Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Etnograficzne ma się zmienić do września 2012 roku. Przyćmi CNK?

Redakcja
Materiały prasowe
Na 1 września 2012 zaplanowano otwarcie nowej placówki edukacyjnej dla dzieci. Będzie autonomicznym oddziałem popularnego Muzeum Etnograficznego. Zamiast smutnych eksponatów mają być multimedialne prezentacje.

W eleganckich i odnowionych wnętrzach ma się znaleźć miejsce na efektowną salę kinową, nową salę widowiskową w podziemiach i autonomiczne muzeum dla dzieci z multimedialnymi kioskami i interaktywną podłogą. Nie da się uniknąć porównania do Centrum Nauki "Kopernik", Muzeum Chopina czy Muzeum Powstania Warszawskiego, które wyznaczyło nowe trendy w prezentacji wystaw i przyciąganiu tłumów zwiedzających.

Czytaj także: Park Odkrywców nie zmniejszył kolejek z CNK

Antropologia na wesoło

Jak podkreśla zarząd muzeum, będzie to pierwsze tego typu miejsce w Polsce, które - bawiąc - zamierza popularyzować antropologię kulturową. Stworzy je pięć tematycznych sal nazwanych księgami: Domu, Opowieści, Rzeczy, Praw Dziecka i Moja Książka.

Prace nad ekspozycją już się rozpoczęły. Pracownicy nie chcą na razie zdradzać żadnych szczegółów. Ma to być wielkie zaskoczenie. - Ale na pewno pozytywne - twierdzi jeden z pracowników placówki. Muzeum dla dzieci zostanie utworzone na parterze budynku przy ul. Kredytowej. Wejście prowadzić będzie przez istniejącą już kawiarnię Bílý Koníček.

Nowe oblicze muzeum

Gruntowne zmiany dotkną wszystkie inne przestrzenie Muzeum Etnograficznego. Swoje oblicze zmienią wystawy, ale także przestrzenie niedostępne dla zwiedzających, jak magazyny, gdzie przechowywane są zbiory. Za 23,5 mln zł z funduszy unijnych zrealizowane zostaną nowe wystawy stałe.
Zmodernizowana zostanie również istniejąca sala kinowa, a w podziemiach budynku, w miejscu działającego do 2008 roku klubu nocnego, nowy projekt przewiduje budowę drugiej, kameralnej sali konferencyjno-widowiskowej.

Warszawskie Muzeum Etnograficzne to jedno z najstarszych muzeów tego typu w Polsce. Powstało w 1888 roku i mieści około 74 tys. obiektów eksponowanych na sześciu wystawach stałych. Co roku organizowanych jest 12 wystaw czasowych.

**

Będzie nowy Kopernik?**

Muzeum przy Kredytowej to niejedyna nowość na muzealnej mapie stolicy. Naukowcy z PAN zachęceni sukcesem Centrum Nauki "Kopernik" chcą iść za ciosem i utworzyć jego przyrodniczy odpowiednik: Muzeum Historii Życia. Muzeum Historii Życia zajmie się elementami nauki z obszarów przyrodniczych. Nowe muzeum ma się wzorować na londyńskim Natural History Museum. Tam każde piętro to inna dziedzina przyrody. Budowa muzeum może kosztować nawet 150 mln zł. Mogłoby powstać w stolicy do 2015 r.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto