Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mistrz Butoh w teatrze na Woli już 31 stycznia

Redakcja
fot. Waldemar Zdrojewski
W Teatrze Dramatycznym (Scena na Woli), 31 stycznia odbędzie się solowy spektakl „1000 kropel 1000 kwiatów” w wykonaniu Atsushi Takenouchi, jednego z najwybitniejszych japońskich tancerzy butoh. Muzykę na żywo tworzy Hiroko Komiya.

Inspiracją do powstania spektaklu było ubiegłoroczne trzęsienie ziemi w Japonii, wskutek którego ucierpiało i nadal cierpi wiele osób. Umiejętność przełożenia spektrum ludzkich emocji – smutku, strachu, radości – na minimalistyczny a jednocześnie niezwykle silny w odbiorze język tańca butoh dana jest tylko tym mistrzom, którzy po latach osobistych i głębokich poszukiwań dotarli do uniwersalnego źródła bytu.

Atsushi Takenouchi to uczeń japońskich twórców butoh. Szczupłe ciało artysty staje się narzędziem przekazu: emanuje energią udzielającą się widowni, a światło i niezwykła, przypominająca dźwięki zasłyszane w naturze muzyka, dopełniają wrażenie pełnego uczestnictwa w żywym obrazie. W odwiecznym tańcu życia i śmierci, każdy, najmniejszy nawet gest tancerza ma wielką siłę oddziaływania a bezruch lub chwila zawieszenia wywołują niezwykły stan napięcia i oczekiwania. Atsushi Takenouchi odwiedza Polskę od paru lat, prowadząc warsztaty butoh; tym razem zaprezentuje też pełnowymiarowy spektakl.

Zobacz: Nowa wystawa w Zachęcie. Zobacz prace Antonisza [ZDJĘCIA]

Twórca o spektaklu: Żyjemy dzięki naszym przodkom i śmierci innych istnień na tym świecie. Jesteśmy połączeni z poprzednimi pokoleniami i otaczającymi nas istotami jak drzewo z korzeniami w ziemi a gałęziami w niebie. Gdy jedna gałąź złamie się, całe drzewo cierpi. Drzewo pokonuje jednak ból i rodzi kwiaty. Kwiaty, które chcę dotknąć, choćby przez chwilę. Krople spadające z nieba, te niezliczone krople, dają drzewom życie, dają kwiaty. Niezliczone krople spadają z nieba. Nie pamiętamy, że byliśmy jednym drzewem. Dlatego chcę tańczyć. Chcę przypomnieć sobie życie, które nas zrodziło i które jest częścią nas.

Butoh narodziło się w Japonii w końcu lat pięćdziesiątych jako kontrkulturowa forma tańca. Jego twórcami byli Tatsumi Hijikata (1928-1986) i Kazuo Ohno (1906-2010!) - całkowicie inne osobowości, które odmiennymi lecz zawsze inspirującymi bądź pełnymi prowokacji metodami, dążyły do osiągnięcia przez swych adeptów poziomu całkowitej jedności ciała, ducha i umysłu. Według nich, jedynie taki stan pozwala na całkowite wyzbycie się ograniczeń społecznych i kulturowych a wyzwolone ciało staje się nośnikiem czystego przekazu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto