Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Moda na Kamionek? Deweloperzy budują tysiące mieszkań na pofabrycznych gruntach

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Kamionek przechodzi "drugą młodość". Wzdłuż Mińskiej wyrastają nowe inwestycje, a miasto chce odświeżyć obiekty sportowe znajdujące w pobliżu. Zmian w najbliższym czasie będzie więcej, a starzy mieszkańcy wkrótce zapewne nie poznają Kamionka.

W międzywojniu Kamionek, przyłączony do Warszawy pod koniec XIX wieku, skupiał zakłady przemysłowe. W czasach PRL działało tu kilkanaście dużych fabryk. Wraz z upadkiem poprzedniego systemu większość z nich przestała funkcjonować. Pozostała poprzemysłowa zabudowa. Co bardziej wartościowa jest rewitalizowana, a pozostała burzona, by zwolnić miejsce pod nowe obiekty.

Kamionek nie miał zbyt dobrej opinii. Stare, zniszczone kamienice oraz opuszczone fabryki. Od kilku lat zaczyna się to zmieniać. Siedem lat temu powstało Soho, czyli przestrzeni kreatywna z licznymi zakładami, pracowniami, knajpami i przestrzeniami wystawowymi. Teraz wokół ulicy Mińskiej dzieje się znacznie więcej.

„Starówka Pragi-Południe ”

Niektórzy o Mińskiej mówią, że to „starówka Pragi-Południe”. Ulica odchodząca od Grochowskiej dawniej biegła wzdłuż ważnych fabryk. Wkrótce przy samym skrzyżowaniu powróci Bazarek Rogatka, zlikwidowany w 2011 roku. Burmistrz dzielnicy obiecał uruchomienie obiektu w przyszłym roku. Poza estetycznymi kramami handlowymi, będzie też plac zabaw, klub seniora i scena z podestem.

Tuż obok zarezerwowano miejsce na Trasę Tysiąclecia. Wewnętrzna autostrada Warszawy prawdopodobnie zniknie z miejskich planów (miała przechodzić przez zielone Kamionkowie Błonia Elekcyjne). W zamian jedna z radnych zaproponowała… rowerostradę na Targówek z tunelem pod torami kolejowymi. W tym przypadku po śladzie dawnej trasy mógłby powstać park linearny. Na razie – wraz z bazarkiem – zbudowany zostanie krótszy miejski pasaż.

Pod koniec zeszłego roku odbyły się konsultacje w sprawie przebudowy ulicy Mińskiej. Według wstępnych planów przy szkole (Mińska 1/5) ma powstać miejski plac. Dalej ruch zostałby uspokojony. Według niektórych planów ZDM Mińska na odcinku Grochowska - Chodakowska zostałaby przekształcona w woonerf, czyli deptak z niewielkim dostępem dla samochodów.

Tor kolarski i hala bokserska

W planach miasta tereny na południe od Mińskiej (od Terespolskiej do Podskarbińskiej) przeznaczone są pod rekreację i sport. Od pewnego czasu aktywiści postulują, żeby uratować otwarty w latach 70. tor kolarski Nowe Dynasy (znane też jako Orzeł). W ciągu kilku miesięcy odbędą się konsultacje społeczne w tej sprawie. Na razie ZGN Praga-Południe, po naciskach mieszkańców, wyciął krzaki i uporządkował teren.

Nieco dalej, bliżej ulicy Stanisławowskiej, stoi zabytkowa hala bokserska. Dziś jest w opłakanym stanie. Okna i drzwi zabito deskami. W przyszłości również ma zostać wyremontowana.

Osiedla przy Mińskiej

Motorem napędowym zmian jest budowa sporych osiedli. Yareal uruchomił właśnie inwestycję przy ul. Mińskiej 18. Na terenie Soho powstaną mieszkania, w pierwszym etapie 131. Poza tym planowane są tereny rekreacyjne, park linearny oraz sklepy. W pobliżu Sava zbuduje 104 mieszkania. Wraz z nimi powstaną również lokale usługowo-handlowe.

Nieco dalej, przy ul. Mińskiej 69, wielkie osiedle stawia Budimex. Będzie tam kilkaset mieszkań oraz miejski plac. Deweloper musi również wyremontować zabytkowy budynek dawnej drukarni, w którym znajdą się biura. Poza tym wyremontuje ulicę Podskarbińską na odcinku Chrzanowskiego - ZUS (wzdłuż swojej działki), a także wraz z sąsiadem, firmą Robyg przedłużą ulicę Żupniczą, aż do Podskarbińskiej. Obok archidiecezja warszawsko-praska chce postawić kościół.

Robyg buduje tam osiedle Praga Arte (246 mieszkań). Na przedłużeniu Podskarbińskiej i Żupniczej, do 2021 roku deweloper zbuduje także nową pętlę autobusową, która ułatwi dojazd do tramwajów i do centrum. Być może za kilka lat autobusy będą tu dowoziły do przystanku III linii metra. Ratusz aktualnie planuje rozbudowę sieci kolei podziemnej, a kolejna nitka ma przechodzić właśnie w okolicach Mińskiej i Podskarbińskiej.

To nie koniec. Naprzeciw, przy Podskarbińskiej, miasto wydało zgodę na stworzenie osiedla na nawet 1700 mieszkań. Działkę obok kilka lat temu zajął Strus, który już oddał pierwszy etap osiedla (209 mieszkań), a latem przyszłego roku doda do tego jeszcze 305. W pobliżu – przy Mińskiej 63 – Syrena Invest postawi blok z 156 mieszkaniami. Oznacza to, że na Kamionku znajdzie się kilka tysięcy nowych mieszkań. Przyszli mieszkańcy już teraz apelują o otwarcie szkoły, która mogłaby posłużyć ich dzieciom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto