Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie Plus przy Ratuszowej. To ma być perełka rządowego programu. 500 mieszkań dwa kilometry od Starówki

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Na Pradze - niedaleko zoo - powstaną Mieszkania Plus. Pięćset lokali ma być gotowych za niecałe trzy lata. PFR Nieruchomości właśnie otworzyła konkurs na projekt osiedla. Ma to być flagowa inwestycja rządowej spółki. Budowa powinna rozpocząć się pod koniec przyszłego roku.

Mieszkanie Plus w Warszawie - szczegóły nowej inwestycji

Przy Ratuszowej, na Pradze-Północ, niedaleko zoo powstanie pięćset mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus. Rządowa spółka PFR Nieruchomości otworzyła konkurs na projekt osiedla. Ma to być flagowy projekt nie tylko w skali Warszawy, ale całej Polski.

- Nasza inwestycja powstanie zaledwie dwa kilometry od warszawskiej Starówki, tuż obok Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego i Parku Praskiego. To jeden z najlepiej skomunikowanych punktów w stolicy, ze względu na metro, połączenia tramwajowe i liczne linie autobusowe – twierdzi wiceprezes PFR Nieruchomości S.A. Grzegorz Muszyński.

W projekcie, który powstaje na terenie objętym planem zagospodarowania (1,7 ha) powstaną bloki o wysokości od 4 do 7 kondygnacji. W parterach znajdą się usługi, a aż 30 proc. działki przykryją tereny zielone. Ze względu na lokalizację i bliskość środków transportu publicznego inwestor ograniczy liczbę miejsc parkingowych. Ma być ich mniej niż pół miejsca na mieszkanie.

Mieszkanie Plus przy Ratuszowej. To ma być perełka rządowego...

- Oferujemy mieszkania dla tych, którzy w normalnym systemie by sobie nie poradzili. Zapraszamy pełen mix peselów, od najmłodszych po seniorów. Kierujemy ofertę zarówno dla tych, którzy są poza systemem hipotecznym, jak i dla tych, którzy wybierają inny sposób mieszkania - tłumaczy Muszyński.

Spółka otworzyła właśnie konkurs na projekt osiedla. W pierwszym etapie pracownie mają przedstawić swoją ideę, następnie najlepsze z nich (4-6) zostaną zaproszone do dalszych prac. Projektantów poznamy ostatecznie w lutym 2020 roku. Jury konkursowemu przewodniczy dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, prof. Bolesław Stelmach.

- Podjąłem się sędziowania w tym bardzo ważnym konkursie, ponieważ środowisko architektoniczne od wielu dekad wynosiło o to, aby rozwiązać problem mieszkaniowy. W Polsce wciąż brakuje od jednego do dwóch milionów mieszkań - tłumaczy prof. Stelmach. - To obowiązek państwa, by mieszkania były dostępne dla wszystkich - dodaje. Profesor przyznaje, że po mimo ograniczonych kosztów budowy, które będą niższe niż rynkowe, komisja będzie zwracać ogromną uwagę na estetykę, a także "miastotwórczość" osiedla.

Mieszkanie Plus w Warszawie. Pierwsze osiedle - Nowe Jeziork...

Budowa, zgodnie z założeniami, powinna rozpocząć się pod koniec przyszłego roku. Zakończenie prac i oddanie mieszkań przewidziane jest na końcówkę 2022. Ale już rok wcześniej, wspólnie z samorządem, rozpocznie się nabór. W ramach programu Mieszkanie Plus można wybrać jedno z dwóch rozwiązań: albo wynajem instytucjonalny, albo wynajem z opcją dojścia do własności po około 30 latach. Najubożsi mogą liczyć na dopłaty do czynszu.

Co z pozostałymi lokalizacjami?

PFR od pewnego czasu analizował inne warszawskie działki należące do spółek skarbu państwa. Początkowo podawane były lokalizacje na Pradze, m.in. przy ul. Chłopickiego i przy ul. Radzymińskiej niedaleko stacji M2. Z tych działek zrezygnowano. Pod uwagę cały czas brane są za to dwie lokalizacje na Odolanach (Wola): przy ul. Ordona i ul. Sowińskiego, na gruntach Poczty Polskiej, gdzie planowano w sumie 2 tys. mieszkań. Jak usłyszeliśmy, te działki cały czas są przedmiotem analiz. Nie wiadomo czy ostatecznie zostaną wzięte pod uwagę.

Zdecydowanie lepiej sprawa wygląda na dalekim Ursynowie. Tam ma powstać potężne (2,7 tys. mieszkań) osiedle Nowe Jeziorki. Jak powiedział nam wiceprezes PFR Nieruchomości, projekt najprawdopodobniej będzie budowany od razu w całości lub zostanie podzielony, jednak wtedy zdecydowana większość mieszkań powstanie w pierwszym etapie. Chodzi o to, by wraz z osiedlem w pobliżu pojawiły się wszystkie potrzebne usługi i funkcje, m.in. szkoła czy przychodnia. - Mamy nadzieję, że w przyszłym roku wejdziemy na budowę - zapowiedział Muszyński.

POLECAMY TEŻ:


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto