Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Misterium Męki Pańskiej w sobotę na Służewcu

Karolina Eljaszak
Karolina Eljaszak
Tworzone od 1998 r. z niezwykłym rozmachem widowisko na 400 ...
Tworzone od 1998 r. z niezwykłym rozmachem widowisko na 400 ... arch. MM Poznań
400 aktorów i 1000 osób obsługi. Niezwykłe widowisko odbędzie się w sobotę o godz. 20 na torze wyścigów konnych. Po raz pierwszy w stolicy.

Misterium Męki Pańskiej 2011 - zobacz fotorelację


Misterium Męki Pańskiej odbędzie się na Torze Treningowym Wyścigów Konnych na Służewcu w sobotę przed Niedzielą Palmową, 16 kwietnia, o godz. 20.00. Inscenizację poprzedzi msza św.o godz. 17.30, która zostanie odprawiona w parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego przy ulicy Rzymowskiego 35.

Wydarzenie będzie równie imponujące, jak wcześniejsze edycje, organizowane w poznańskiej Cytadeli. - 400 aktorów i 1000 osób, które wykonują mrówczą pracę, by Misterium powstało, a po drugiej stronie kilkaset tysięcy widzów - wylicza Zuzanna Majewicz. - I tradycyjnie niespodzianka - dodaje.

Co roku twórcy widowiska wprowadzają nowy element, który ma zaskoczyć widzów. Jednego roku była to postać Jana Pawła II, raz śmigłowiec z góry rozświetlił Cytadelę. Zeszłoroczna edycja była z kolei dedykowana lokalnej legendzie, tzw. "Poznańskiej Piątce" - pięciu chłopcom rozstrzelanym przez hitlerowców.

- Zbliżamy się do beatyfikacji Jana Pawła II, co jest myślą przewodnią Misterium Męki Pańskiej 2011. Niewykluczone, że niespodzianka będzie związana z osobą Ojca Świętego - uchyla rąbka tajemnicy Majewicz.

Organizatorzy ostrożnie wypowiadają się o przyszłości Misterium. Możliwe, że zostanie w stolicy, ale niewykluczone jest również, że pojedzie dalej w Polskę albo po prostu wróci do Poznania.

Tramwajowa linia 44 na Misterium

Od ok. godz. 21.30 zostanie uruchomiona jednokierunkowa linia tramwajowa nr 44 kursującą na trasie: WYŚCIGI – Puławska – Woronicza – WORONICZA. Jako przystanek „dla wysiadających” obowiązywać będzie przystanek SAMOCHODOWA. Dodatko linia przyspieszona 504 będzie zatrzymywać się obowiązkowo na przystanku WYŚCIGI 01.

Zobacz: Beatyfikacja ks. Popiełuszki [relacja]
Zobacz: Plac Piłsudskiego: znicze dla Jana Pawła II

Pieniądze czy nowi odbiorcy?

- Dlaczego Warszawa? Chcemy, by mieszkańcy wschodniej Polski, którzy nie mogli nigdy uczestniczyć w Misterium, mieli taką możliwość - tłumaczy powód przeniesienia największego w Europie widowiska pasyjnego jego współorganizatorka Zuzanna Majewicz.

Powodem zmian są też pieniądze. A właściwie ich brak. Okazuje się bowiem, że stolicy wielkopolski nie stać już na kosztowne Misterium Męki Pańskiej, na które tylko z miejskiej kasy szło 70 tysięcy złotych. Do pasyjnej inscenizacji o śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa dokładali się także sponsorzy, województwo oraz widzowie i wierni. Dyskusję o tym, czy Poznań, drugie po Włocławku najbardziej zadłużone miasto w Polsce, powinno finansować widowisko, wywołali miejscowi radni.

Zuzanna Majewicz przyznaje, że wśród poznańskich radnych zawrzało, ale i w tym roku zadeklarowali wsparcie w kwocie 80 tys. zł. Jednak Misterium, mimo iż aktorzy występują za darmo, kosztuje dużo więcej.

- Urząd miasta jest zdziwiony, że Misterium się przeprowadza - tłumaczy Majewicz. W Warszawie inscenizacja spotkała się już z pozafinansowym poparciem arcybiskupa Kazimierza Nycza, co otwiera drogę do zdobycia sponsorów.

Zobacz: Warszawska Droga Krzyżowa [zdjęcia]
Zobacz: Procesja Bożego Ciała w Warszawie [video]

Historia Misterium

Misterium Męki Pańskiej, mówiące o męce, śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa było organizowane w poznańskiej Cytadeli od 1998 roku z inicjatywy Artura Piotrowskiego, reżysera i producenta widowiska.

Wywiad: "Holokaust był testem Boga na człowieczeństwo"

Misterium jako forma dramatu, scenicznej prezentacji treści biblijnych lub żywotów świętych, sięga swymi korzeniami średniowiecza. Początki nowożytnej tradycji ich odprawiania, a następnie inscenizacji, datuje się na X wiek. Polskie misteria pasyjne mają zwykle charakter tradycyjny – drogi krzyżowej rozbudowanej o sceny nawiązujące do poszczególnych stacji. Przykładem jest najstarsze w naszym kraju misterium, odbywające się od XVII wieku w Kalwarii Zebrzydowskiej, ale też popularne widowisko w Górze Kalwarii w pobliżu Warszawy.

Na ten temat przeczytasz również w portalu MM Poznań: "Misterium Męki Pańskiej przenosi się do Warszawy!", Lilia Łada

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Droga księżycowa w Gdyni, czyli Marszewska Góra

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto