Jerzy Jastrzębski

avatarJerzy Jastrzębski

Polska
Jestem nauczycielem. Współpracuję z wieloma instytucjami na rzecz osób niepełnosprawnościami. Zainteresowania pozazawodowe to książki, filmy o tematyce science fiction.

Kwiecień Miesiącem Wiedzy o Autyzmie. VII Dni Osób Niepełnosprawnych w Legionowie

2018-04-27 18:29:37

Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie przedstawiła w ramach VII Dni Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowo i powiatu Legio-nowskiego film dokumentalny ”Normalny autystyczny film”(reżyseria i scenariusz Miroslav Janek). Projekcja filmu jest kontynuacją działań związanych z obchodami Kwiecień Miesiącem Wiedzy O Autyzmie. A w Legionowie rozpoczęto je kilka dni przed Światowym Dniem Świa-domości Autyzmu 25 marca krajową konferencją: PARTNERSTWO i RELACJE RODZINNE W ZWIĄZKU OSOBY Z ZESPOŁEM ASPERGERA I OSOBY NEUROTYPOWEJ. Poprowadził ją dr Peter Schmidt z małżonką Martiną.


Kino Otwarte „Normalny autystyczny film” w Legionowie
Przedstawiony film i dyskusja wokół tematu zaprezentowanego w nim jest podsumowaniem tegorocznych obchodów Kwiecień Miesiącem Wiedzy o autyzmie w powiecie legionowskim. Film opowiada o młodych ludzi i o ich odmienności, próbuje udowodnić, że zespół Aspergera to nie zaburzenie, ale odmienny, alternatywny sposób postrzegania świata. Pięcioro młodych ludzi dotkniętych zespołem Aspergera pokazuje jak postrzega otaczającą ich rzeczywistość Bohaterzy filmu przedstawiają siebie w bardzo autentyczny sposób. Pokazują z czym mają problemy, czego nie lubią i co im przeszkadza, czego im brak. Poznajemy ich wyjątkowość, szczególne talenty. Jedno z nich to muzyczny geniusz, drugi jest zafascynowany filmem, trzeci bohaterka uwielbia rap, inna ma talent do języków , pięknie maluje. Wszyscy wspaniale opowiadają i komunikują się z sobą. Są niezwykle utalentowani. Obraz pokazuje prawdziwe oblicze młodych ludzi, ich myśli, odczucia i emocje związane z nimi i ich światem. Ten świat młodych ludzi z jednej strony pełen jest pełen kolorów prawdziwego życia, fikcji, fantazji, prawdziwej sztuki , różnorodnych talentów , z drugiej strony przesączony jest bólem, cierpieniem. Z dokumentu dowiadujemy się o przyczynach wyobcowania i i odczuciu inności. Obejrzany film zachęca do głębokiej refleksji czym jest zespół Aspergera i daje próbę zrozumienia świata wewnętrznych przeżyć, sposobu myślenia, funkcjonowania osób z tym zespołem.

Po filmie spotkanie z młodym człowiekiem z zespołem Aspergera- pytania ,dyskusja
Gościem w legionowskim ratuszu był Kosma Moczek z Łodzi człowiek wielu talentów jak pisze o sobie „Jestem Kosma – tak nazwali mnie rodzice, którzy zimą 1987 roku musieli straszliwie się nudzić, by wymyślić tak dziwne imię. Na pytanie „kim jesteś?” nie umiem odpowiedzieć. Zawodowo – inżynier elektronik. Po godzinach – fotografo-hipster. Od święta – skrzypek od siedmiu boleści. Czuję cholerną, nieustanną potrzebę robienia czegoś.”. Kosma obejrzał film czeskiego reżysera trzykrotnie i zawsze jest nim głęboko poruszony. Czuje się z bohaterami związany podobieństwem odczuć, odbioru świata i przeżywania. Kosma podkreślił , że życie osoby z autyzmem nie kręci się jedynie wokół cierpienia. Osoby z zespołem Aspergera mają swój bogaty i zróżnicowany świat wewnętrzny. Jest on pełen kolorów i pasji podsycanych przez własną wyobraźnię i umysł. Kosma został zdiagnozowany w wieku 30 lat. Przez rok jego funkcjonowanie się poprawiło. Nauczył się nazywać swoje uczucia co pozwala na ich normalne przeżywanie. Diagnoza przyniosła oprócz terapii wyjaśnienie jego problemów. Jej efektem są spotkania z zainteresowanymi tematem. Kosma dzieli się wiedzą i doświadczeniem i w ten sposób pomaga innym w zrozumieniu problemów ludzi z autyzmem.

Próba zrozumienia poprzez poznanie –„Autyzm nie jest zaraźliwy. Ignorancja owszem”

Zarówno konferencja jak i wszystkie kwietniowe działania w powiecie legionowskim są próbą przybliżenia problemu autyzmu. Zrozumienia inności osób z zespołem Aspergera., mechanizmów działania, widzenia świata. Ich celem jest zdobywanie wiedzy, poszukiwanie jak najlepszych rozwiązań i kompromisów zarówno w codziennym życiu jak i terapii. Te poszukiwania są dowodem, że odmienność przestaje przerażać, wzbudzać lęk , ale prowadzi do refleksji i przeobraża się w możliwe formy współdziałania. W krótkim czasie spotkałem trzy osoby z zdiagnozowanym Zespołem Aspergera. Wszystkie bardzo utalentowane, inteligentne. Każda reprezentująca inną osobowość. Film doskonale i dyskusja po nim wpisuje się w scenariusz przyjęty przez organizatorów Dni Osób Niepełnosprawnych, którzy przyjęli za swoje motto „Autyzm nie jest zaraźliwy. Ignorancja owszem”, które można odnieść do wszystkich rodzajów zaburzeń funkcjonowania. Dyrektor Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie Renata Sowińska podkreśla jak cenne są tego typu działania „ Jesteśmy przekonani, że warto pokazywać filmy poświęcone tej problematyce, zwłaszcza jeśli towarzyszy im spotkanie i dyskusja. Bo to jest naturalna okazja dla znających problem, do podzielenia się swoim doświadczeniem, a dla wszystkich innych – do zapoznania się z tematem, który w coraz większym stopniu dotyczy naszego społeczeństwa. To jest próba otworzenia drzwi między różnymi światami. A poza tym staramy się pokazywać filmy, które nie tylko mają wyraźny przekaz, ale są również wysokiej próby artystycznej, aby przyciągnąć w ten sposób jak najwięcej widzów.”

Jesteś na profilu Jerzy Jastrzębski - stronie mieszkańca miasta Polska. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj