Muzeum Fabryki Norblina – odkryj ponad 240 lat niesamowitej historii

Materiał informacyjny Muzeum Fabryki Norblina
Często na myśl o wizycie w muzeum mamy przed oczami niekończące się labirynty korytarzy, usypiającego swoim monologiem przewodnika i eksponaty, których historii i tak nie zapamiętamy. Niewiele łączy taką wizję z warszawskim Muzeum Fabryki Norblina. Tu czas z jednej strony stanął w miejscu, z drugiej - wciąż pędzi do przodu, by nadążyć za współczesnym zwiedzającym.

Muzeum Fabryki Norblina to ogromne przedsięwzięcie w sercu Warszawy zrealizowane w ramach rewitalizacji pofabrycznych zakładów Norblin, Bracia Buch i T. Werner. To tutaj najpierw powstawały znane w całej Europie, a także w Rosji i na Zakaukaziu platery. Etażerki, świeczniki, zastawa stołowa, obiekty sakralne, przybory toaletowe, to tylko niektóre spośród 400 eksponatów dostępnych dla zwiedzających. Jeszcze przed I wojną światową fabryka zmieniła profil produkcji na bardziej opłacalne prefabrykaty: blachy, rury, druty czy kształtowniki potrzebne dla produkcji przemysłowej.

Wśród 10 zabytkowych budynków poczuć można 240-letnią historię tego miejsca. Na terenie Muzeum znajduje się aż 50 maszyn i urządzeń, czyli kompletny ciąg technologiczny dawnej fabryki. Znajdziemy tu piec hartowniczy czy piece żarowe, w których niegdyś były wygrzewane półprodukty. Dodatkową atrakcją jest możliwość wejścia do wnętrza jednego z takich urządzeń, ponieważ został on - za zgodą Konserwatora Zabytków - przecięty na pół, a jedna z jego komór wypreparowana tak, by można było od środka zajrzeć do tego urządzenia i poznać z bliska jej wnętrze i sposób funkcjonowania. Prawdziwą gratką dla miłośników starych maszyn będzie z pewnością hydrauliczny akumulator wyrównawczy do 520-tonowej prasy poziomej. To największy i jeden z cenniejszych eksponatów w Muzeum Fabryki Norblina - tym bardziej wyjątkowy, że na świecie pozostały już tylko cztery takie egzemplarze. Jeden z nich podnosił londyński Tower Bridge. Podczas wycieczki warto udać się także na taras widokowy i przez lunetę czasu zobaczyć, jak na przestrzeni lat zmieniał się teren i jego zabudowa.

Skarby Muzeum Fabryki Norblina za pierwszym razem najlepiej obejrzeć na ścieżce ogólnej z pomocą przewodnika miejskiego lub aktora, który wciela się we właściciela dawnej fabryki. Przewodnik zabierze nas w podróż przez dwa stulecia. Opowie o początkach tego terenu, którego pierwszym właścicielem był kamerdyner ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego – Franciszek Ryx, przybliży skutki zniszczeń podczas dwóch wojen, a także zapozna z wieloma reliktami, które przypominają o dawnej świetności tych zakładów platerniczych.

Dla zainteresowanych indywidualnym eksplorowaniem muzealnych zbiorów mamy do wyboru druki muzealne, ich wersję online dostępną w aplikacji mobilnej oraz audio przewodnik – także dostępny z poziomu aplikacji. Do wersji polskiej głosu użyczyła znana piosenkarka, aktorka musicalowa i dubbingowa – Kasia Łaska. To od nas zależy, co obejrzymy i w jakim czasie. Zwiedzanie zorganizowane zostało w formie czterech ścieżek tematycznych: Budynki i Architektura, Maszyny i Urządzenia, Ludzie oraz Wyroby. Zrealizowanie jednej ścieżki zajmuje około godziny, a zakupiony bilet upoważnia nas do zwiedzania dwóch. Kolejnym wyjściem naprzeciw gościom muzeum jest opcja wyboru spośród trzech poziomów: Turysta, Rodzina oraz Ekspert.

Wizyta w Muzeum Fabryki Norblina nie jest typowym zwiedzaniem. Nie znajdziemy tu obiektów odgrodzonych sznurami, bo te – mimo, że często bardzo cenne - wkomponowane są w przestrzeń całego kompleksu. Zwiedzanie Muzeum to edukacyjny spacer, coś w rodzaju gry miejskiej, podczas której podziwiać możemy bardzo umiejętne połączenie starych zrewitalizowanych budynków z nowoczesnymi formami. Ławki zrobione z wagoników, szyny, które towarzyszą nam na uliczkach całego kompleksu, zachowane oryginalne posadzki przemysłowe czy oryginalne oświetlenie fabryczne nad zabytkowymi maszynami to tylko kilka przykładów nowoczesnego przeznaczenia tych dawnych elementów. Dzięki nim poczuć można tożsamość i ducha dawnych zakładów.

Warto zaplanować odwiedziny Muzeum Fabryki Norblina i poznać ten kawałek warszawskiej historii.

Więcej informacji o Muzeum: www.muzeumfabrykinorblina.pl

Rezerwacja zwiedzania z przewodnikiem: fabrykanorblina.pl/muzeum-fabryki-norblina/#rezerwacja

Aplikacja mobilna Fabryki Norblina z możliwością zwiedzania muzeum: fabrykanorblina.pl/#aplikacja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie