Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Historii Polski w Warszawie wzbogaciło się o wyjątkowy eksponat. Zbiory muzealne zasilił oryginalny mundur generała Maczka

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Mundur gen. Maczka trafił do Muzeum Historii Polski. "To dla niego najlepsze miejsce"
Mundur gen. Maczka trafił do Muzeum Historii Polski. "To dla niego najlepsze miejsce" MHP / Materiały prasowe
Muzeum Historii Polski w Warszawie wzbogaciło się o niezwykłe eksponaty. W środę 1 czerwca, podczas specjalnej uroczystości, która odbyła się w tymczasowej siedzibie MHP, zaprezentowano mundur, beret i pas należące do dowódcy 1. Dywizji Pancernej, legendarnego generała Stanisława Maczka. W uroczystym przekazaniu do zbiorów muzealnych, udział wzięła m.in. wnuczka generała, Karolina Maczek-Skillen.

W środę 1 czerwca 2022 roku, w tymczasowej siedzibie Muzeum Historii Polski w Warszawie, odbyło się uroczyste przekazanie do zbiorów muzealnych munduru generała Stanisława Maczka. W spotkaniu uczestniczyli m.in. wnuczka generała Maczka Karolina Maczek-Skillen i dyrektor MHP Robert Kostro.

To jest ogromny zaszczyt, że mundur dziadka trafił tutaj, do muzeum w stolicy Polski, do Muzeum Historii Polski. W tym roku jest 130. rocznica urodzin mojego dziadka, generała Maczka. To piękny moment, żeby przekazać mundur do Muzeum Historii Polski. […] Mundur wrócił sam, bez tego bohatera, który ten mundur nosił. […] Dziadek mówił: żołnierz polski walczy na wszystkich frontach, ale umiera tylko za polską ojczyznę - mówiła podczas uroczystości wnuczka generała Maczka Karolina Maczek-Skillen.

Zdjęcia oryginalnego munduru dowódcy 1 Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka, można zobaczyć w poniższej galerii.

Mundur gen. Maczka trafił do Muzeum Historii Polski. "To dla niego najlepsze miejsce"

Muzeum Historii Polski w Warszawie wzbogaciło się o wyjątkow...

Mundur generała Maczka zasilił zbiory Muzeum Historii Polski

Muzeum Historii Polski wzbogaciło się o wyjątkowe eksponaty: mundur, beret i pas należące do dowódcy 1. Dywizji Pancernej, legendarnego generała Stanisława Maczka, po wielu latach starania. Mundur, do tej pory znajdował się w zbiorach najbliższej rodziny generała.

Mundur to uniform garnizonowy wzoru brytyjskiego, tzw. Service Dress. Był to strój do codziennego użytku, noszony zarówno w koszarach, jak i podczas uroczystych okazji. Generał korzystał z niego m.in. w okresie gdy 1. Dywizja Pancerna stacjonowała w Szkocji.

Generał Stanisław Maczek jest legendarną postacią. Był wybitnym dowódcą Wojska Polskiego. Ja bym powiedział, że był takim człowiekiem, który był rozważny i romantyczny zarazem. On uczestniczył w czterech wojnach. Walczył o wolność Polski w wielu miejscach świata i w czasie kampanii wrześniowej, we Francji i w Wielkiej Brytanii. On również pozostał zawsze wierny polskiej racji stanu i honorowi polskiego munduru. […] Był wierny również swoim żołnierzom. Warto pamiętać, że wtedy, kiedy przebywał na emigracji był dla nich wielkim autorytetem, wsparciem, nigdy ich nie opuścił. […] Był również wybitnym menedżerem, wybitnym dowódcą, kimś, kto potrafił po prostu znakomicie zarządzać na polu walki, kimś kto w ogóle wymyślił wojska pancerne w Polsce. Bardzo się cieszymy, że ten mundur trafi do naszych zbiorów - mówił dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

Mundur gen. Maczka trafił do Muzeum Historii Polski. "To dla niego najlepsze miejsce"MHP / Materiały prasowe

"Najlepsze miejsce dla munduru"

Podczas uroczystości przemawiał także Jan Kotowicz, członek rodziny gen. Maczka. Podziękował on dyrekcji Muzeum Historii Polski za przyjęcie do zbiorów munduru generała Stanisława Maczka. Podkreślił, że cieszy się, iż eksponat będzie przypominać o chlubnych tradycjach Wojska Polskiego i będzie przypominał wspaniałą postawę żołnierza 1. Dywizji Pancernej, "który, jak powiedział generał, walczył za wolność waszą i naszą, ale umierał za ojczyznę".

Jan Kotowicz dodał, że wspólnie z wnuczką generała doszli do wniosku, że Muzeum Historii Polski będzie najlepszym miejscem dla munduru.

Mundur gen. Maczka trafił do Muzeum Historii Polski. "To dla niego najlepsze miejsce"MHP / Materiały prasowe

Muzeum kultywuje pamięć o generale

Wydarzenie było kolejnym elementem prac prowadzonych przez Muzeum Historii Polski nad upamiętnieniem generała Stanisława Maczka oraz 1. Dywizji Pancernej. W 2019 roku zaprezentowana została tam mobilna wystawa "Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze”. Od momentu pierwszego pokazu w Warszawie, odwiedziła ona takie miasta jak: Breda, Żagań, Wrocław, Tokarnia, Lublin i Gdynia.

W 2019 roku, premierę miały także dwa filmy wyprodukowane przez Muzeum Historii Polski. Pierwszy z nich, dokument "Niepokonany. Opowieść o generale Stanisławie Maczku”, otrzymał w 2020 roku nagrodę im. Janusza Kurtyki podczas Gali 27. edycji konkursu o Nagrody SDP. Drugi obraz to animacja "Marian na wojnie”, opowiadająca o Marianie Walentynowiczu, twórcy postaci Koziołka Matołka, a w czasie II wojny światowej żołnierzu dywizji Maczka. W 2020 r. podczas 8. Zamojskiego Festiwalu Filmowego "Spotkania z historią” film ten zdobył nagrodę za najlepszą animację.

W październiku minionego roku, odbyła się z kolei uroczysta inauguracja Memoriału Generała Maczka w Bredzie, współtworzonego przez Muzeum Historii Polski. Głównym elementem wystawy stałej Memoriału jest zrealizowana przez MHP interaktywna ściana multimedialna, na której wyświetlane są animacje opowiadające o losach sześciu żołnierzy 1. Dywizji Pancernej.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto