Muzeum Fabryki Norblina – oddech historii w sercu Warszawy

Materiał informacyjny Muzeum Fabryki Norblina
Zbieg ulic Prostej i Żelaznej to serce warszawskiej Woli – dzielnicy nie bez powodu nazywanej niegdyś „robotniczą”. Choć dziś trudno szukać tu fabryk i zakładów produkcyjnych, kiedyś okolica tętniła życiem ludzi i maszyn, tworzących różnego rodzaju dobra. Fabryka Norblina i stworzone wraz z nią Muzeum Fabryki Norblina, upamiętniają ponad 240-letnią historię tych terenów. Przechadzając się uliczkami kompleksu powstałymi na dawnych terenach zakładów produkcyjnych Norblin, Bracia Buch i T. Werner, czujemy, że jesteśmy w miejscu, w którym z jednej strony czas się zatrzymał, a z drugiej wciąż pędzi do przodu, by nadążyć za współczesnym światem. Już w najbliższy weekend Muzeum Fabryki Norblina dołącza do ogólnopolskiej akcji Noc Muzeów i zaprasza gości do zwiedzania z przewodnikiem. Początek w sobotę, 13 maja, od godziny 19:00.

Muzeum Fabryki Norblina to 2-hektarowa przestrzeń na pofabrycznych terenach dawnych zakładów metalurgicznych. Maszyny i urządzenia, historyczne mury i zachowane detale dawnej fabryki, jak oryginalne posadzki przemysłowe, oświetlenie fabryczne, szyny, które towarzyszą nam na uliczkach całego kompleksu i wagoniki (dziś pełniące funkcję ławeczek lub podstaw pod gabloty muzealne) – to wszystko pozwala nam poczuć oddech tych, którzy tworzyli tu znane w całej Europie, a także w Rosji i na Zakaukaziu platery, a po I wojnie światowej blachy, rury czy druty. Z drugiej strony wyjątkowy sposób przedstawienia muzykalnych eksponatów w otwartej przestrzeni, wplecionych wręcz we współczesną tkankę miejską, pozbawia nas poczucia zamknięcia i typowego zwiedzania. Sprawia za to, że zwykły spacer staje się edukacyjnym, a my bierzemy udział w czymś z rodzaju gry miejskiej.

Jeśli jednak chcemy poznać szczegóły życia właścicieli tego miejsca (a pierwszym był kamerdyner ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego – Franciszek Ryx) i skarbów, które tu znajdziemy, najlepiej pomogą nam w tym znawcy tematu. Przewodnik miejski bądź aktor wcielający się w rolę Ludwika Norblina lub Teodora Wernera zabierze nas w podróż przez dwa stulecia i przeprowadzi przez historyczne uliczki, wśród których znajduje się 10 zabytkowych budynków i aż 50 maszyn i urządzeń, czyli kompletny ciąg technologiczny dawnej fabryki. Ścieżka ogólna, podczas której towarzyszyć nam będzie przewodnik, składa się z najciekawszych punktów wszystkich pozostałych ścieżek zwiedzania, czyli Maszyny i Urządzenia, Budynki i Architektura, Ludzie i Wyroby. Znajdziemy tu piec hartowniczy czy piece żarowe, w których niegdyś były wygrzewane półprodukty. Dodatkową atrakcją jest możliwość wejścia do wnętrza jednego z takich urządzeń, ponieważ został on - za zgodą Konserwatora Zabytków - przecięty na pół, a jedna z jego komór wypreparowana tak, by można było od środka zajrzeć do tego urządzenia i poznać z bliska jej wnętrze i sposób funkcjonowania. Prawdziwą gratką dla miłośników starych maszyn będzie z pewnością hydrauliczny akumulator wyrównawczy do 520-tonowej prasy poziomej. To największy i jeden z cenniejszych eksponatów w Muzeum Fabryki Norblina - tym bardziej wyjątkowy, że na świecie pozostały już tylko cztery takie egzemplarze. Jeden z nich podnosił londyński Tower Bridge. Zwiedzanie z przewodnikiem może również odbywać się w języku angielskim i niemieckim.

Dla zainteresowanych indywidualnym eksplorowaniem muzealnych zbiorów mamy do wyboru druki muzealne, ich wersję online dostępną w aplikacji mobilnej oraz audio przewodnik w języku polskim, angielskim, niemieckim i ukraińskim – także dostępny z poziomu aplikacji. Do wersji polskiej głosu użyczyła znana piosenkarka, aktorka musicalowa i dubbingowa – Kasia Łaska. To od nas zależy, co obejrzymy i w jakim czasie. Zwiedzanie zorganizowane zostało w formie czterech ścieżek tematycznych: Budynki i Architektura, Maszyny i Urządzenia, Ludzie oraz Wyroby. Zrealizowanie jednej ścieżki zajmuje około godziny, a zakupiony bilet upoważnia nas do zwiedzania dwóch. Kolejnym wyjściem naprzeciw gościom muzeum jest opcja wyboru spośród trzech poziomów: Turysta, Rodzina oraz Ekspert.

Warto zaplanować odwiedziny Muzeum Fabryki Norblina i poznać ten kawałek warszawskiej historii – także w większych grupach. Organizowane są tu bowiem lekcje muzealne dla dzieci szkolnych i weekendowe warsztaty dla dzieci oraz rodziców.

Więcej informacji o Muzeum: https://fabrykanorblina.pl/muzeum-fabryki-norblina/
Rezerwacja zwiedzania z przewodnikiem: https://fabrykanorblina.pl/muzeum-fabryki-norblina/#rezerwacja
Aplikacja mobilna Fabryki Norblina z możliwością zwiedzania muzeum: https://fabrykanorblina.pl/#aplikacja

Kontakt: [email protected]
Telefon: 728 594 813
Godziny otwarcia: 11-19 od poniedziałku do piątku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto