Jerzy Jastrzębski

avatarJerzy Jastrzębski

Polska
Jestem nauczycielem. Współpracuję z wieloma instytucjami na rzecz osób niepełnosprawnościami. Zainteresowania pozazawodowe to książki, filmy o tematyce science fiction.

Świat oczami twórców witraży

2015-02-28 11:36:23

"Wszystko, co możesz sobie wyobrazić jest realne."Te słowa Pablo Picasso przyświecają w działalności artystom, twórcom witraży, a konkretnie organizatorom warsztatów sztuki witrażu i mozaiki w Legionowie. W dniach 21 i 22 lutego 2015 roku w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek w Legionowie z inicjatywy Fundacji „Promień Słońca” i Legionowskiej Pracowni Witraży 12U odbyły się integracyjne warsztaty witrażowe.


Sztuka witrażu od podstaw

Dawid Zborowski, inicjator warsztatów, pasjonat sztuki witrażu, artysta i świetny nauczyciel poprowadził zajęcia szkoleniowe dla początkujących. Oprócz pracy w bezpiecznych warunkach prowadzący postawił sobie za cel nauczenie nowych adeptów sztuki uczniów Gimnazjum Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie oraz dorosłych pasjonatów tej sztuki umiejętności wydobywania piękna ze szkła, wyuczenia ich sztuki tworzenia witraży. To są ogólne zadania, na które składa się setki drobnych czynności. Potrzebna jest przy tym niezwykła cierpliwość, opanowanie i doskonała umiejętność koncentracji.

Dawid Zborowski to nauczyciel wymagający i skrupulatnie przestrzegający wszystkich zasad opanowywania tajników zawodu oprócz nauki cięcia szkła, jego szlifowania, obróbki zgodnej z wcześniej opracowanym grupa ćwiczyła umiejętności składania barwnych witraży. Prowadzący oprócz wymagań technicznych wpajał swoim uczniom kilka własnych artystycznych przemyśleń takich jak’ malujemy szkłem, a nie na szkle, „świat bez nas byłby szary”. Mają one pobudzać kreatywność i motywować do ”kolorowania świata”.
W trakcie warsztatów każdy z uczestników wykonał we własnym zakresie małe dzieła sztuki, którymi ozdobi swój świat lub które podaruje najbliższym.

W świecie mozaiki

Równolegle z integracyjnymi warsztatami witrażowymi działała grupa artystów, która oddawała się zbliżonej pasji. Panie Anna Dąbrowska, Urszula Kotarba oraz Marzena Struk wykonywały mozaikę z postacią Najświętszej Marii Panny. Artystki w wielkim skupieniu i z ogromną cierpliwości przygotowywały malutkie fragmenty mozaiki. Za pomocą specjalnych narzędzi cięły, kruszyły szlifowały glazurę i dopasowywały jej fragmenty do projektu. Następnie z niespotykaną cierpliwością za pomocą kleju łączyły te mini elementy z podłożem w jedną całość. Proces powstawania mozaiki to pokaz wirtuozerii artystek. Łączy je ta artystyczna pasja. Była to prezentacja mistrzowskiego współdziałania w tworzeniu jednego dzieła. Wszystkie działania całej grupy zostały podporządkowane tylko temu celowi. Zadanie zostało zakończone sukcesem.

Poznawanie życia
Według Andrzej Bochacza, organizatora spotkania, celem warsztatów tworzenia witraży jest poznawanie sztuki oraz rozwijanie umiejętności dokładnego obserwowania otaczającego świata. Przy tej okazji adepci maja okazję oderwać się od pełnego zgiełku i pośpiechu otoczenia. Zdobywanie umiejętności tworzenia witraży uczy cierpliwości i konsekwencji w postępowaniu, by osiągać zamierzone cele. Z czasem rozwijana wiedza warsztatowa przekształca się w czysto twórcze działania i prowadzi do projektowania przyszłych dzieł.
„Zamiarem zapisanym między wierszami -opowiada o Andrzej Bochacz- jest wskazanie zainteresowanym osobom innych, nowych, nietypowych, oryginalnych sposobów samorealizacji.”
Artyści są świadomi tego, że przy okazji tworzenia witraży powstają prace, których trwałość może być mierzona stuleciami. To wielka motywacja, dzięki której poznają oni istotę, wagę, znaczenie oraz kruchość ludzkiego życia. Życia które z pewnością przeminie, ale nie musi pozostać bez śladu.

„Wszystko, co możesz sobie wyobrazić jest realne." Pablo Picasso

„Zachwyt w oczach uczniów, radość dorosłych oraz satysfakcja prowadzących „-powiedział Andrzej Bochacz- „gwarantują, że podobne zajęcia będą odbywać się w tym miejscu jeszcze nie raz.” dodał. Współdziałanie w grupie integracyjnej pozwoliło na pracę razem i wzajemne poznawanie nieznanego.
Grupa witrażowa cały czas, z dużym zainteresowaniem przyglądała się powstającej z niezwykłym pietyzmem mozaice. Dziełu niezwykłemu, którego powstanie wymusiło wiele pracochłonnych, wręcz ze zegarmistrzowską precyzją zrealizowanych działań. Warsztaty witrażowe oraz działania mozaikowe z pewnością przyczyniły się do pogłębiania fascynacji tymi szlachetnymi dziedzinami sztuki wśród wszystkich uczestników tego spotkania.


Jesteś na profilu Jerzy Jastrzębski - stronie mieszkańca miasta Polska. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj