Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Most kolejowy przy Cytadeli został już prawie rozebrany. To inwestycja za 75 milionów złotych

Przemysław Miller
Zakończyła się właśnie rozbiórka starych stalowych elementów 505-metrowego mostu kolejowego, który służy warszawiakom z krótkimi przerwami od 1875 r. W przeszłości konstrukcja była dwukrotnie niszczona w 1915 i 1944 r.i odbudowywana ze względu na swoje duże komunikacyjne znaczenie.

To pierwszy w stolicy most kolejowy, który stał się fragmentem linii obwodowej, która powstała na północ od Mostu Kierbedzia, tuż przy samych zabudowaniach ufortyfikowanej Cytadeli. Jego projektantem był Tadeusz Chrzanowski, a budowę wykonała znana warszawska firma Lilpop, Rau i Lowenstein.
Przeprawę wykonano według konstrukcji amerykańskiej - tj. był to obiekt dwupoziomowy, kolejowo-drogowy. Górą biegły tory kolejowe, a poziom dolny był przeznaczony do ruchu pieszego i kołowego. Piętro dolne początkowo przeznaczone było tylko dla ruchu wojskowego, z czasem jednak dopuszczono tam ruch cywilny.
Most miał duże znaczenie gospodarcze dla Warszawy. Przyczynił się w dużej mierze do procesu uprzemysłowienia prawobrzeżnej części miasta poprzez dostarczanie do tamtejszych fabryk dużych ilości surowców i węgla z Zagłębia Dąbrowskiego.

Park of Poland. Największy park wodny w Europie z 32 zjeżdża...

Most szybko jednak okazał się niewystarczający z powodu posiadania tylko jednego toru kolejowego. W 1908 r. wybudowano drugi most kolejowy, który zaprojektował Nikołaj Bielelubski. Jego budowę zrealizowało przedsiębiorstwo K.Rudzki i S-ka.

Obecnie zakończył się demontaż dziewięciu starych przęseł mostu. Widać też już zamontowane po jego prawej stronie dwie nowe zielone konstrukcje, do których wkrótce dołączą kolejne. Prace przy przebudowie mostu skupiają się również na wzmacnianiu podpór znajdujących się w nurcie Wisły.
Inwestycja realizowana jest przez PKP i jej koszt wynosi ponad 75 milionów złotych.
Efektem modernizacji mostu ma być docelowo sprawniejszy i szybszy ruch pociągów pasażerskich, które będą mogły pokonywać przeprawę z prędkością 120 km na godzinę.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto