Mistrzostwa świata w klasach RS:X i Techno 293 zakończone

Ryszard Przybytek
Dobrzyńscy żeglarze zakończyli start w ostatnich regatach sezonu 2011.W Cagliari na Sardynii zakończyły się Mistrzostwa Świata Juniorów w olimpijskiej klasie RS:X i Mistrzostwa Europy w klasie Techno 293.

. Ekipa Dobrzyńskiego Klubu Żeglarskiego składała się z Dawida /RS:X/ i Radosława Furmańskiego i Macieja Kluszczyńskiego. Po ostatecznych zgłoszeniach okazało się, że Dawidowi przyszło rywalizować z 85 rywalami a jego młodszym kolegom w klasie Techno 293 z 175 rywalami.
Organizatorzy postanowili wydzielić w tej klasie zawodników poniżej 15 lat. Pozwoliło to zmniejszyć grupę zawodników poniżej 17 lat do 87 zawodników. Pierwsze dwa dni regat to eliminacje. Zawodnicy w każdej z konkurencji rywalizowali w grupach a i tak na starcie stawało po czterdziestu kilku rywali co było nowością dla naszych reprezentantów. Radek i Maciej pewnie awansowali do złotej grupy w połowie stawki. Nie udało to się Dawidowi.
W tej części regat dominowały bardzo silne wiatry i jeszcze większe fale. Jak ocenił to Michał Przybytek trener naszych zawodników nawet on doświadczony zawodnik nie pływał w takich warunkach. Nawet na pontonie trzeba było bardzo uważać aby grzywacze nie wlały się do łodzi. Mam nadzieję że dzięki takim warunkom nasi zawodnicy nabyli kolejnej ważnej umiejętności , żeglowania na wielkich falach co z pewnością będzie procentowało w dalszym przebiegu ich kariery zawodniczej. Trochę szkoda że takie warunki akurat przytrafiły się w czasie regat mistrzowskich bo na pewno wpłynęło to znacząco na wyniki. W trzecim dniu wiatru zabrakło i był przymusowy odpoczynek.
Czwartek i piątek przyniósł mniejszy wiatr i zdecydowanie mniejsze fale. Nasi zawodnicy odrabiali straty a w ostatnim bezstresowym dniu bardzo dobrze żeglował Radek Furmański. Ostatecznie zajął 16 miejsce co dało 7 miejsce w relacji państw. Radek został wyprzedzony przez reprezentantów Rosji , Israela, Francji ,Argentyny ,Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Maciek Kluszczyński zajął ostatecznie 29 miejsce i jest to miejsce zadawalające. Nasi zawodnicy potwierdzili prymat w stawce polskich zawodników odpowiednio 1 i 3 wśród Polaków. A doświadczenie jakie zdobyli będzie na pewno procentowało w przyszłości. Dawid w finałach startował w srebrnej grupie gdzie zajął 4 miejsce, zajął też 4 miejsce wśród Polaków. Ostateczne wyniki i relacja foto i video na www.windsurfing-cagliari2011.eu.
Po niezwykle ciężkim sezonie naszych młodych zawodników czeka teraz zasłużony odpoczynek choć nawet w rozmowach telefonicznych dopytywali się o pogodę w Polsce zapewne oczekując zdecydowane ochłodzenia i rozpoczęcia „latania" na lodzie.