Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mokotowska willa z lat 20. trafi do rejestru zabytków? Unikatowy wystrój wnętrza jest sprzed wojny

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków wystąpiło z wnioskiem o wpisanie do rejestru zabytków willi przy Podchorążych tuż obok Łazienek Królewskich. Wnętrze budynku zachowało praktycznie w całości unikatowy wystrój - w dobrym stanie dotrwały m.in. drewniane boazerie holu, kamienne kominki, drewniane schody prowadzące na piętro z dekoracyjnie opracowaną balustradą oraz drzwi. Zobaczcie zdjęcia w naszej galerii.

W latach 20. XX wieku dwaj przedsiębiorcy z branży cementowej, Wiktor Kutten i Wacław Zbroski, postanowili zbudować dla siebie domy. Wybrali rejon Warszawy tuż obok Łazienek Królewskich. Powstały dwie bliźniacze wille pod adresami Podchorążych 69 i 69 a. Pod pierwszym adresem mieści się obecnie Ambasada Królestwa Arabii Saudyjskiej. Na drugiej działce, kupionej przez Zbroskiego, stoi willa, w której pracownicy Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków dokonali oględzin w związku z pełnionym nadzorem nad miejskimi obiektami.

W domu przy ul. Podchorążych 69a zachowały się nie tylko szlachetne tynki elewacji, skrzynkowa stolarka okienna z okuciami, ślusarka okna klatki schodowej, czy kraty okienne, ale również praktycznie w całości unikatowy wystrój wnętrza. Drewniane boazerie holu, fornirowane i intarsjowane drzwi pojedyncze i dwuskrzydłowe w holu i prowadzące do poszczególnych pomieszczeń, czteroskrzydłowe drzwi pomiędzy pokojami, drewniane schody prowadzące na piętro, z dekoracyjnie opracowaną balustradą i boazeria klatki schodowej, drewniane podłogi, w tym taflowe parkiety, kamienne kominki i parapety okienne, ceramiczne okładziny, sztukateryjne fasety dotrwały do dnia dzisiejszego w dobrym stanie technicznym - wymienia Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Zobaczcie przedwojenne wyposażenie willi:

Mokotowska willa z lat 20. trafi do rejestru zabytków? Unika...

Oryginalne są również elementy pierwotnych instalacji, jak grzejniki żeberkowe na ozdobnych nóżkach występujące praktycznie we wszystkich pomieszczeniach (w korytarzu i holu obudowane drewnianymi fornirowanymi osłonami), ale też grzejnik w łazience pierwszego piętra wykonany z rurek stalowych - charakterystyczny element luksusowych łazienek lat międzywojennych.

Wniosek o wpis do rejestru zabytków

Ze względu na wartość historyczną i artystyczną budynku, a także zapewnienie integralności zabytku i utrzymanie charakteru nadanego mu w czasie budowy oraz właściwą ochronę wnętrz przez zniszczeniem, Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków wystąpiło do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z wnioskiem o wszczęcie postępowania o wpis willi do rejestru zabytków.

Postępowanie zostało wszczęte przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Obecnie dom jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków - przekazano w komunikacie.

Zobaczcie też: Przedwojenne wyposażenie zabytkowej kamienicy w Śródmieściu. Mieszkanie jak z lat 30.

Przedwojenne wyposażenie zabytkowej kamienicy w Śródmieściu....

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto