Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie Plus w Warszawie. Trudne początki spektakularnego programu. Kiedy zaczną budować pierwsze osiedle?

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
mat. pras. / 22 Architekci
Cztery lata po pokazaniu planów na Mieszkanie Plus w Warszawie nie wbito nawet łopaty pod żadną z budów. A projektów było kilka. Najbardziej spektakularny to osiedle na 2,7 tysiąca mieszkań. Miało zostać otwarte w 2022 roku. Budowa nawet nie ruszyła. Co z innymi pomysłami na osiedla w ramach programu?

Pierwszy pomysł na państwowe Mieszkanie Plus w Warszawie opisaliśmy ponad cztery lata temu. Chodziło o osiedle Nowe Jeziorki na Ursynowie. Do współpracy zaproszono uznanych architektów z pracowni AMC Andrzej M. Chołodzyński oraz 22Architekci, którzy stworzyli projekt przyszłości. 2,7 tysiąca mieszkań na gigantycznej działce, tuż obok stacji kolejowej. Zielone, ekologiczne osiedle, na terenie którego znaleźć miały się wszystkie najpotrzebniejsze do życia funkcje. Momentalnie działkę obok kupił gigant spożywczy, który postawił sklep. Dziś to jedyny budynek w okolicy.

Mieszkanie Plus w Warszawie. Trudne początki spektakularnego...

„Pierwsze mieszkania planujemy oddać na przełomie 2022 i 2023 roku” – mówili kilka lat temu przedstawiciele spółki PFR Nieruchomości, która nadzoruje państwowy program mieszkaniowy. Teraz sprawa wygląda już zupełnie inaczej. - Obecnie prowadzone są analizy koncepcji i formuły realizacji inwestycji – odpowiada nam Ewa Syta, rzecznik PFR Nieruchomości. Wspomnianego wcześniej terminu nie da się utrzymać. Prawdopodobnie do tego czasu nie uda się nawet wbić pierwszej łopaty. Nieoficjalnie wiadomo, że całe osiedle trzeba zaprojektować od nowa. Spółka spotykała się w tym celu z przedstawicielami dzielnicy Ursynów i urzędnikami ze stołecznego ratusza. To było już jakiś czas temu.

- Od dłuższego czasu nie mieliśmy żadnych spotkań w tej sprawie. Ostatni kontakt ze strony PFR Nieruchomości (PFRN) nastąpił w drugim kwartale 2021 roku. Architekci i PFRN zaproponowali wtedy zmianę pokonkursowego projektu osiedla, którą zaopiniowaliśmy negatywnie – przyznaje Konrad Klimczak ze stołecznego ratusza.

Wciąż nie ma też warunków zabudowy dla osiedla Nowe Jeziorki. Jak udało nam się ustalić, do Biura Architektury i Planowania Przestrzennego nie wpłynął żaden wniosek w tej sprawie.

Osiedle Nowe Jeziorki
mat. pras. / AMC

Mieszkanie Plus. Co z kolejnymi osiedlami w Warszawie?

„Analizy koncepcji i formuły realizacji” prowadzone są także w przypadku terenów na rogu Modlińskiej i Płochocińskiej na Białołęce. W październiku 2019 informowaliśmy o rozpoczęciu prac nad osiedlem na ponad tysiąc mieszkań na terenie dawnych zakładów Polfa Tarchomin. Wtedy PFR informował, że chce rozpocząć budowę w 2022 roku. Projekt utknął w martwym punkcie.

Rozmowy pomiędzy miastem a PFRN wciąż trwają. Ratusz, zgodnie ze studium, chciał, żeby na wspomnianej działce powstało centrum handlowe. Jednak wydaje się, że jest szansa na porozumienie. W pracach nad nowym studium Warszawy – którego projekt powinniśmy wkrótce poznać – tereny po Polfie zostaną „określone na nowo, by pasować do wizji rozwoju tej części miasta”. Może to oznaczać zwrot, choć miasto tłumi entuzjazm.

Mieszkanie Plus pośród pól? W tym miejscu powstanie 2,7 tys....

- Od dłuższego czasu nie mamy kontaktu w sprawie tej inwestycji. Inwestor po wstępnych rozmowach nie zdecydował się na złożenie wniosku o wydanie warunków zabudowy. Dla działki, na której planowano powstanie osiedla, nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – przyznaje Konrad Klimczak.

Inwestor tłumaczy tę sprawę następująco.

- Obecny stan prawny warszawskich działek należących do spółek Skarbu Państwa nie pozwala na przystąpienie do działań związanych z realizacją inwestycji mieszkaniowych na tych terenach – przekazała nam Ewa Syta.

Mieszkanie Plus. Czy uda się na Ratuszowej?

W tej chwili najbardziej zaawansowanym projektem jest nowoczesne osiedle przy ul. Ratuszowej. W sąsiedztwie tzw. „praskiego MDM-u”, niedaleko Starówki, PFRN chce zbudować bloki dla pięciuset rodzin. Ostateczny projekt, wyłoniony w konkursie, wygląda spektakularnie.

Krakowska pracownia BE DDJM zaproponowała kameralne, 3-6 piętrowe bloki. W parterach biura, handel i gastronomia, a powyżej mieszkania. Cały teren w niemal jeden trzeciej pokryty ma zostać zielenią. Do tego niewiele miejsc parkingowych (jedno na dwa mieszkania), co ma zachęcać ludzi do rezygnacji z samochodu i korzystania z komunikacji miejskiej. W czasie prezentacji projektu, szefowie PFRN zapewnili, że budowa ruszy w 2022 roku.

- Trwa przygotowywanie dokumentacji niezbędnej do złożenia wniosku o wydanie pozwolenia na budowę dla osiedla przy ul. Ratuszowej. Ponad 500 mieszkań projektowanych przez krakowską pracownię BE DDJM ma powstać na terenie, który spółka PFR Nieruchomości zakupiła od Poczty Polskiej. Termin uruchomienia prac budowlanych w dużej mierze jest zależny od tempa uzyskiwania decyzji administracyjnych – tłumaczy Ewa Syta, rzeczniczka PFR Nieruchomości.

Osiedle Ratuszowa
mat. pras.

Nie wiadomo zatem, czy w tym roku ruszy budowa. Wiadomo natomiast, że działka położona jest na terenie objętym planem zagospodarowania. To oznacza, że nie trzeba wydawać warunków zabudowy, a cały proces administracyjny jest znacznie łatwiejszy i szybszy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto