Jerzy Jastrzębski

avatarJerzy Jastrzębski

Polska
Jestem nauczycielem. Współpracuję z wieloma instytucjami na rzecz osób niepełnosprawnościami. Zainteresowania pozazawodowe to książki, filmy o tematyce science fiction.

Autyzm. Życie z zespołem Aspergera. Konferencja w Legionowie

2017-04-02 19:24:20

Dr Peter Schmid „Chłopiec z Saturna” opowiada o sobie, swojej rodzinie i jego widzeniu naszego świata. 1 kwietnia 2017 roku odbyła się w Legionowie konferencja Autyzm. Życie z zespołem Aspergera. Została zorganizowana w ramach VI Dni Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego przez fundację „Promień Słońca”, Zespół Szkolno-Przedszkolny Milenium w Legionowie oraz Powiatową Instytucję Kultury dzięki wsparciu finansowemu i organizacyjnemu starostwa Legionowskiego. A opowiadał o swoich przeżyciach człowiek wyjątkowy, który urodził się z zespołem Aspergera, dr Peter Schmidt z Niemiec.

Rodzina, praca, życie
Uczestnicy konferencji dowiedzieli się istotnych rzeczy na temat zespołu Aspergera na podstawie osobistych przeżyć prelegenta. Należy tu podkreślić , że wszystko co autor książki "Chłopiec z Saturna „ mówił o autyzmie, mechanizmach funkcjonowania dotyczyło jego odczuć i przemyśleń. Dowiedzieliśmy się co on przeżywa i jak reaguje w konkretnych sytuacjach. Na wstępie spotkania zebrani zapoznali się z biografią Petra Schmidta. Mieszka on pod Peine, w Dolnej Saksonii. Urodził się w 1966, żonaty od r. 1993, ma dwoje dzieci. Studiował geofizykę, pracował jako naukowiec w latach 1994 – 1997. Później przekwalifikował się na konsultanta zintegrowanego systemu informatycznego SAP. Od 1999 roku pracuje w branży informatycznej. W 2007 zdiagnozowano u niego Syndromu Aspergera co pozwoliło zrozumieć przyczyny innego odbioru świata, reakcji na bodźce zewnętrzne.

Samotna wyspa
Największą jego pasją było kolekcjonowanie ulic, dróg i podróżowanie po świecie. Osoby z autyzmem zdaniem Petera Schmidta są jak wyspy, społeczeństwa natomiast można przedstawić jako kontynenty. Aby dotrzeć z lądu na wyspę potrzeba specjalnych środków transportu. W swojej książce „Kaktus na walentynki” wyznaje „Bo wszystko jest jak szkło, przez które można patrzeć, które jest między tym co na zewnątrz i tym co wewnątrz. Niewidoczne. Przypominam sobie ptaka, który umarł przy oknie. On chciał tylko przelecieć, aż tu nagle powietrze zamarzło. Nieustannie na coś wpadam, co jest niewidoczne. Nie pojmuję tego, tak samo, jak ten ptak.“ Prelegent w sposób obrazowy opisywał czym według niego jest autyzm. Pojęcie to porównał do trzech kolumn. Osoby cierpiące na ten syndrom cechuje komunikatywna odmienność i związane z tym problemy w sferze ludzkiej, bądź odbiegające od normy zachowania społeczne oraz stereotypowe zajęcia, rytuały. Cechami dodatkowymi typowymi dla tej grupy zaburzeń zalicza rozumienie dosłowne, wybitne uzdolnienia, wrażliwość na hałas, fobie społeczne to dodatkowe cechy, które mogą towarzyszyć osobie z autyzmem.

Chłopiec z Saturna
Peter już jako dziecko czuł się inny. Nie wiedział dlaczego, ale żył według własnych zasad i reguł. Na wykładzie mówi o strukturach, własnych strukturach, które nie mogą być zaburzane gdyż rujnują jego świat. W chwili gdy runą te ramy na których opiera się jego życie dochodzi do” erupcji wulkanu”, wybuch może przejawiać się na różne sposoby a najczęściej agresją, wycofaniem bądź całkowitym brakiem współpracy. On sam ocenia co jest dla niego właściwe, a co nie. Prowadzący na własnym przykładzie wyjaśnia, że osoby z autyzmem mają uczucia i to zaprzecza obiegowym o nich opiniom, ale postrzegają wszystko inaczej i czują inaczej. Prowadzi to do wielu nieporozumień, które czynią życie z innymi ludźmi wyzwaniem. Uczuć, wysyłanych przez inne osoby, autysta nie rozpoznaje bądź rozpoznaje nie całkiem poprawnie. Występuje brak lub niski poziom wzajemnej empatii. Komunikacja pomiędzy osobą z autyzmem, a jego otoczeniem jest zaburzona. Jak świat relacji emocjonalnych pomiędzy ludźmi jest pełen kolorów to dla Petera ta komunikacja jest czarno-biała. Do dziś odmiennie postrzega i odbiera świat. Biuro wielkopowierzchniowe według niego „jest jak dudniący stadion, dotyk wywołuje odruch kopania, kolega w innym kontekście nieznana osoba, tętniące basy torturują hałasem. Prelegent nie rozpoznaje twarzy przez lata malował ludzi bez twarzy. W miejsce twarzy rysował zniekształcone koło. Jak stwierdził nigdy w pracy nie wie kto przechodzi obok niego czy już tą osobę pozdrowił. Gość wyjaśniał dlaczego nigdy rzeczy nie są takimi jakimi się wydają. Według niego ”Co wydaje się proste, może być skomplikowane. Co wydaje się skomplikowane, może byś proste”. Wszystko zależy od poziomu zmotywowania do działania. Motywacja osoby z autyzmem jest całkiem inna niż się potocznie sądzi. Te rzeczy i dziesiątki innych, które opisał Peter wyjaśniają dlaczego widzi siebie jako człowieka z innej planety.
Dlaczego takie zainteresowanie?
To dobrze, że słuchaczami tego fenomenalnego przekazu byli rodzice, nauczyciele, terapeuci i osoby, które mają stały kontakt z ludźmi dotkniętymi tym zaburzeniem rozwojowym. Pełna widownia i tłum z list oczekujących w atrium Legionowskiego ratusza świadczą o skali problemu. W Polsce przyjmuje się, że osób z autyzmem jest około 30 tysięcy. Zespół Aspergera dotyczy jednej na 200 osób, lekarze podają, że jednej na sto osób. Różne źródła podają, że liczba osób z zespołem Aspergera wzrasta. Stąd też olbrzymie zainteresowanie społeczne tematem. Konferencji towarzyszyły stoiska instytucji oraz eksperci zajmujący sie osobami z różnymi niepelnosprawnościami i zaburzeniami. Było również stoisko wydawnictwa Fraszka, a na nim książki prelegenta dr Petera Schmidta. Magdalena Osipiak Zielińska z Siedlec na FB napisała ”Nie znałam Legionowa a teraz mam sentyment. Dzieją się tu ciekawe rzeczy. Konferencja była wspaniała. Od niedawna wiem, że mój syn ma Zespół Aspergera. Dzisiejsze spotkanie dało mi wiele do myślenia. Wspaniały wykładowca, który pokazał mi moje dziecko od jego strony. Dziękuję, że mogłam uczestniczyć w tej konferencji.”
Konferencja rozpoczęła projekt w powiecie legionowskim „Kwiecień -miesiącem wiedzy o autyzmie”.
Organizatorzy VI Dni Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego: Fundacja „Promień Słońca”, Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych ul. Jagiellońska 69, Zespół Szkolno-Przedszkolny Milenium w Legionowie, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Legionowie, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pułtusku, Arena w Legionowie, Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie, DPS Kombatant w Legionowie, Muzeum Historyczne w Legionowie.

Jesteś na profilu Jerzy Jastrzębski - stronie mieszkańca miasta Polska. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj