Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Motocyklowy rajd przyjaźni między narodami wyruszył z Warszawy

Agata Paziewska
Trasa rajdu. / Fot. Rajd Katyński
Trasa rajdu. / Fot. Rajd Katyński
Dziś przed południem sprzed Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie wystartował 7. Międzynarodowy Rajd Katyński. 115 motocyklistów w ciągu 16 dni pokona ponad 6000 km.

Dziś przed południem sprzed Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie wystartował 7. Międzynarodowy Rajd Katyński. 115 motocyklistów w ciągu 16 dni pokona ponad 6000 km.

Uczestnikiem rajdu mógł zostać każdy motocyklista wraz z pasażerem, który posiada sprawny motocykl i niezbędne dokumenty wymagane przy przekroczeniu granicy państwowej RP. Udział był dobrowolny.
Rajd potrwa do 9 września. Wiedzie przez tereny Ukrainy, Rosji i Białorusi - m.in. Lwów, Zbaraż, Kamieniec Podolski, Chocim, Kijów, Bykownię, Charków, Moskwę, Miednoje, Ostaszków, Katyń, Mińsk i Grodno. W miejscach pamięci uczestnicy rajdu złożą wieńce i zapalą znicze. Impreza ma na celu także promowanie przyjaznych relacji ze wschodnimi sąsiadami.

Jak powiedział komandor rajdu Wiktor Węgrzyn, motocykliści spotkają się także z zamieszkałymi za wschodnią granicą Polakami, którym przekażą upominki, m.in. polskie książki i przybory szkolne. – Jedziemy na Wschód po to, aby pokazać tym, którzy tam pozostają, że pomimo iż kolejne rządy nie zawsze o nich pamiętają, to my ich kochamy – powiedział Węgrzyn podczas rozpoczęcia rajdu.

– Łączy nas wspólny cel. Jedziemy przede wszystkim, by odwiedzić groby, o których już nikt nie pamięta. Złożyć hołd oficerom Wojska Polskiego, wszystkim ofiarom tej straszliwej komunistycznej zbrodni – powiedział dla Wiadomości24.pl jeden z uczestników rajdu. – Bierzemy udział w tym rajdzie nie tylko dlatego. Chcemy się spotkać z tamtejszą społecznością - rosyjską, ukraińską, białoruską, z mieszkającymi tam Polakami – dodaje.

W uroczystym rozpoczęciu rajdu uczestniczyli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Komendy Głównej Policji oraz środowisk kombatanckich. Patronat honorowy nad rajdem objęli m.in. prymas Józef Glemp, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski i prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka.

Mianem Zbrodni Katyńskiej określa się wymordowanie przez sowieckie NKWD ponad 22 tysięcy polskich oficerów i cywilów wziętych do niewoli po agresji Związku Sowieckiego na Polskę 17 września 1939 r. Wśród nich 15 tysięcy stanowili więźniowie obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. NKWD rozstrzeliwało ich wiosną 1940 r. w Katyniu, Charkowie i w Kalininie (dziś - Twer). Nadal poszukiwane są mogiły ok. 7 tys. osób.

Zobacz: [

relację wideo

](https://naszemiasto.pl/wiadomosci24/)

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto