Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Monastyr Rilski. Świętość narodowa Bułgarów

Redakcja
scan z albumu
Monastyr Rilski to pustelnia zamieniona w centrum życia religijnego i kulturalnego. Cudowne freski, przepyszne otoczenie... Miejsce, skąd nie chce się odjeżdżać.

Po dobrze przespanej nocy w Sofii poranek jest obłędnie szybko. Odjeżdżamy już o 7.00 rano. Przed nami najpierw prawie trzy godziny jazdy w kierunku Masywu Rilskiego. Tam, przy ujściu Druszliawicy do Rzeki Monastirskiej znajduje się narodowa świętość Bułgarów – Monastyr Rilski.
Dziesięć wieków temu, około 4 km od obecnego monastyru (klasztoru) pustelnik Iwan Rilski (uznany później za świętego) założył pierwszą siedzibę. Ale gdy w 1335 r. niejaki Chrelio, ówczesny pan feudalny na tym terenie, wzniósł obronną wieżę i wybudował obok niej niewielką cerkiew, mnisi przenieśli się do niej. Wieża przetrwała do dziś – stoi na dziedzińcu Monastyru. Na jej piątym piętrze znajduje się prywatna kaplica Chrelio. Ten fakt musimy przyjąć na wiarę – turystom „nie lźa".
Gdy w 1834 r. ta stara cerkiew została zburzona, na jej miejscu natychmiast wybudowano nową, pod wezwaniem św. Bogurodzicy. Z poprzedniczki zachowały się drzwi ołtarzowe oraz tron Chrelio.
My pod jarzmem rosyjskim byliśmy 123 lata. Bułgarzy pod butem tureckim pozostawali od 1393r. Do 1878. Niepodległość uzyskali dzięki wojnie rosyjsko – tureckiej. Dla nas car Aleksander II to władca ciemiężycieli, pogromca powstania styczniowego. Dla Bułgarów – wyzwoliciel! To z tego czasu biorą się tak silne więzi między Rosją a Bułgarią.
Ale wracając do Monastyru: w Bułgarii „tureckiej" był jednym z największych centrów duchowych i piśmienniczych. Wielokrotnie niszczony, rabowany, ale jak Fenix podnosił się z nicości dzięki mnichom. To, co widziałem (oprócz wieży), wybudowano w latach 1834 – 1837. A jak to jest ozdobione freskami, osądzicie sami.Klasztor zbudowano na planie prostokąta. Czteropiętrowe budynki kryją w sobie ponad 300 cel i pokoi mieszkalnych.
W muzeum, oprócz tronu Chrelia i drzwi ołtarzowych znajdziemy stare ikony, broń, używaną przez dawną straż klasztorną, szaty i naczynia liturgiczne, monety, starodruki...
I jest jeszcze coś! Wynik 12 lat rzeźbienia igła w drzewie. Mnich Rafaił tą pracę przypłacił ślepotą. Mówię o krzyżu, na którym twórca przedstawił sceny biblijne. Postacie ludzi z zachowanymi indywidualnymi cechami mają wielkość ziarna ryżu... (patrz zdjęcie tytułowe).Teraz zapraszam do obejrzenia zdjęć. Myślę, że warto!
https://plus.google.com/u/0/photos/115282811493414911352/albums/60335698...
Manro 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto