Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Murale, Warszawa. Nowy mural we Włochach. W ten sposób uczczono pamięć Franciszka Hynka [ZDJĘCIA]

Daniel Świerżewski
Daniel Świerżewski
Murale, Warszawa. W 61. rocznicę śmierci Franciszka Hynka odsłonięto we Włochach mural upamiętniający żołnierza, lotnika i sportowca. Szczegóły w artykule poniżej.

MURALE WARSZAWA

Mural upamiętniający Franciszka Hynka powstał w ramach Budżetu partycypacyjnego 2019. Lokalizacja malunku nie mogła być inna. Dzieło powstało na jednym z budynków u zbiegu ulic Hynka i Sabały. Uroczyste odsłonięcie muralu nastąpiło w 61. rocznicę jego śmierci.

Czytaj także: Murale z PRL-u znikają z elewacji warszawskich budynków [ZDJĘCIA]

Murale z PRL: Pezetel, zdjęcie z 1988r.

Murale z PRL-u znikają z elewacji warszawskich budynków [ZDJĘCIA]

Zwycięski projekt ozdobi ścianę budynku przy ul. Skierniewickiej.

Słoń leśny, którego szczątki odkryto na budowie II linii met...

Na uroczystości odsłonięcia muralu obecni byli między innymi: Artur Wołczacki – Burmistrz Dzielnicy Włochy, Artur Adamiec oraz Jacek Bogdański – pilot balonowy i członek zwycięskiej załogi o Puchar Gorgona Benetta 2018r, Jerzy Makula – prezes Aeroklubu Polskiego oraz przedstawiciele Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Zobacz także: Ursynów muralami stoi. Kolejne wielkoformatowe malunki na warszawskich blokach

Na Ursynowie zakończono prace związane z malowaniem kolejnych murali. Od niedawna mieszkańcy tej dzielnicy mogą podziwiać piękną syrenkę przy ul. Teligi 2, a także artystyczną wariację - połączenie wieloryba ze statkiem przy ul. Magellana 2. Nagromadzenie murali w południowej dzielnicy Warszawy jest efektem realizacji projektu zgłoszonego do budżetu partycypacyjnego. Kliknij w galerię, aby zobaczyć zdjęcia nowych, ursynowskich dzieł sztuki.

Ursynów muralami stoi. Kolejne wielkoformatowe malunki na wa...

Franciszek Hynek żył w latach 1897-1958. Ukończył seminarium nauczycielskie. Po wybuchu I wojny światowej służył na froncie rosyjskim i włoskim jako żołnierz Legionów Polskich. W 1923 rozpoczął służbę w V batalionie balonowym w Brześciu nad Bugiem. Reprezentował Polskę na najbardziej prestiżowych balonowych zawodach świata o puchar Gordona Bennetta. Walczył w II wojnie światowej. Był członkiem ZWZ i AK. Po aresztowaniu przez Niemców został osadzony na Pawiaku, potem został wysłany do obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen. Po wojnie działał jako popularyzator lotnictwa w Polsce. Zginął w wyniku katastrofy podczas lotu balonem. Pośmiertnie awansowany do stopnia podpułkownika i odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi na polu lotnictwa sportowego.


od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto