Jerzy Jastrzębski

avatarJerzy Jastrzębski

Polska
Jestem nauczycielem. Współpracuję z wieloma instytucjami na rzecz osób niepełnosprawnościami. Zainteresowania pozazawodowe to książki, filmy o tematyce science fiction.

VII Dni Osób Niepełnosprawnych w Legionowie. Muzeum Historyczne w Legionowie ujawnia swoje tajemnice

2018-06-10 19:34:11

Już kolejny rok Muzeum Historyczne w Legionowie zaprasza do siebie uczestników Dni Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego. Podczas ubiegłorocznej edycji uczestnicy zwiedzili z przewodnikiem wystawę czasową pt. "LOPP - Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej", poświęconej wyjątkowej organizacji, która w niepodległej Polsce zrzeszyła społeczeństwo, przygotowując i szkoląc do obrony w przypadku kolejnego konfliktu zbrojnego. A dwa lata temu W programie była wspaniała wystawa „Dzieje Legionowa 1877-1990”. Wystawa ta to skrupulatnie przygotowana i udokumentowana ekspozycja zawierająca setki przedmiotów związanych z miastem, historią powstania, jego rozwojem i nazwą. Warsztaty plastyczne „ Balonowe tradycje Legionowa” były przykładem świetnej organizacji. Jednorazowo brało w nich udział około 25 uczestników. Były one uzupełnieniem wiedzy o Legionowie, jej utrwalaniem poprzez twórcze działania plastyczne. Uczestnicy malowali na szkle balonowe witraże. A w tym roku.
„Muzeum bez tajemnic”- prawda o pracy w muzeum
W dniu 8 czerwca 2018 roku przed zwiedzającymi pracownicy muzeum postawili nowe zadanie. Postanowili zapoznać gości z Warsztatów Terapii Zajęciowej – przy Ośrodku Pomocy Społecznej i przy Stowarzyszeniu Amicus WTZ im św.Rity, Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie, dzieci z przedszkola integracyjnego z pracą w muzeum od podstaw.
Adiunkt – Katarzyna Ziułkowska-Karnicka ”8 czerwca 2018 r. w ramach VII Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego odbyło się spotkanie w Muzeum Historycznym w Legionowie pod hasłem „Muzeum bez tajemnic”. Jego uczestnicy mogli zapoznać się z tajnikami działania muzeum jako instytucji. Poznali pracę kustosza, zajrzeli do muzealnej pracowni konserwatorskiej i zwiedzili magazyny pełne zabytków. Przygotowano na ten dzień również warsztaty plastyczne – robienie ozdobnych breloczków z motywem wybranego przez siebie zabytku z wystawy. Z pewnością będą one pamiątką z mile spędzonego czasu w legionowskim muzeum i zachętą do przyjścia na wystawy ponownie.

Na czym polega praca w muzeum
Oglądanie wystaw w muzeum to dla zwiedzających wielka przyjemność. Eksponaty lśnią czystością i prezentują się niezwykle pięknie. Zwłaszcza jak są podświetlone. Niewielu zwiedzających zadaje sobie pytanie – jak one wyglądały przed trafieniem do magazynów muzeum, a potem na wystawę. Pracownicy muzeum z wielką dokładnością opisywali wszystkie czynności od poszukiwań, wykopania artefaktów, a potem ich czyszczenia, opisywania, katalogowania, tworzenia pełnej dokumentacji i składania w całość. Te czynności wykonywane są na zapleczu muzeów i trwają bardzo długo. Wystawy są ukoronowaniem pracy-sztabu specjalistów z różnych dziedzin nauki. Goście muzeum z Legionowa zapoznali się z zapleczem tej instytucji. Zawsze na zakończenie wizyty w muzeum warsztaty plastyczne. W tym roku w nawiązaniu do głównego tematu uczestnicy spotkania wykonywali pamiątkowe wisiorki z modeliny. Każda wizyta w muzeum to nowa porcja wiedzy o historii, a tym razem to nauka o wystawach, eksponatach i pracy specjalistów w muzeum. Po takiej lekcji o muzealnictwie każdy zwiedzający z większym zaangażowaniem podejdzie do oglądania wystaw.
Organizatorzy Dni Osób Niepełnosprawnych dziękują
Organizatorzy Dni Osób Niepełnosprawnych: Fundacja „Promień Słońca”, Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych ul. Jagiellońska 69, Zespół Szkolno-Przedszkolny Milenium w Legionowie, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Legionowie, Arena Legionowo, Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie, DPS Kombatant w Legionowie PCPR w Legionowie, Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie dziękują dr hab. Jackowi Szczepańskiemu dyrektorowi i pracownikom Muzeum Historycznego w Legionowie za doskonałą organizację kolejnej lekcji historii w imieniu własnym i uczestników Dni Osób Niepełnosprawnych. Wszyscy zainteresowani oczekują następnych takich spotkań.



Jesteś na profilu Jerzy Jastrzębski - stronie mieszkańca miasta Polska. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj