MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Miliony na mazowieckie inwestycje. W planach modernizacja szpitali i szkół, dofinansowanie lotniska w Modlinie, wyposażenie bibliotek

Redakcja
Miliony na mazowieckie inwestycje. W planach modernizacja szpitali i szkół, dofinansowanie lotniska w Modlinie, zakup ambulansów
Miliony na mazowieckie inwestycje. W planach modernizacja szpitali i szkół, dofinansowanie lotniska w Modlinie, zakup ambulansów UMWM
Podczas obrad sejmiku radni województwa przegłosowali zmiany w uchwale budżetowej na 2019 rok. Zdecydowano m.in. o dofinansowaniu lotniska w Modlinie, przyznaniu wsparcia finansowego na modernizację mazowieckich szpitali, instytucji kultury i szkół, a także przeznaczeniu środków na programy wsparcia dla samorządów lokalnych. W sumie Samorząd Województwa Mazowieckiego przeznaczy na inwestycje w regionie dodatkowe 170 mln zł. Szczegóły w artykule poniżej.

Ponad 36 mln zł dodatkowych środków zostanie przeznaczonych na wsparcie inwestycji w mazowieckich szpitalach, instytucjach kultury i szkołach. Ponad 79 mln zł samorząd województwa mazowieckiego przeznaczy na różnego rodzaju programy wsparcia, a kolejnych 50 mln zł na dokapitalizowanie lotniska w Modlinie.

- Cieszę się, że już w pierwszym kwartale roku możemy przeznaczyć tak duże środki na kolejne inwestycje i programy wsparcia. W tym roku poza strażnicami, zakupem samochodów dla OSP, wsparciem sołectw czy rozwojem bazy sportowej, przeznaczymy środki na doposażenie pracowni komputerowych, wsparcie ogródków działkowych czy ochronę powietrza – powiedział marszałek Adam Struzik.

Zobacz też: Lotnisko w Modlinie dostanie 50 mln złotych. Pieniądze wyłoży mazowiecki samorząd

Lotnisko w Modlinie dostanie 50 mln złotych. Pieniądze wyłoż...

Remonty i doposażenie szpitali

Ponad 1,5 mln zł trafi do Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie. Placówka przeznaczy je na realizację projektu dotyczącego bezpieczeństwa energetycznego. Kolejne 163 tys. zł szpital przeznaczy na wykonanie wielowariantowej koncepcji programowo-przestrzennej nowego budynku szpitalnego wraz z otoczeniem i komunikacją.

Dzięki decyzji radnych Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o. otrzyma ponad 4,8 mln zł na modernizację budynku głównego szpitala w Rudce.

Dodatkowe środki otrzyma także szpital wojewódzki w Płocku. W sumie trafi do niego ponad 1,8 mln zł na zwiększenie efektywności energetycznej budynku oddziału dermatologii i oddziału okulistyki oraz wymianę windy w budynku kuchni głównej.

- Na remonty i doposażenie szpitali przeznaczonych będzie ponad 19 mln zł. To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Mazowsza. Dzięki dodatkowym środkom nasze szpitale przeprowadzą niezbędne remonty, a także zakupią sprzęt specjalistyczny. Wesprzemy również radomską stację pogotowia ratunkowego, której przekażemy 2,5 mln zł na zakup ambulansów – powiedziała Elżbieta Lanc, członek zarządu.

Z kolei Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Sp. z o.o. w Radomiu przeznaczy ponad 3 mln zł na przebudowę układów wentylacji i klimatyzacji pracujących na potrzeby bloku operacyjnego (oraz w 2020 r. prawie 3,3 mln zł). Kwotę 2,5 mln zł otrzyma Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego na zakup ambulansów. Wsparcie trafi także do szpitala psychiatrycznego w Radomiu. Placówka przeznaczy ponad 1,9 mln zł na wykonanie dróg pożarowych.

Wsparcie otrzyma także Mazowieckie Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy, Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie, WSZPZOZ im. prof. E. Wilczkowskiego w Gostyninie czy Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza w Pruszkowie.

mazowsze

Kultura

- Nasze instytucje kultury to placówki na najwyższym światowym poziomie. Aby mogły się rozwijać i poszerzać swoją ofertę musimy w nie inwestować konkretne środki. I robimy to regularnie. Podjęliśmy decyzję o kolejnych dodatkowych 13 mln zł na remonty i zakup sprzętu – podkreślił wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Największa dofinansowana inwestycja to budowa zintegrowanego systemu zabezpieczenia ekspozycji na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Na II etap prac placówka otrzyma ponad 8,5 mln zł. Kolejne środki trafią do Muzeum Mazowieckiego w Płocku, które otrzyma ponad 2,3 mln zł na aranżację pomieszczeń ekspozycji stałych – sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco i Wielcy Płocczanie – Themersonowie w nowym gmachu muzeum przy ul. Kolegialnej 6.

W sumie 112 tys. zł otrzyma Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie. Dzięki tym środkom możliwe będą: zakup traktora ogrodowego z funkcją kosiarki i pługu śnieżnego (22 tys. zł) oraz budowa drewnianego budynku gospodarczo-garażowego (90 tys. zł).

250 tys. zł samorząd przeznaczy na nabycie praw autorskich do spektaklu „Borys Godunow” Aleksandra Puszkina w reżyserii Petera Steina na potrzeby Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, a kolejnych 107 tys. zł na zakup pozytywu w stroju A1=430 Hz na potrzeby orkiestry Warszawskiej Opery Kameralnej.

Zobacz też: Nie tylko dla wybranych, czyli kultura za grosze. Słynne miejsca i tanie bilety. Jak je upolować? Stosuj te triki!

Wyjście na koncert symfoniczny w Filharmonii Narodowej wcale nie musi kosztować 100 zł od osoby. Przy poszukiwaniu, wartych uwagi, wydarzeń z muzyką klasyczną w roli głównej - zwróćcie uwagę na dzień tygodnia, w jakim się odbywają (te w tygodniu albo w dni, które nie są świętem lub specjalną okazją, są zazwyczaj tańsze). Poza tym mniej zapłacicie za kameralne koncerty niekoniecznie w sali głównej. Koszt takiego wieczoru to jedynie 30 zł od osoby.

Nie tylko dla wybranych, czyli kultura za grosze. Słynne mie...

Wsparcie placówek edukacyjnych

Najwięcej, bo blisko 2,7 mln zł, otrzyma Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Radomiu na zagospodarowanie terenu wokół budynku przy Placu Stare Miasto 10 wraz z robotami towarzyszącymi. Kolejne 225 tys. zł władze Mazowsza przeznaczą na modernizację pierwszego piętra segmentu internatu w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niesłyszących im. M. Grzegorzewskiej w Radomiu.

Wsparcie otrzyma także Krajowy Ośrodek Mieszkalno-Rehabilitacyjny dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Dąbku. 179 tys. zł placówka przeznaczy na wymianę podziemnego zbiornika oleju opałowego. Z kolei Zespół Placówek w Gołotczyźnie otrzyma 174 tys. zł na wymianę kotłów olejowych.

159 tys. zł trafi do Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wyszkowie, które dzięki temu zleci dokumentację projektową dla potrzeb modernizacji budynku szkoły i przystosowania go do potrzeb osób niepełnosprawnych.

mazowsze

Programy wsparcia

Strażnice OSP, rozwój bazy sportowej, aktywizacja sołectw czy wsparcie ogródków działkowych to tylko część programów, które w tym roku uruchomi samorząd województwa mazowieckiego. W sumie na ten cel z budżetu województwa przeznaczonych zostanie blisko 80 mln zł.

- Chcemy, żeby mazowieckie wsie i małe miejscowości rozwijały się, a warunki życia nie odbiegały od tych w mieście. Nasze programy wsparcia cieszą się ogromnym zainteresowaniem, co pokazuje, że samorządy mają świadomość, że inwestycje są potrzebne i wiedzą, gdzie szukać środków zewnętrznych. Chociaż są to niewielkie granty, to pozwalają na wykonanie ważnych dla mieszkańców inwestycji - powiedziała Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu.

W tym roku po raz drugi samorząd województwa mazowieckiego uruchomi Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw Mazowsza (MIAS). Na ten cel w budżecie Mazowsza zarezerwowane zostały środki w wysokości 13,9 mln zł. Samorządy będą mogły ubiegać się o wsparcie m.in. na remonty i wyposażenie gminnych bibliotek, świetlic oraz miejsc pełniących funkcje rekreacyjne i sportowe, a także rozwój i promocję twórczości folklorystycznej. Każda gmina będzie mogła złożyć maksymalnie pięć wniosków na pięć różnych zadań. Maksymalne wsparcie dla jednego projektu to 10 tys. zł dla jednego projektu.

POLECAMY TEŻ:


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto