Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Historii Polski. Monumentalna bryła na Cytadeli. W środku będzie największa taka wystawa w Polsce

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
mat. pras. / M. Janiszewski
Muzeum Historii Polski zostanie otwarte w 2023 roku. To jedna z najdroższych inwestycji w dziedzinie kultury. Potężny obiekt stanie na Cytadeli, miejscu niedostępnym od lat. Wkrótce pojawi się tu wystawa stała zaczynająca się w X wieku i opowiadająca o losach kraju aż do dziś.

Cytadela, przez lata „eksterytorialna”, zamknięta część Warszawy, zaczyna być dostępna. Mieszkańcy miesiącami obserwowali „wystające” znad linii drzew dźwigi stawiające konstrukcję Muzeum Historii Polski. Żurawie zniknęły, ale na budowie wciąż praca wre.

Niemal na środku terenu Cytadeli stanęła potężna, sześcienna bryła. W środku zmieściłyby się niemal dwa boiska do piłki nożnej. Ale skalę budynku można dostrzec dopiero wchodząc do środka, od strony niemal gotowego Placu Gwardii. Z holu wejściowego, patrząc w górę, widać sufit budynku. Oba punkty dzielą aż 24 metry wysokości. Co oznacza, że można by tam ustawić kilkupiętrowy blok.

Muzeum Historii Polski. Monumentalna bryła na Cytadeli. W śr...

- W tej chwili wykonawca stara się „zamknąć budynek” na zimę. Po to, by można było przystąpić do prac wykończeniowych. Wewnątrz kontynuujemy prace związane z wykonaniem instalacji oraz kształtujemy przestrzeń w postaci zabudowy ścianek działowych i sufitów – mówi nam Robert Wojtaś, pełnomocnik dyrektora Muzeum Historii Polski ds. realizacji inwestycji. Obecnie na budowie pracuje dwieście osób. W przyszłym roku załoga będzie dwa razy większa.

- Wszystko wskazuje na to, że na początku 2023 roku będziemy mogli otworzyć i pokazać budynek Muzeum Historii Polski – mówi Robert Kostro, dyrektor muzeum. Na początku 2023 roku dyrekcja chce złożyć wniosek o pozwolenie na użytkowanie. Wystawa stała zaprojektowana przez WWAA oraz Platige Image zostanie otwarta kilka miesięcy później.

Muzeum Historii Polski: największa wystawa historyczna

Po wejściu, przez hol główny, skręcam najpierw do sali przygotowanej pod przyszłe wystawy czasowe. Ma aż 1500 mkw. To więcej niż całe Muzeum Warszawskiej Pragi. W przyszłości będzie można podzielić ją na cztery pomieszczenia. Jak na razie, w czasie budowy, uwagę zwraca dach utrzymywany dźwigarami o rozpiętości 46 metrów.

Dalej rozpoczyna się przestrzeń, w której znajdzie się wystawa stała – największa w Polsce (7300 mkw. powierzchni). Zostanie ulokowana na dwóch piętrach budynku. Na początku zobaczymy dąb z X wieku, wyłowiony z jeziora niedaleko Pelplina. Drzewo było tak duże, że umieszczono je wewnątrz konstrukcji za pomocą żurawia, jeszcze przed zamknięciem dachu Muzeum Historii Polski. Obecnie czeka w drewnianej skrzyni.

- Najważniejsza część wystawy obejmuje okres od początku Państwa Polskiego do upadku komunizmu w Polsce. Poza tym jest jeszcze przestrzeń, która dotyczy historii współczesnej. Pokażemy najważniejsze i najbardziej emocjonujące dla nas wydarzenia: śmierć papieża, katastrofę smoleńską, wejście Polski do NATO czy pandemię COVID-19 – tłumaczy Robert Kostro.

- Zasadnicza część wystawy stałej jest już przygotowania i zaprojektowana. Obiekty, w 99 proc. przypadków, są już w naszych magazynach, bądź podpisaliśmy już umowy z instytucjami, które nam je wypożyczą. Ale proces zbierania trwa cały czas. Jeżeli znajdziemy coś wyjątkowo atrakcyjnego, to istnieją niewielkie możliwości zmiany – słyszymy.

Szymon Starnawski

Biorąc pod uwagę skalę budynku oraz liczbę eksponatów, by zwiedzić Muzeum Historii Polski potrzebne będą 3-4 godziny. To wyprawa na pół dnia, dlatego po drodze przewidziano dwie kawiarnie oraz dwie restauracje. Jak słyszę, jednocześnie w budynku wystawę będzie mogło oglądać około dwóch tysięcy osób.

Pomnik Dzierżyńskiego i taras widokowy

Na piętrze, w kolejnej drewnianej skrzyni stoi pomnik Feliksa Dzierżyńskiego. To symbol upadku komunizmu w Polsce. Pomnik został obalony 16 listopada 1989 roku. Na wystawie zobaczymy moment przewracania, podczas którego okrutny szef radzieckiej służby bezpieczeństwa, stracił nos.

- Piszą do nas mieszkańcy Warszawy, którzy byli wtedy na Placu Dzierżyńskiego (obecny Plac Bankowy – red.). Niektórzy do dziś mają kawałki nosa z pomnika – mówi dyrektor Kostro. Obok Dzierżyńskiego stanie transporter opancerzony SKOT – znany z czasów stanu wojennego.

Szymon Starnawski

Poza zbiorami, atrakcją Muzeum Historii Polski będzie też taras. Na dachu budynku, który zostanie przysypany ziemią – to nietypowy pomysł architektów z pracowni WXCA – znajdzie się punkt widokowy. Teren na szczycie będzie tak duży, że szefowie muzeum rozważają organizowanie w tym miejscu małych wydarzeń, np. kina plenerowego.

- Każdą część muzeum projektowaliśmy w duchu otwartości, dostępności i integracji z pozostałymi funkcjami. Również strefa muzeum, w którym znajduje się zespół sali projekcyjnych i wielofunkcyjnych, odpowiada tym założeniom - tłumaczy Ilona Knapik z pracowni WXCA, która zaprojektowała obiekt. Jak dodaje, na powierzchni blisko 50 tys. mkw. znajdą się, poza wystawą stałą i czasową, także sale projekcyjne, pomieszczenia edukacyjne i warsztatowe, biblioteka, gastronomia, studio nagrań, ponadto magazyny eksponatów, strefy dostaw, pracownie konserwacji oraz sala widowiskowa i sala teatralno-kinowa.

Przestrzeń konferencyjna znajduje się we wschodniej części budynku. Jak słyszymy, kongresy lub spotkania mogą się tu odbywać bez przeszkód w funkcjonowaniu Muzeum. Sala widowiskowa, z osobnymi wejściami, szatnią i foyer, zmieści ok. 580 osób. Będzie to jedna z największych przestrzeni tego typu w Warszawie. Na sali jest już wylewka pod rzędy siedzeń oraz pod scenę. Co ciekawe, to miejsce zostało zamknięte „w pudełku”. Podwójne mury oddzielają salę w taki sposób, by nawet głośny koncert nie był słyszalny przez zwiedzających wystawę stałą.

Szymon Starnawski

W pobliżu jest jeszcze druga sala, teatralno-kinowa, na 150 osób oraz pomieszczenia konferencyjne. Naprzeciw, w zachodnim skrzydle budynku, przewidziano również pomieszczenia biurowe. - Budynek będzie też miejscem pracy dla historyków, kuratorów, kustoszy, edukatorów, animatorów. Wszystkie funkcje mają własne specyficzne wymagania, a jednocześnie powinny dobrze współpracować jako całość – mówią architekci z WXCA.

Muzeum Historii Polski będzie elementem warszawskiej „wyspy muzeów”. Na Cytadeli działa już Muzeum Katyńskie oraz Muzeum X Pawilonu. Na Placu Gwardii, przy którym stoi Muzeum Historii Polski trwa także kolejna budowa – Muzeum Wojska Polskiego, które przeniesie się tu z Al. Jerozolimskich. Spokojnie będzie można spędzić w tym miejscu cały weekend.

Muzeum Historii Polski. Monumentalna bryła na Cytadeli. W śr...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto