Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mniej miejsc do parkowania w centrum: Archeolodzy rozkopali parking przed Teatrem Wielkim

Justyna Koszewska
Fot. Dawid Parus/POLSKA
Pięć miesięcy potrwają badania archeologiczne na parkingu przed Teatrem Wielkim. Przez ten czas kierowcy będą musieli liczyć się ze sporymi problemami z zaparkowaniem aut w tym rejonie.

Od 22 kwietnia na znaczna część naziemnego parkingu przed Teatrem Wielkim została wyłączona z użytku. Wszystko przez badania archeologiczne, która mają poprzedzić długo wyczekiwaną budowę ogólnodostępnego parkingu podziemnego. Jednak na razie liczba miejsc parkingowych na pl. Teatralnym została znacznie ograniczona - z 200 do 70. – Prace archeologiczne w tym rejonie potrwają do połowy września. Do tego czasu kierowcy mogą nadal korzystać z części parkingu od strony ulicy Moliera – informuje Aleksandra Derc-Jasińka z Wydziału Prasowego Urzędu Miasta. Koordynowaniem badań zajmuje się Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Przez najbliższe miesiące archeolodzy będą badać pozostałości po zabytkowych budynkach znajdujących się w obrębie ulic Senatorskiej i Wierzbowej. Jak podkreśla przedstawicielka Ratusza teren ten posiada dużą wartość historyczną i musi zostać dokładnie przebadany pod kątem przyszłej inwestycji. - Pod powierzchnią gruntu znajdują się zabytkowe relikty Marywilu, czyli budynku handlowo-usługowego z połowy XVII wzniesionego na polecenie królowej Marii Kazimiery, aby upamiętnić wojenne czyny Jana III Sobieskiego – tłumaczy.

Czytaj także: Grupa warszawiaków chce odbudowy Saskiego i szuka poparcia mieszkańców

Pierwotnie w Marywilu znajdowały się apartamenty królewskie, kaplica oraz kilkadziesiąt lokali, w których działały sklepy, księgarnie i mieszkania wynajmowane zagranicznym kupcom. Z biegiem czasu dziedziniec gmachu zmienił się w targowisko. Ten jeden z pierwszych domów handlowych w Warszawie został rozebrany w 1825 roku w związku z budową Teatru Wielkiego. - Ze względu na zabytkowy charakter obiektów znajdujących się w kolizji z planowaną inwestycją parkingu podziemnego, niezbędne są wyprzedzające badania archeologiczno - architektoniczne, które mają na celu rozpoznanie i określenie stanu zachowania pozostałości dawnej zabudowy oraz sposobu na ich odpowiednie zabezpieczenie – wyjaśnia Aleksandra Derc-Jasińska.

Czytaj także: Trwa wymiana torów w Al. Jerozolimskich

Archeolodzy liczą również na to, ze uda im się natrafić na inne zabytkowe obiekty. Chodzi o pozostałości dworów Jana Zamoyskiego i Filipa Lipskiego oraz późniejsze relikty założenia lindleyowskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto