Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ministerstwo uderza w dopalacze. Czekają na to pomorskie samorządy

Ewelina Oleksy
Michał Rogal
Antydopalaczowa rewolucja zbliża się wielkimi krokami. Ministerstwo Zdrowia właśnie skierowało do konsultacji zewnętrznych projekt ustawy, której wejście w życie raz na zawsze ma rozwiązać problem z wyrastającymi jak grzyby po deszczu sklepami z jeszcze legalnymi używkami.

Nowe przepisy dają bowiem możliwość nie tylko zawieszania substancji w obrocie na 1,5 roku, ale i wycofywania ich z rynku. Oprócz tego ma obowiązywać całkowity zakaz reklamy dopalaczy.

- Wszystkim zależy na tym, żeby nowe przepisy jak najszybciej wprowadzić w życie. Dlatego jest duża szansa, że już w październiku projekt trafi do Rady Ministrów, a na początku listopada do Sejmu. Na razie do końca września czekamy jeszcze na uwagi - wyjaśnia Piotr Olechno, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Resort podkreśla, że wykorzystał wszelkie możliwości, jakie daje prawo, by skutecznie uderzyć w dopalacze.

Resort chce zrównać dopalacze z narkotykami. W tym celu włączone one zostaną do tej samej grupy co środki zastępcze, czyli substancje, które są trucizną używaną jako środek odurzający czy psychotropowy. Dotychczas sprzedawcy dopalaczy grali wszystkim na nosie, umieszczając na towarze napis, że produkt jest kolekcjonerski i się nie nadaje do spożycia.

Zostanie również powołany specjalny Zespół Oceny Ryzyka, w którego skład wejdą m.in. minister sprawiedliwości oraz specjaliści od chemii, farmakologii, toksykologii, a także od prawa. Eksperci na bieżąco będą monitorować rynek dopalaczy, a kiedy tylko się na nim pojawi jakaś nowość, będą mogli ją skontrolować i zawiesić w obrocie na 1,5 roku.

O tym, że zmiana prawa to konieczność, wie najlepiej Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień, gdzie po pomoc zwraca się coraz więcej rodziców dzieci, które z dopalaczami przeholowały. - To bardzo młode osoby z zaburzeniami psychicznymi wywołanymi przez te środki - wskazuje Radosław Nowak z GCPU.

Toksykolodzy są bezradni , bo nie wiedzą, jak leczyć takie przypadki. Ostatecznie uzależnieni od dopalaczy, tak jak ci od narkotyków, kierowani są do Monaru.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto