Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie zaprasza na „Tęczowe Dziedzictwo”

jlig
jlig
Wyroby z rymanowskiej huty cieszą się ogromnym zainteresowaniem europejskich odbiorców - informuje pomysłodawca ekspozycji i kierownik Muzeum Etnograficznego Damian Drąg
Wyroby z rymanowskiej huty cieszą się ogromnym zainteresowaniem europejskich odbiorców - informuje pomysłodawca ekspozycji i kierownik Muzeum Etnograficznego Damian Drąg jlig
Jednych zachwycają - nie tylko różnorodnością barw, ale i doskonałym rzemiosłem, interesującymi połączeniami różnych surowców i technik, a nieraz zaskakującą formą okazów. Inni zaś, doceniając wysoką jakość przedmiotów, kojarzą je z kiczem i szklanymi rybami z czasów PRL-u.

Jedno jest pewne - nie można wobec nich pozostać obojętnym. Mowa tu o wyrobach szkła artystycznego z huty Sabina w Rymanowie, które do końca roku można oglądać w Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie.
Prezentowana obecnie w Muzeum Etnograficznym im. F. Kotuli w Rzeszowie wystawa ukazuje najciekawsze prace rymanowskiej huty oraz jest prezentacją różnorodnych technik szklarskich, takich jak np. piaskowanie, polerowanie, fazowanie, czy cięcie i klejenie szkła. W rękach prawdziwych mistrzów szkło staje się bowiem plastycznym i bardzo ekspozycyjnym surowcem. Pan Henryk Rysz (właściciel huty), wykorzystując swoje 38-letnie doświadczenie, specjalizuje się w tworzeniu szklanych figurek zwierząt, statuetek okolicznościowych, przycisków do papieru, stołów i ław szklanych, a także wazonów, pater, świeczników i lamp oliwnych. Przy produkcji tak różnorodnego asortymentu wspomaga go syn - Rafał, który od kilku już lat cyklicznie zdobywa nagrody i wyróżnienia na międzynarodowych konkursach szkła artystycznego.
Wyroby z rymanowskiej huty cieszą się ogromnym zainteresowaniem europejskich odbiorców - informuje pomysłodawca ekspozycji i kierownik Muzeum Etnograficznego Damian Drąg. Być może dzięki naszej wystawie, zainteresują się nimi również nasi rodzimi koneserzy tak unikalnych ozdób, tym bardziej iż spora część tych wyrobów może stanowić ciekawy element aranżacji wnętrz, a każdy z eksponowanych na wystawie przedmiotów można zakupić - dodaje.
Wystawa „Tęczowe Dziedzictwo" jest jednym z elementów programu obchodów jubileuszu 75-lecia Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Jej otwarcie towarzyszyło ogólnopolskiej konferencji naukowej „Dzieje szkła w Polsce".  Konferencja odbyła się w dniach 15-17 września 2010 r. w rzeszowskim muzeum i zgromadziła wielu wybitnych specjalistów,  zajmujących się szeroko rozumianą problematyką szkła od starożytności po czasy współczesne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto