Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkasz w Warszawie? To tak, jakbyś palił 3-5 papierosów dziennie [RAPORT]

red
Mieszkasz w Warszawie? To tak, jakbyś palił 3-5 papierosów dziennie [RAPORT]
Mieszkasz w Warszawie? To tak, jakbyś palił 3-5 papierosów dziennie [RAPORT] Łukasz Gdak
Aktywiści z inicjatywy Warszawa Bez Smogu przez 13 dni mierzyli zanieczyszczenie powietrza na terenie Wawra. Okazuje się, że w powietrze jest tam nawet dwukrotnie bardziej zanieczyszczone, niż w centrum Warszawy. Jak to możliwe? To efekt palenia w kominkach i ogrzewania domów węglem i innymi paliwami stałymi.

Pyłomierz ustawiono na terenie Zespołu Szkół nr 70 (szkoła podstawowa i gimnazjum) przy ulicy Bajkowej, na osiedlu Radość, w dzielnicy Wawer. Pomiar prowadzono w dniach 7-19 listopada.

W dniach, w których prowadzono pomiary, powietrze w Wawrze było dużo gorsze niż w okolicach stacji pomiarowych na Ursynowie, Targówku, Al. Niepodległości i Marszałkowskiej. Na 11 pełnych dni pomiarów przez 7 dni odnotowano przekroczenia dopuszczalnego dobowego poziomu zanieczyszczenia pyłem PM10. Dla porównania: w tym samym okresie liczba dni z przekroczeniami na stacjach Niepodległości - 3, na Targówku – 2. W pozostałych warszawskich stacjach nie odnotowano dobowych przekroczeń.

Według obecnych danych mieszkańcy Warszawy wdychają wraz z zanieczyszczeniami rakotwórczy benzo(a)piren w ilości odpowiadającej wypaleniu ok. 1000 papierosów rocznie. Mieszkańcy podwarszawskich miejscowości wdychają go znacznie więcej - "wypalają" między 1600 a 2400 papierosów rocznie. Ponieważ źródłem tej substancji jest głównie tzw. niska emisja, mieszkańcy dzielnic Warszawy z przeważającą zabudową jednorodzinną wdychają prawdopodobnie dużo więcej benzo(a)pirenu, niż pokazują to warszawskie stacje pomiarowe.

Każdego roku w Warszawie z powodu chorób związanych z zanieczyszczeniem powietrza umiera przedwcześnie 3000 osób - alarmowali przedstawiciele Warszawy Bez Smogu w liście sprzed półtora miesiąca skierowanym do wiceprezydenta Michała Olszewskiego. Stanem powietrza w Warszawie niepokoi się też WHO i ONZ: według wykresu tej pierwszej organizacji Warszawa znajduje się w pierwszej piątce najbardziej zanieczyszczonych metropolii (miasta powyżej 500 tys. mieszkańców) w Unii Europejskiej. Wyprzedzają ją tylko Kraków, Mediolan, Wrocław i Łódź.

Zobacz też: Zanieczyszczone powietrze w Warszawie. "Rakotwórcze substancje" - alarmuje ONZ [RAPORT]


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto