Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Most Poniatowskiego, kiedyś Kierbedzia. Za darmo: Poznaj historię budowli

st/mat. pras.
Most Poniatowskiego i Śląsko-Dąbrowski - w XIX wieku most Kierbedzia. Obie budowle kryją dużo tajemnic. Teraz można będzie je odkryć, bo warszawski konserwator zabytków udostępnił zbiory i stworzył historię, która opowie o dziejach stołecznych budowli.

Most Poniatowskiego i Śląsko-Dąbrowski(kiedyś Kierbedzia) - dwie historie do odkrycia
Śląsko-Dąbrowski ma za sobą dużą historię. Dwa razy próbowano zburzyć żelazną konstrukcję tego drugiego, jednak części filarów utrzymały się aż do dziś. Wielokrotnie restaurowany zmienił trochę pierwotny kształ. Jak wyglądał kiedyś? Można zobaczyć fragmenty mostu na wystawie pt. "Dwa mosty Warszawy. 150 lat Mostu Kierbedzia i 100 lat Mostu Poniatowskiego". Zbiory prezentowane będą na dziedzińcu Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, Nowy Świat 18/20 w Warszawie.

Czytaj też: Smutny autobus antyreklamą Warszawy?[ZDJĘCIA,VIDEO]

Warszawa została założona na wysokim brzegu Wisły, która stanowiła barierę obronną przed wrogiem, ale była także drogą komunikacyjną. Jednocześnie, ze względu na swą wielkość, była przeszkodą w przeprawianiu się na drugi brzeg. Na wystawie zaprezentowano wiedzę o niezwykłych technicznych osiągnięciach, jakimi była budowa 150 lat temu przeprawy mostu popularnie nazywanej mostem Kierbedzia, a 50 lat później – mostu nazwanego po odzyskaniu niepodległości mostem Poniatowskiego.

Jest znamienne, że mieszkańcy Warszawy swój pierwszy trwały most nazwali imieniem jego budowniczego. Nie wynikało to tylko ze społecznego buntu przeciwko oficjalnej carskiej nazwie. Wszak mogli nazwać go choćby mostem Zamkowym, mostem Nowym itp. W przyjętej przez warszawiaków nazwie wyrażał się jednak szacunek i uznanie dla osoby budowniczego. Bo jego inżynierskie dzieło było niezwykłym osiągnięciem swego czasu. I wielkim dobrodziejstwem dla miasta.

Nie jest też przypadkiem, że mosty otrzymują szlachetne nazwy własne, bardzo często osób zasłużonych dla miasta czy kraju, choćby księcia Józefa Poniatowskiego. Jest to forma nobilitowania takiej budowli. Otoczeni osiągnięciami techniki XX wieku, nie zdajemy sobie sprawy, jakim wyzwaniem było zaprojektowanie konstrukcji obu mostów w połowie XIX stulecia i na początku XX wieku oraz ich wybudowanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto