Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mikroapartamenty przy Polu Mokotowskim. Inwestor chce remontować przeznaczone do rozbiórki pawilony

Redakcja Warszawa
Ciągnące się przy ul. Batorego stare pawilony z lat 70. docelowo mają zostać rozebrane. Miejscowy plan zagospodarowania zakłada, że tymczasowo mogą być jedynie remontowane. Inwestor planuje jednak daleko idące prace oraz zmianę ich przeznaczenia. W sieci pojawiły się także oferty sprzedaży mikro apartamentów. Dalsza część artykułu poniżej.

Cztery dwupiętrowe budynki ciągną się od al. Niepodległości do ul. św. Andrzeja Boboli wzdłuż Pola Mokotowskiego. Od kilkudziesięciu lat nie były remontowane. Miejscowy plan zagospodarowania, uchwalony w 2009 roku, dopuszcza jedynie ich remont. Zgodnie z zapisami planu "niedopuszczalna jest ich adaptacja, czy przebudowa, (w tym termoizolacja, nowa aranżacja wnętrz, zmiana parametrów akustycznych, nowy, szerszy zakres instalacji itp.)". Docelowo w planie ustalono ich likwidację. W tym miejscu w przyszłości mogą powstać jedynie pawilony parkowe.

Tymczasem właściciel budynków - Biuro Planowania Rozwoju Warszawy (choć nazwa może mylić, jest to prywatna spółka, która o sobie pisze, że "Działalność Biura stanowi kontynuację prac Biura Odbudowy Stolicy") - przed rokiem zgłosił przeprowadzenie remontu. W listopadzie ubiegłego roku Wydział Architektury urzędu dzielnicy na Ochocie wydał zaświadczenie o braku sprzeciwu do zgłoszenia remontu budynków biurowych przy ul. Batorego 16 i 18. Wydane zaświadczenie jednoznacznie odnosiło się wyłącznie do remontu.

Jednak inwestor szykuje jeden z budynków do generalnego remontu. I oferuje sprzedaż lokali w tym miejscu

"Nasza nowa inwestycja Pole-Mokotowskie.pl na Batorego 18. Lokale już od 215 tys. PLN. Zapraszamy do biura sprzedaży" - można przeczytać w mediach społecznościowych, pod wizualizacją odnowionego budynku.

Już w listopadzie 2019 roku Wydział Architektury urzędu dzielnicy Ochota wysłał pismo do inwestora, w którym ostrzega przed prowadzeniem robót budowlanych niezgodnych z prawem, w tym zmianą parametrów użytkowych i technicznych budynków, dociepleniem elewacji, zmianą podziału pomieszczeń itp. Inwestor został poinformowany o tym, że jeśli podejmie działania niezgodne z przepisami, urząd dzielnicy powiadomi nadzór budowlany.

Mikroapartamenty przy Polu Mokotowskim. Inwestor chce remont...

Kilkanaście dni temu, 19 października 2020 r. urzędnicy zwrócili się do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z prośbą o podjęcie czynności kontrolnych, dotyczących ewentualnych (wykonanych lub planowanych) robót budowlanych w tych budynkach.

Do urzędu dzielnicy dotarły informacje, że inwestor planuje w budynkach przy ul. Stefana Batorego 16 i 18 daleko idące prace budowlane, które mogą być niezgodne z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Pola Mokotowskiego. Z dostępnych w intrenecie ogłoszeń można dowiedzieć się, że prowadzona jest tutaj sprzedaż m.in. lokali mieszkalnych - informuje urząd dzielnicy Ochota.

Modernizację lokalu prowadzi firma Magmillon. W rozmowie z Gazetą Wyborczą, reprezentujący firmę Kuba Karliński, powiedział, że zakres prac będzie zgodny z miejscowym planem zagospodarowania. Budynek ma przejść termomodernizację i wymianę okien. Lokale mają zostać wyremontowane i oddane użytkownikom w stanie deweloperskim.

"Budynek ma mieć przeznaczenie biurowo-usługowe. Uważamy, że to może być oferta dla małych firm. W naszym budynku będą głównie lokale o powierzchni 17 m kw., kilka mniejszych, kilka większych, z połączenia dwóch lub trzech typowych modułów" - czytamy na stronie gazeta.pl.

Jak powiedział przedstawiciel Magmillon o przeznaczeniu konkretnego lokalu będzie decydował nabywca i teoretycznie będzie istniała możliwość urządzenia w nim mini apartamentu bez możliwości zameldowania.

Remont ma się zakończyć w kwietniu 2021 r, a modernizacja elewacji w czerwcu.

Tymczasem urzędnicy z Ochoty przypominają, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Pola Mokotowskiego docelowo przewiduje w tym miejscu zieleń. Już teraz wydano pozwolenie na rozbiórkę sąsiednich budynków przy ul. Batorego 14 i 20 (należą do miasta - do Zarządu Zieleni. Zgodnie z prawem dla istniejących budynków dopuszcza jedynie remonty (czyli prace odtworzeniowe), jednak docelowo mają zostać zlikwidowane. Na razie - do 2038 roku, gdy kończy się umowa użytkowania wieczystego - grunt pod Batorego 16 i 18 przeznaczony jest na funkcje biurowe.

Urzędnicy zwracają uwagę, że pomimo tego, że nie wiadomo jeszcze, czy Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego nie zakwestionuje planowanego zakresu prac, ruszyła sprzedaż lokali. Urząd dzielnicy Ochota wezwał również inwestora do uzupełnienia dokumentacji o projekt wraz ze szczegółowym opisem planowanych prac budowlanych.

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto