MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Mosty Gdańsk zaprojektują ostatnie 32 kilometry autostrady A2. Opracowanie dokumentacji wyceniono na blisko 10 milionów złotych GOT

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
GDDKiA podjęła decyzję. Ostatnie 32 km autostrady A2 zaprojektuje firma Mosty Gdańsk
GDDKiA podjęła decyzję. Ostatnie 32 km autostrady A2 zaprojektuje firma Mosty Gdańsk GDDKiA
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała najkorzystniejszą ofertę w przetargu na zaprojektowanie odcinka autostrady A2 od węzła Biała Podlaska do granicy państwa (Kukuryki). Zadanie powierzono firmie Mosty Gdańsk. Opracowanie dokumentacji na ostatni fragment autostrady łączącej zachodnią i wschodnią granicę Polski wyceniono na kwotę 9 863 370 zł.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o wyborze oferty firmy Mosty Gdańsk złożonej w przetargu na zaprojektowanie odcinka autostrady A2 od węzła Biała Podlaska do granicy państwa (Kukuryki).

Zadaniem projektanta będzie wykonanie projektu budowlanego wraz z uzyskaniem decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej w ciągu 30 miesięcy od dnia podpisania umowy. Nowa trasa, od węzła Biała Podlaska (km 624+830) do granicy państwa z Białorusią (km 657+703), będzie miała dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu oraz rezerwę pod dobudowę trzeciego pasa - informuje GDDKiA.

Przypomnijmy, że GDDKiA otrzymała 9 ofert, z których w kwietniu wyłoniła propozycję Multiconsult Polska, będącą na drugim miejscu pod względem ceny. Rozstrzygnięcie trafiło jednak do Krajowej Izby Odwoławczej, która zdecydowała się na unieważnienie wyboru. W ponownym przetargu wybrano ofertę najtańszą (9 863 370 złotych). Budżet zamawiającego wynosił z kolei 34,870 mln zł

Poniżej prezentujemy kalendarium przetargu.

  • 28 grudnia 2020 r. - ogłoszenie przetargu
  • 3 lutego 2021 r. - otwarcie ofert
  • 21 kwietnia 2021 r. - wybór najkorzystniejszej oferty
  • 10 czerwca 2021 r. – wyrok  KIO w sprawie odwołania na wybór najkorzystniejszej oferty
  • 6 sierpnia 2021 r. – ponowny wybór najkorzystniejszej oferty
  • III kwartał 2021 r.  - planowane podpisanie umowy z projektantem

A2 od węzła Lubelska do granicy Polski

W sierpniu 2020 r. oddaliśmy do ruchu ponad 15 km A2 pomiędzy węzłem Lubelska a obwodnicą Mińska Mazowieckiego. Wiosną 2020 r. podpisaliśmy umowy na dwa kolejne odcinki autostrady pomiędzy węzłami Kałuszyn i Groszki oraz Gręzów i Siedlce Zachód. Wojewoda Mazowiecki prowadzi postępowania administracyjne zmierzające do wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Przewidywany termin ukończenia prac to jesień 2023 r. Pod koniec stycznia tego roku podpisaliśmy umowę na odcinek autostrady pomiędzy węzłami Groszki i Gręzów. Planujemy w IV kwartale br. złożyć wniosek do Wojewody Mazowieckiego o wydanie decyzji ZRID. Planowany termin zakończenia prac przewidziany został latem 2024 r. Te trzy odcinki mają łączną długość ponad 37 km - czytamy na stronie GDDKiA.

GDDKiA podjęła decyzję. Ostatnie 32 km autostrady A2 zaprojektuje firma Mosty GdańskGDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała w specjalnym komunikacie, że w kwietniu br. podpisano umowy na cztery kolejne fragmenty autostrady A2 od Siedlec do Białej Podlaskiej, o łącznej długości ponad 63 km. 1 kwietnia dla odcinków Malinowiec - Łukowisko oraz Swory - Biała Podlaska, a 14 kwietnia dla Siedlce Zachód - Malinowiec i Łukowisko - Swory.

Na każdym zadaniu trwa opracowywanie dokumentacji niezbędnej do złożenia wniosku o wydanie decyzji ZRID. Planowany termin złożenia wniosków to grudzień 2021 r. - informuje GDDKiA.

Dodatkowy pas ruchu na odcinku A2 Łódź - Warszawa

Na przełomie czerwca i lipca bieżącego roku GDDKiA uzyskała decyzje środowiskowe na poszerzenie autostrady A2 województwach: łódzkim i mazowieckim. W praktyce oznacza to, że w sumie ok. 89 km autostrady zyska dodatkowy pas ruchu.

Obecnie trwa weryfikacja harmonogramów. Po pozyskaniu finansowania przetarg ogłosimy jesienią br. Przy sprawnym przebiegu postępowania, planujemy podpisać umowę wiosną 2022 r. Rozpoczęcie robót przypadnie na jesień 2023 r., a zakończenie na przełom 2025/2026 r. Docelowo autostrada od węzła Konotopa do węzła Pruszków będzie miała po cztery pasy ruchu na jednej jezdni, natomiast dalszy odcinek do węzła Łódź Północ trzy pasy ruchu - informuje GDDKiA.

Jak zapewnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, rozbudowany odcinek autostrady A2 ma ułatwić w przyszłości szybki i bezpieczny dojazd m.in. do Centralnego Portu Komunikacyjnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto