Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Historii Żydów Polskich: 200 studentów wykona replikę dachu synagogi z Gwoźdźca

Rafał Babraj
Rafał Babraj
200 studentów z całego świata wykona replikę dachu synagogi z ...
200 studentów z całego świata wykona replikę dachu synagogi z ... www.jewishmuseum.org.pl
Efekt prac będzie można podziwiać w galerii Miasteczko, stanowiącej trójwymiarową prezentację życia Żydów XVII - XVIII wieku.

Zajrzyj na budowę Muzeum Historii Żydów Polskich


Każdy element powstającego dachu wykonany będzie ręcznie, przy wykorzystaniu tradycyjnych materiałów, narzędzi oraz metod. Nad projektem pieczę sprawuje międzynarodowy zespół, w skład którego wchodzą artyści, architekci i historycy. Same prace, pod okiem specjalistów, wykona 200 studentów z całej Europy, a także z USA.

Konstrukcja dachu powstanie w skansenie w Sanoku. Projekt zostanie zrealizowany wspólnie z pracownią Handshouse. Jednym z dotychczas wykonanych już przez Handshouse projektów jest wystawa, która przedstawia dziedzictwo drewnianych synagog z XVII i XVIII w. z terenów Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Miasteczko będzie galerią przedstawiającą życie Żydów w Rzeczypospolitej w XVII i XVIII wieku. Główną atrakcją galerii ma być właśnie dach drewnianej synagogi w Gwoźdźcu, a także malowany sufit. Oba te elementy w połączeniu z trójwymiarową prezentacją, mają sprawić, że zwiedzający poczują klimat i atmosferę tamtych czasów.

Zobacz: Futurystycznym tunelem w przeszłość. Muzeum Ordynariatu Polowego już otwarte

Budynek muzeum jak "rozstąpienie Morza Czerwonego"

Tymczasem cały czas trwają prace na budowie muzeum. Dach budynku został już prawie całkowicie zadaszony, trwa montaż pokrycia fasady obiektu. Będzie się ono składało ze szkła oraz blachy miedzianej perforowanej. Ma to dać niezwykle ciekawy efekt wizualny.

Muzeum zaprojektował fiński architekt Rainer Mahlamäki, wybrany w wyniku międzynarodowego konkursu. Pokonał w nim m.in. słynnego Daniela Liebeskinda.

Zobacz: Muzeum Etnograficzne zmieni się nie do poznania

– Muzeum będzie miało charakter symboliczny, poruszający wyobraźnię. Wzbudzi skojarzenie z rozstąpieniem Morza Czerwonego, skłoni do refleksji na temat dramatycznych losów Żydów w Polsce – tłumaczył fiński architekt. Budynek będzie mieć 4 kondygnacje nadziemne oraz 2 podziemne.

Pokazy kinowe, koncerty, biblioteka

W dwukondygnacyjnej podziemnej części budynku znajdzie się wystawa, przybliżająca wydarzenia dotyczące Żydów na przestrzeni tysiąca lat. Pozwoli ona lepiej poznać dzieje Żydów w Polsce. W muzeum pojawi się również wiele obiektów multimedialnych, m.in. audiowizualne programy interaktywne.

Zobacz: Muzeum Historii Żydów Polskich nabiera kształtu

Resztę powierzchni (cztery kondygnacje naziemne) zajmą wystawy czasowe oraz wielofunkcyjna sala na ok. 450 osób do organizacji pokazów kinowych, koncertów, wykładów, a także biblioteka, kawiarnia i restauracja. Hol główny otoczą przeszklone ściany, przez które będzie widać pobliski pomnik Bohaterów Getta.

Zakończenie budowy planowane jest na marzec 2012 roku. **


od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto