Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Milion mieszkań w Warszawie. W dekadę przybyło tyle lokali, że pomieściłyby wszystkich mieszkańców Gdyni czy Radomia

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Boom mieszkaniowy trwa w Warszawie w najlepsze. W ciągu dekady w stolicy przybyło tyle lokali, że zmieściliby się do nich... wszyscy mieszkańcy Gdyni czy Radomia. Równolegle można zauważyć jeszcze jeden trend. Mieszkańcy Warszawy już nie chcą tłoczyć się w wielopokoleniowych lokalach. Wolą mniejsze, ale własne.

Warszawa, inaczej niż większość dużych miast w Polsce, każdego roku przyciąga nowych mieszkańców. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego na koniec 2018 roku w stolicy mieszkało 1,78 mln osób. Rok później było to już ponad dziesięć tysięcy osób więcej - 1,79 mln. Co ciekawe, według badań operatorów telefonów komórkowych, przeprowadzonych na zlecenie ratusza, w tygodniu roboczym (poniedziałek - piątek) w Warszawie nocuje znacznie więcej, bo aż 2,07 mln osób.

Gigantyczny wzrost nowych mieszkań w Warszawie

Tak duża liczba mieszkańców wymaga odpowiednich warunków socjalnych. W stolicy (dane Urzędu Statystycznego w Warszawie) jest obecnie 997,1 tys. mieszkań. W dekadę powstało aż 150 tysięcy nowych mieszkań, a tylko w ciągu ostatnich pięciu lat - 85 tys. To pokazuje skalę trwającego od lat boomu deweloperskiego.

Zakładając przeciętną warszawską średnią osób na mieszkanie (1,8) - w nowych lokalach zbudowanych od 2010 roku - mogłoby się zmieścić aż 270 tysięcy nowych mieszkańców. To więcej niż wszyscy mieszkańcy Gdyni czy Radomia. Tempo rozwoju jest nieprawdopodobne.

Przed wojną był ostoją inteligencji, teraz wielkie marzenie każdego, kto do tej grupy aspiruje. Niejeden świeżo upieczony mieszkaniec Wawra wzdycha dziś nad piwem w obskurnym barze przy Trakcie Lubelskim, marząc o wysokich sufitach żoliborskich kamienic i malowniczych domkach przy wąskich uliczkach oświetlonych latarniami gazowymi, ale potem robi szybki rachunek w głowie i wychodzi mu, że 15 tysięcy za metr kwadratowy to jednak dużo więcej niż 6.

Stereotypy o Warszawie. Wilanów to "Warszawka", a Wawer pali...

Młodzi przenoszą się "na swoje"

Co ciekawe, gwałtowny wzrost liczby mieszkań nie idzie w parze ze wzrostem liczby mieszkańców. W 2010 roku, gdy mieszkań było w Warszawie 850 tys. - według danych GUS w stolicy mieszkało 1 mln 720 tys. osób. Nowych lokali przybyło od tego czasu niemal 150 tys., a mieszkańców "jedynie" 70 tys. Skąd ta różnica?

Wytłumaczenie wydaje się dość proste. W Warszawie od lat zmniejsza się liczba osób zamieszkujących dane mieszkanie. Dziś to 1,8 osoby na mieszkanie (w 2010 - ponad 2 os/miesz.). Ten wskaźnik od lat spada, ponieważ młode osoby wyprowadzają się "na swoje", a na rynku dostępnych jest sporo nowych mieszkań. Mniejszym powodzeniem cieszą się też lokale w których razem mieszkają rodziny wielopokoleniowe.

Urząd Statystyczny podaje także dane dotyczącej przeciętnej wielkości mieszkania. Obecnie w Warszawie to średnio 59 mkw., a powierzchnia na jedną osobę wynosi 32,8 mkw. Niemal wszystkie mieszkania podpięte są do wodociągu (99,7 proc.) i posiadają łazienkę (98,3 proc.). Centralne ogrzewanie ma 95,9 proc. mieszkań, a gaz z sieci 72,5 proc.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto