Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Historii Polski. Wielki gmach w budowie. Pierwsze eksponaty dostarczone dźwigiem

Piotr Wróblewski
mat. pras. Mariusz Bodnar, Michał Janiszewski, Małgorzata Kowalczyk / MHP
Lokomotywa z XIX wieku, transporter opancerzony SKOT oraz fragment pomnika Feliksa Dzierżyńskiego. To eksponaty, które znajdą się na wystawie stałej Muzeum Historii Polski. Przeniesiono je do powstającego budynku placówki za pomocą dźwigu.

Dzień przed 102. rocznicą Święta Niepodległości, na wielką budowę na Żoliborzu wjechały pierwsze eksponaty. Na Cytadeli, w miejscu niedostępnym od lat, powstaje Muzeum Historii Polski. Najważniejsza placówka opowiadająca o losach naszego kraju ma zostać otwarta dopiero w 2023 roku. Jednak już teraz trzeba było umieścić w gigantycznym budynku pierwsze eksponaty.

Za pomocą dźwigu w budynku umieszczono m.in. pień ponad tysiąc letniego dębu, który znajdzie się na początku ekspozycji opowiadającej o początkach Państwa Polskiego. Do wnętrza trafiła także lokomotywa parowa firmy Ransomes, Sims & Jefferies, używana na terenach obecnej Polski na początku XX wieku oraz transporter opancerzony SKOT. Pojazd stał się symbolem stanu wojennego i został uwieńczony na słynnym zdjęciu Chrisa Niedenthala zrobionym przed kinem "Moskwa" (grano tam wtedy film "Czas Apokalipsy").

- Umieszczenie obiektów wielkogabarytowych w murach powstającego gmachu to dla nas wielki moment. Zamyka się pierwszy etap prac nad konstrukcją budynku, a to jest pierwszy krok ku materializacji wystawy stałej, czyli serca Muzeum Historii Polski. Zaczynamy widzieć własnymi oczami to, co przez wiele lat planowaliśmy - mówi Robert Kostro, Dyrektor Muzeum Historii Polski.

Co ciekawe, w Muzeum znajdzie się także pomnik Feliksa Dzierżyńskiego, twórcy bolszewickiego aparatu terroru, który na wystawie ma symbolizować upadek komunizmu. Pomnik stał na placu Dzierżyńskiego (obecnie Plac Bankowy). Został obalony - przy aplauzie mieszkańców Warszawy - w listopadzie 1989 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto