Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MON wstrzymało wycinkę 264 drzew w Lesie Kabackim w Warszawie. Aktywiści: presja społeczna ma sens

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
MON wstrzymało wycinkę 264 drzew w Lesie Kabackim. Aktywiści: presja ma sens
MON wstrzymało wycinkę 264 drzew w Lesie Kabackim. Aktywiści: presja ma sens Krystian Dobuszyński
Ministerstwo Obrony Narodowej wstrzymało wycinkę 264 drzew w Lesie Kabackim w Warszawie. O decyzji poinformowało stowarzyszenie Miasto Jest Nasze, które wspólnie z Polską 2050 złożyły do resortu petycje w sprawie obrony drzewostanu. - Współpraca ponad różnicami na rzecz ochrony środowiska przynosi wymierne efekty. Presja ma sens! - napisali na Facebooku aktywiści.

Ministerstwo Obrony Narodowej podjęło decyzję o wstrzymaniu wycinki drzew w Lesie Kabackim. O sprawie za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformowali aktywiści ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

Ministerstwo Obrony Narodowej w odpowiedzi na petycje: Polski 2050 "NIE dla wycinki 264 drzew w Lesie Kabackim!” i stowarzyszenia Miasto Jest Nasze "Stop wycince 264 drzew w środku Lasu Kabackiego!", poinformowało o wstrzymaniu zadania polegającego na przebudowie drogi dojazdowej do kompleksu wojskowego oraz budowie parkingu w rezerwacie przyrody Las Kabacki - czytamy w komunikacie aktywistów.

"Presja społeczna ma sens"

Aktywiści nie kryją zadowolenia z decyzji podjętej przez resort obrony. W komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej zapewniają, że informacja przekazana przez MON jest dowodem na to, że "presja społeczna ma sens".

To sukces mieszkańców Warszawy, którzy zaangażowali się w obronę drzewostanu. Dzięki, temu zwycięstwu będą mogli oni dalej się cieszyć pięknymi, starymi drzewami. Pokazuje to także, że współpraca ponad różnicami na rzecz ochrony środowiska przynosi wymierne efekty. Presja ma sens! - napisali na Facebooku aktywiści.

Głos w sprawie zabrała również Hanna Gill-Piątek z Polski 2050.

To jedyna dobra decyzja, jaką mógł podjąć minister Mariusz Błaszczak. Wstrzymanie wycinki 264 drzew w Lesie Kabackim uchroni płuca Warszawy przed dewastacją. Dla mnie i Polski 2050 ochrona środowiska naturalnego jest jednym z najważniejszych wyzwań, przed jakimi stoi nasz kraj. Uratowane 264 drzew w Lesie Kabackim to 264 wygranych bitew. Bitew na wojnie o lepszy klimat dla obecnych i przyszłych pokoleń - czytamy w poście Hanny Gill-Piątek zamieszczonym na Facebooku.

Ponad 5 tysięcy podpisów

Przypomnijmy, że o planach rozbudowy parkingu oraz rozbudowy drogi dojazdowej do jednostki, gdzie siedzibę ma Szefostwo Służby Hydrometeorologicznej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i Centrum Operacji Powietrznych, przedstawiciele resortu obrony poinformowali w połowie lipca podczas posiedzenia komisji Zielonego Ursynowa oraz Architektury i Ochrony Środowiska. Inwestycja wiązała się z wycinką aż 264 drzew.

20 października 2021 roku Polska 2050 oraz stowarzyszenie Miasto Jest Nasze przekazały na ręce szefa MON Mariusza Błaszczaka 5 112 podpisów osób sprzeciwiających się wycince drzew w Lesie Kabackim.

Wzywamy Pana Ministra do podjęcia decyzji o zaniechaniu wycinki 264 drzew przy jednostce wojskowej w Lesie Kabackim. Wierzymy, że przy odrobinie dobrej woli da się przeprowadzić taki remont obecnego parkingu przy tej jednostce, który będzie wpisywał się w charakter i funkcję rezerwatu przyrody. Jest jeszcze czas i możliwości, aby znaleźć rozwiązanie kompromisowe, które nie zakończy się zabetonowaniem pustej przestrzeni po wyciętych w rezerwacie 264 drzewach - czytamy w piśmie, które stołeczny radny Paweł Lenarczyk wraz z aktywistami skierował do Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka.

15 listopada 2021 roku Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że "realizacja inwestycji jest przewidziana w kilkuletniej perspektywie czasowej, co pozwoli na wypracowanie finalnych rozwiązań zabezpieczających potrzeby strony wojskowej z zachowaniem ograniczonej ingerencji w środowisko”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto