Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mordor na Domaniewskiej. Zobacz, jak wyglądał dawniej

Narodowe Archiwum Cyfrowe/st
Prace budowlane w Południowej Dzielnicy Przemysłowej na Służewcu w Warszawie. Widok ogólny terenu budowy.
Data wydarzenia: 1954
Prace budowlane w Południowej Dzielnicy Przemysłowej na Służewcu w Warszawie. Widok ogólny terenu budowy. Data wydarzenia: 1954 Narodowe Archiwum Cyfrowe
Dzisiaj centrum biznesowe Warszawy, a kiedyś - pole. Jak wyglądał "Mordor" kilkadziesiąt lat temu? Te zdjęcia ukazują tereny Służewca Przemysłowego z 1954 roku.

- W czasach PRL-u Służewiec Przemysłowy to były głównie fabryki i zakłady przemysłowe. Wokół tego zostały wybudowane osiedla mieszkaniowe i cała struktura wokół nich - przychodnie, przedszkola, apteki. Z punktu widzenia architektonicznego - była to zabudowa niska, dużo hal, tzw. "produkcyjniaków" - komentuje architekt, projektant wnętrz, Ewa Irzykowska.

Zmiany nadeszły wraz ze zmianą ustroju. - Po 1989 roku zaczęły być te zakłady burzone, a w ich miejsce powstawały wyższe budynki. To zwiększyło ilość miejsc pracy. Nawet 10 lat temu było tak, pamiętam, że ten terem Służewca stał się martwą dzielnicą, szczególnie w godzinach popołudniowych i w weekendy. Wcześniej pobudowane osiedla mieszkaniowe zostały zaniedbane, a część przemysłowa rozwijała się tylko pozornie. Nie powstawało nic poza biurami. Brakowało kawiarni, restauracji, miejsc życia kulturalnego - mówi Ewa Irzykowska.

Do nudnego, korporacyjnego życia wkradła się odrobina rozrywki, w 2002 wybudowano wielką galerię handlową. Chociaż szybko miejsce stało się głównie wielkim parkingiem.

- Całość biurowych zmian oprowadziła do stworzenia mało przyjaznego miejsca dla ludzi, "getta dla pracujących".
Chociaż ostatnio obserwuję pozytywny wzrost budynków mieszkalnych - bardzo nowoczesnych i prestiżowych, jak na przykład osiedle "Marina". Mogę chyba powiedzieć, że istnieje trend, żeby przełamać pracowniczą część miasta, tzw. mieszkaniówką - dodaje Irzykowska.

Dziś w okolicach ul. Domaniewskiej zachowały się niektóre z hal przemysłowych i są wykorzystywane. W jednej z nich założono szkołę gotowania, w innych odbywają się pokazy, imprezy i eventy, a nawet deskorolkowe zawody sportowe.

Czytaj też: Mordor na Domaniewskiej, czyli (wszystko) o korpo życiu


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto