Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Misterium Męki Pańskiej na Służewcu [zdjęcia]

Redakcja
Niesamowite widowisko z udziałem kilkuset aktorów, imponująca scenografia, olśniewająca gra świateł… Misterium obejrzało nawet 30 tys. osób.

Misterium Męki Pańskiej przeniosło się z Poznania do Warszawy


W sobotni wieczór na torze wyścigów konnych, zgromadzeni widzowie, a organizatorzy szacują, że mogło ich być nawet 30 tys., oglądali wjazd Jezusa do Jerozolimy, ostatnią wieczerzę, sąd i drogę krzyżową. Razem z Ziemowitem Howadkiem wcielającym się w postać Chrystusa szli kilkaset metrów przez teren wyścigów konnych. Towarzyszyli mu w drodze w mroku rozświetlonym jedynie pochodniami i światłem reflektora bijącym ze sceny, na której rozegrał się kulminacyjny moment Misterium: ukrzyżowanie.

– Bardzo symboliczne jest to światło. Wokół ciemność, a wszyscy idą za Jezusem ku jasności – komentował na bieżąco oczarowany Piotr. Po chwili do hipnotyzującego światła dołączył dźwięk. Im bardziej Jezus słabł, wisząc na krzyżu, tym głośniej i szybciej rozbrzmiewały ogłuszające dźwięki imitujące bicie serca.

– Te dźwięki zrobiły na mnie największe wrażenie. Dosłownie było je czuć. Mocne drgania powietrza… To było coś niesamowitego – powiedziała podekscytowana Sylwia Wydra. Kiedy dokonało się zbawienie ludzkości, w ostatniej scenie Jezus spotkał się z papieżem Janem Pawłem II, co stanowiło nawiązanie do tegorocznej beatyfikacji, która odbędzie się 1 maja.

Zobacz: Beatyfikacja Jana Pawła II [program obchodów]
Zobacz: 6. rocznica śmierci Jana Pawła II: warszawiacy czuwali na pl. Piłsudskiego

Wśród rekwizytów użytych w realizacji Misterium była m.in. najstarsza polska relikwia, która w 968 r. przybyła do naszego kraju z Rzymu: miecz, którym św. Piotr miał odciąć ucho sługi arcykapłana w czasie pojmania w ogrodzie oliwnym.

Misterium Męki Pańskiej zostanie w Warszawie?

- Od 1998 r. Misterium prezentowaliśmy w Poznaniu. Tym razem chcieliśmy, żeby to wyjątkowe na skalę światową wydarzenie odbyło się w Warszawie – powiedział reżyser widowiska Artur Piotrowski. Wybór padł na tor wyścigów konnych na Służewcu. – Od kilku lat marzyłem o tym, żeby zrealizować to przedsięwzięcie właśnie tutaj. Cieszę się, że wreszcie stało się faktem i tak wiele osób przyszło, żeby przeżywać Mękę Pańską – dodał.

Być może Misterium na stałe wpisze się w kalendarz wydarzeń stolicy, ale organizatorzy biorą również pod uwagę wystawianie widowiska w innych miastach lub powrót do Poznania.



Zobacz również:
Warszawa: Groby Pańskie
Centralna Droga Krzyżowa w Warszawie
Rockowa Droga Krzyżowa

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto