pomocy młodym osobom ze społeczności LGBT dotkniętym w taki sposób kryzysem bezdomności – zapewnieniu absolutnie podstawowej potrzeby poczucia bezpieczeństwa oraz usamodzielnienia się – wyjaśnia Ewa Miastkowska ze stowarzyszenia My, Rodzice.

Mieszkanie interwencyjne LGBT. Jak się zgłosić?

Osoby bezdomne LGBT mogą zgłaszać się do Fundacji Po Drugie mailowo: [email protected] lub telefonicznie: 22 628 52 22 (telefon czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 18:00–21:00). Szczegółowe informacje na temat mieszkania dostępne na stronie www.podrugie.pl. Ze względów bezpieczeństwa lokalizacja mieszkania nie jest podawana publicznie.

Przypomnijmy, że wkrótce w Warszawie powstanie hostel interwencyjny dla bezdomnych osób LGBT. Miasto ogłosiło już konkurs na jego prowadzenie. Wkrótce powinniśmy poznać jego wyniki. - Zanim powstanie miejski hostel interwencyjny, mamy już w Warszawie mieszkanie dla młodych osób LGBT+, które znalazły się w kryzysie bezdomności. Brawo za inicjatywę - mówi Marek Szolc, radny Warszawy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto