MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Mów, co chcesz. Byle przed Pałacem Kultury

Aleksandra Świątek
/ Fot. A. Świątek
/ Fot. A. Świątek
Przed Pałacem Kultury, od strony ul. Świętokrzyskiej, otwarty dziś został "Hyde Park" - miejsce, gdzie każdy, bez uprzedniej rejestracji, będzie mógł wyrazić swoje poglądy.

Przed Pałacem Kultury, od strony ul. Świętokrzyskiej, otwarty dziś został "Hyde Park" - miejsce, gdzie każdy, bez uprzedniej rejestracji, będzie mógł wyrazić swoje poglądy.

Warszawscy radni podjęli 22 listopada uchwałę o utworzeniu w Warszawie miejsca na miarę zakątka londyńskiego Hyde Parku. Stołeczna wersja nosi nazwę Forum Wolności Słowa. Przed Pałacem Kultury, od strony ulicy Świętokrzyskiej, wydzielony został specjalny teren, na którym będzie można wygłaszać opinie i poglądy.

Do tej pory, aby zorganizować pikietę, potrzebna była grupa minimum 15 osób oraz zgoda władz Ratusza. Jeżeli zakłócałaby ona ruch uliczny, procedura komplikowała się jeszcze bardziej. – Hyde Park ma istnieć do końca 2008 roku, a jego późniejszy los jest w rękach warszawiaków. Jeżeli miejsce będzie się cieszyło zainteresowaniem, to z pewnością będzie istniało dalej. Opiekę nad terenem obejmie Zarząd Terenów Publicznych, który ustawił już specjalną mównicę o wysokości 140 cm oraz tablicę informacyjną. Koszt całego przedsięwzięcia to 7 tysięcy złotych - mówi dla gazety internetowej Wiadmości24.pl, Urszula Majewska z wydziału organizacyjnego dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.

Teren "Hyde Parku" nie jest wyłączony spod przepisów prawa. Oznacza to, że nie można tam promować np. treści faszystowskich czy obrażać prezydenta. Poza tym w pobliżu funkcjonuje monitoring.

Lokalizacja parku była kwestią sporną od samego początku. Niektórzy radni proponowali Krakowskie Przedmieście, bezpośrednio przed Pałacem Prezydenckim. Pomysł ten nie spodobał się jednak komisji bezpieczeństwa i porządku publicznego. – Poza tym jest niemożliwy do zrealizowania ze względu na remont ulicy - dodaje Majewska.

Angielski Hyde Park powstał w 1851 roku. W jego słynnej części Speakers' Corner przemawiali m.in Karol Marks i Włodzimierz Lenin.

Warszawa nie będzie jednak pierwszym polskim naśladowcą londyńskiej oazy wolnego słowa. Mały "Hyde Park" istnieje bowiem już w Lublinie przed Galerią Centrum Stowarzyszenie Rozwoju Oświaty. Za trybunę służy kamień, przywieziony z miejsca śmierci Mikołaja Reja, a wzorem londyńskiego Hyde Parku, gdzie nie można obrazić królowej, w Lublinie nie można obrażać tamtejszego prezydenta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto