Jerzy Jastrzębski

avatarJerzy Jastrzębski

Polska
Jestem nauczycielem. Współpracuję z wieloma instytucjami na rzecz osób niepełnosprawnościami. Zainteresowania pozazawodowe to książki, filmy o tematyce science fiction.

Ogólnokrajowe warsztaty witrażu i mozaiki w Legionowie.

2016-06-12 18:40:16

W dniach od 10 do 12 czerwca 2016 roku w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie odbyły się Ogólnokrajowe Warsztaty Witrażu i Mozaiki.
Kilka zdań o programie warsztatów

Organizatorem była Legionowska Pracownia Witraży 12U Andrzeja Bochacza przy współudziale fundacji „Promień Słońca”. W programie prace przy witrażu” Przyjaciele Kubusia Puchatka”. Witraż ten był realizowany od jesieni ubiegłego roku na warsztatach z uczniami Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych pod opieką pedagogiczną Anny Skiścim i artystyczną Andrzeja Bochacza. Druga grupa wykonywała mozaikę z postacią Chrystusa z „Ostatniej wieczerzy”. W sobotę 11 czerwca Andrzej Bochacz wygłosił dwa referaty jeden o pracowni witrażowej, jak ją prowadzić , aby stała się źródłem utrzymania drugi prezentował bogactwo sztuki witrażowej Wrocławia.
Na tym spotkaniu byli ludzie zafascynowani tym co robią. Cieszyli się każdym sukcesem. Dzielili się doświadczeniem i wiedzą. Miło było przebywać w gronie osób, które doskonale współpracują i tryskają życzliwością dla innych. Zarażają swoją pasją nowoprzybyłych i wciągają ich w arkana tej wspaniałej sztuki
.
Dlaczego jestem i uczę się
Anna Neuman z Wąbrzeżna koło Torunia nauczycielka opowiada dlaczego przyjechała na warsztaty witrażu „Zawsze fascynowały mnie witraże, a szczególnie jestem pod wrażeniem dzieła Stanisława Wyspiańskiego „Bóg Ojciec”, które znajduje się w krakowskim kościele Św. Franciszka. Lubię także te w sztuce użytkowej- zwłaszcza te pochodzące z dwudziestolecia międzywojennego. Gra świateł wyzierająca z tych dzieł daje mi poczucie radości, napawa mnie energią. Nigdy wcześniej nie miałam do czynienia z tą sztuką, ale od zawsze sprawiały mi przyjemność prace manualne. Robiłam wiklinowe okienka, biżuterię, ikebanę. Dlatego pomyślałam, ze w tej dziedzinie się odnajdę. Rzeczywiście się tak stało. Już wiem, że będę przy tym zajęciu wypoczywać. Póki co będę musiała dużo ćwiczyć. Na pewno zajmę się witrażem hobbystycznie, a kto wie może kiedyś w przyszłości wyjdzie z tego coś poważniejszego.”


Jak stać się mistrzem w układaniu mozaiki
Przy mozaice pracuje zespół. Każda z uczestników wykonuje swoją część zadania. Idealna harmonia we współdziałaniu pozwala szybko dziełu składającemu się z kilkunastu tysięcy kawałków określonych kształtów.
Artystka Urszula Kotarba z Piaseczna podaje uproszczoną receptę na wykonanie mozaiki. „Najpierw trzeba mieć pomysł. Wiedzieć co chce się zrobić. Przygotowujemy wzór. Przenosimy go na podłoże , na którym kleić będziemy mozaikę. Do mozaiki możemy wykorzystać kawałki szkła, płytek ceramicznych, skorupki jajek, skorupki orzechów. Kleimy przycięte kawałki za pomocą wikolu lub innego kleju. Po wyschnięciu ( najlepiej następnego dnia) fugujemy szczeliny mozaiki. Używamy fugi jak do zwykłych płytek ceramicznych i cieszymy się swoim dziełem”
To dobre rady dla początkujących. Dobrze jednak poćwiczyć w towarzystwie mistrzów i pod ich okiem zdobywać podstawową wiedzę i umiejętności.

Efekty końcowe- zawsze sukces
Warsztaty zorganizowane w tym roku jak poprzednich latach zawsze kończą się sukcesem. A dzieje się tak, bo organizuje je i prowadzi Mistrz w branży sztuki witrażu Andrzej Bochacz, a biorą w nich udział miłośnicy sztuki i wszystkim zależy na tym, aby czas spędzony razem był wykorzystany jak najefektywniej. Powiatowy Zespół Szkół Specjalnych zyskał nowy witraż „Przyjaciele Kubusia Puchatka”, który zawisł obok zrealizowanego w ubiegłym roku „Króla Lwa”. Artystom należy tylko życzyć sukcesów na wystawach i zaangażowanych w sztukę witrażu naśladowców.

Jesteś na profilu Jerzy Jastrzębski - stronie mieszkańca miasta Polska. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj