Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mini przychodnia na stacji Metro Młociny dużym sukcesem. Korzysta z niej 100 osób dziennie. Będzie na każdej stacji?

Redakcja
Na stacji Metro Młociny od początku października działa tajemnicza budka. To testowo ustawiony kiosk telemedyczny, czyli niewielkie pomieszczenie, w którym zainstalowano urządzenia niezbędne do przeprowadzenia podstawowych badań medycznych. Korzystanie z urządzenia jest całkowicie bezpłatne. Pierwsze tygodnie wskazują, że mieszkańcy Warszawy bardzo chętnie korzystają z mini przychodni. Szczegóły w tekście poniżej.

Szybkie EKG w oczekiwaniu na metro

Urządzenie o nazwie Medibox zostało ustawione w Punkcie Obsługi Pasażerów na terenie węzła komunikacyjnego Młociny. W kiosku można zbadać: stan układu krążenia (tętno, saturacja krwi, częstotliwość oddychania), ciśnienie krwi i temperaturę oraz przeprowadzić analizę składu ciała - sprawdzić wskaźniki BMI i WHR, wiek metaboliczny, zawartość tkanki tłuszczowej, podstawowe tempo metabolizmu czy zapotrzebowanie energetyczne.

Mini przychodnia działa od początku października. Od początku punkt cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Już w pierwszych dniach padł ofiarą własnej popularności. Badań wykonywano tak dużo, że Medibox zepsuł się. Zawiodło oprogramowanie, które nie było gotowe na taki natłok pracy. Usterkę szybko jednak usunięto.

Mini przychodnia na stacji Metro Młociny dużym sukcesem. Kor...

Do 30 października, z urządzenia skorzystało 2709 osób, co oznacza, że badania wykonuje ponad 100 warszawiaków każdego dnia (w niedziele punkt jest nieczynny). Jak dowiedzieliśmy się od operatora urządzenia, niektórzy udają się na stację Metro Młociny tylko w celu przeprowadzenia badań. To potwierdza, że pomysł instalacji takiej maszyny sprawdził się.

Samo przeprowadzenie badań nie jest zbyt skomplikowane. Wystarczy wejść do pomieszczenia, usiąść na wskazanym miejscu, wybrać rodzaj badania i wykonywać polecenia pojawiające na ekranie. Badanie zajmuje zaledwie kilka minut. Wyniki można odczytać na ekranie bezpośrednio po badaniu lub otrzymać mailem.

ZOBACZ TEŻ: Metro na Wolę. Przemysłowy wystrój stacji Płocka. Prace zakończą się za dwa miesiące

Metro na Wolę. Przemysłowy wystrój stacji Płocka. Prace zako...

To pilotażowy projekt Zarządu Transportu Miejskiego. Po pierwszych kilku miesiącach, zapadanie decyzja, czy MediBoxy pojawią się także w innych lokalizacjach. Takie zapotrzebowanie zostało już zgłoszone m.in. przez radnych na Bemowie, gdzie stacje metra zostaną otwarte dopiero za dwa lata. Zdaniem lokalnych działaczy, taki punkt jest tam potrzebny i warto zaplanować jego instalację z wyprzedzeniem.

- Doświadczenia zagraniczne pokazują, że takie rozwiązanie się sprawdza. W Warszawie to pierwszy taki punkt, więc zobaczymy, czy mieszkańcy będą chcieli z niego korzystać. Takie badania nie zastąpi lekarza, ale pozwoli szybko sprawdzić podstawowe parametry organizmu - mówi Magdalena Potocka z zespołu prasowego ZTM.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto